Rzuty do kosza, unihokej, przejście na szczudłach i przeploty pod ławeczką to jedne z wielu konkurencji, z którymi musieli się dzisiaj zmierzyć uczniowie szkół podstawowych z gminy Pątnów. Tradycyjnie Zespół Szkół Samorządowych w Załęczu Małym zorganizował Gminną Dziecinadę, do której w tym roku po raz pierwszy zaprosił uczniów szkoły w Parzymiechach. Najmłodsi wzięli udział w konkurencjach rzutnych, skocznych i sprawnościowych. Rywalizacji towarzyszyli również głośno dopingujący kibice.
Jest super, biegamy i chcemy wygrać puchar – mówią uczniowie z Zespołu Szkół Samorządowych w Dzietrznikach. – Niektóre konkurencje są łatwe, a niektóre, np. gdzie trzeba zbijać, to są trudniejsze. Były skoki na ławkach, ziemniaczki i trzeba było prześlizgnąć się, jak wąż i przejść nad ławką, to była jedna konkurencja. Mi wszystko się podobało. To zabawa i różne nowe przygody. Czerpiemy z tego radość i energię, żeby na przyszły rok było łatwiej. Zawsze trudno się ćwiczy, ale później, jak ktoś wygra, to fajnie jest się razem cieszyć.
Jest fajnie – mówią Ania, Nadia, Natasza, Maja, Wojtek, Ola i Bartek z Zespołu Szkół Samorządowych w Załęczu Małym. – Było rzucanie worków i zbijanie pachołków ze skrzyni. Najbardziej podobało mi się rzucanie piłkami, ławka, skrzynia i chodzenie na szczudłach. Ćwiczyliśmy wcześniej, więc to już dla nas nie było trudne. To fajna zabawa i dużo szczęścia.
Jest teraz Dziecinada – tłumaczą uczniowie z Zespołu Szkół Samorządowych w Pątnowie. – Są kręgle i skrzynia. Mi się podobały szczudła, ale ogólnie wszystko jest bardzo fajne. Możemy dostać tutaj medale albo nawet puchar. Jak się dobrze gra, to można coś osiągnąć.
Próbujemy wygrać zawody – mówią Tobiasz, Daniel, Adam i Wiktoria z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Parzymiechach. – Trzeba pchać głową piłkę, trzymać piłkę miedzy nogami, dawać woreczki do kółeczek i po prostu bawić się. Podobają mi się skoki na piłce i unihokej. Jest fajna zabawa, dużo emocji i nowe umiejętności.
Gminna Dziecinada to tradycja Zespołu Szkół Samorządowych w Załęczu Małym, bo jest organizowana już od 11 lat. W tym roku jednak wprowadzono jedną zmianę. W zawodach wzięli również udział uczniowie ze szkoły spoza terenu gminy Pątnów. W tym roku do tej Dziecinady zaprosiliśmy jeszcze jedną szkołę, z Parzymiech, oprócz nich jest szkoła z Dzietrznik, Załęcza i z Pątnowa – wyjaśnia Elżbieta Krzemińska, dyrektorka Zespołu Szkół Samorządowych w Załęczu Małym. – Z każdej szkoły jest 18 zawodników, którzy wykonują 11 konkurencji i która szkoła osiągnie najlepszy czas, to wygrywa. Cieszy nas to, że ta Dziecinada cieszy się tak dużą popularnością i co roku nas szkoły odwiedzają. Myślę, że dalej będziemy to kontynuować. Główny cel to dobra zabawa dla naszych dzieci, żeby zobaczyły i porównywały się z innymi dziećmi, że to jednak jest konkurencja, że trzeba wszystko wykonywać dokładnie, poprawnie, liczy się czas i precyzja, ale przy tym współzawodnictwo między szkołami. Głównie patrzymy na to, żeby dzieci się dobrze bawiły. Nikt tutaj nie wychodzi z pustymi rękami.
W tym roku rywalizują cztery drużyny ze szkół gminy i jedna zaproszona z Parzymiech, ościennej miejscowości – wyjaśnia Sławomir Cieśla, przewodniczący Stowarzyszenia KRAS w Załęczu Małym. – Jak zwykle rywalizujemy w 11 konkurencjach zabawowych, dość prostych. Są to dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, czyli najmłodsi. Są konkurencje rzutne, skoczne i sprawnościowe. Są przeploty pod ławeczką, przejście równoważne, rzuty do kosza, przejście na szczudłach, toczenie piłki głową na czworaka, skoki z piłką między nogami, rzut do pachołków na skrzyni, rzut do pachołków w bramce, unihokej. Jest to już 11. edycja Dziecinady. Początki były prozaiczne, wynikające z potrzeb, aby uaktywnić dzieci z klas najmłodszych, aby uaktywnić nauczycieli, którzy w tych klasach uczą, do takiej rywalizacji, ale nie rywalizacji za wszelką cenę, tylko do zabawy. Włączająca zabawa w przyszłą rywalizację w starszych klasach (…).
Wyniki indywidualne:
1. miejsce Patryk Dydyna z Zespołu Szkół Samorządowych w Pątnowie (4 minuty i 14 sekund)
2. miejsce ex aequo Bartosz Pawelec z Zespołu Szkół Samorządowych w Załęczu Małym i Tobiasz Krajewski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Parzymiechach (4 minuty i 38 sekund)
3. miejsce ex aequo Bartosz Pilarczyk z Zespołu Szkół Samorządowych w Pątnowie i Bartosz Krzemiński z Zespołu Szkół Samorządowych w Dzietrznikach (4 minuty i 40 sekund)
Wyniki drużynowe:
1. miejsce Zespół Szkół Samorządowych w Załęczu Małym z czasem 1 godziny i 35 minut
2. miejsce Zespół Szkolno-Przedszkolny w Parzymiechach z czasem 1 godziny i 53 minut
3. miejsce Zespół Szkół Samorządowych w Pątnowie z czasem 1 godziny i 54 minut
4. miejsce Zespół Szkół Samorządowych w Dzietrznikach z czasem 1 godziny i 56 minut
Komentarze