niedziela, 14.07.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15


 

Audycja 1.
Nie mam czasu na marnowanie czasu – mówi nam dr Bożena Rabikowska, która obecnie prowadzi Koło Przyjaciół Poezji w Wieluńskim Domu Kultury. Należą do niego aktywne seniorki, które kochają i odkrywają poezję. Udowadniają nam również, że przejście na emeryturę nie musi być nudne, a wręcz przeciwne, to właśnie teraz, po spełnieniu się zawodowo, przyszedł czas na rozwijanie pasji i zainteresowań. Posłuchajcie pilotażowego odcinka audycji poświęconej aktywności seniorów z gminy Wieluń.

 
Audycja 2.
Każdy z nas się zestarzeje. Pytanie tylko, w jakim tempie i jak. Nasza starość zaczyna się już w dzieciństwie, a to, w jakiej będziemy kondycji na emeryturze, zależy od tego, jak żyjemy już dzisiaj. Wszystko ma znaczenie czy jesteśmy aktywni, czy interesujemy się światem i dbamy o zdrowie. Pomóc w tym na pewno może Uniwersytet III Wieku, który w Wieluniu działa już od 16 lat.

 
Audycja 3.
Aktywne perełki to grupa kobiet, które tworzą różne rzeczy: pluszowe zające, szydełkowe makaty, wielkanocne stroiki i wiele innych. W tej grupie nikt nikomu nic nie narzuca, każda z kobiet tworzy to, co najlepiej umie i co sprawia jej przyjemność. Grupa utworzyła się ze słuchaczek Uniwersytetu III Wieku działającego w Wieluńskim Domu Kultury, a spotyka się na Dworcu Kulturalnym Wieluń – Dąbrowa. Kolejna audycja dla seniorów jest poświęcona właśnie tej grupie.

 
Audycja 4.
Ruch jest najlepszym lekarstwem na wszystkie choroby – przekonuje nas 76-letni Kazimierz Kosmenda, który czynnie uprawia bieganie oraz jeździ na rowerze w Towarzystwie Cyklistów Wielunia. Pana Kazimierza można spotkać na ścieżce biegowej w parku w Lasku, ale również nie stroni od zawodów sportowych, w których uczestniczy jako reprezentant grupy biegowej Wieluń Biega.

 
Audycja 5.
Prawie 40 uczestników wyruszyło spod Starostwa Powiatowego w Wieluniu do Przywozu w pierwszą trasę rozpoczynającą 26. sezon Sekcji Cyklistów Relaks przy Towarzystwie Przyjaciół Wielunia. Przed nimi do pokonania kilometry dróg, traktów leśnych i ścieżek oraz miesiące wspaniałej aktywności na świeżym powietrzu. Kolejna audycja dla seniorów poświęcona jest właśnie uczestnikom Relaksu.

 
Audycja 6.
Ponad 70. członków liczy obecnie Klub Kwadransowych Grubasów w Wieluniu, który działa przy Wieluńskim Domu Kultury nieprzerwanie od 25 lat. Jego działalność, to przede wszystkim ćwiczenia, propagowanie zdrowego trybu życia i spotkania z ciekawymi ludźmi. Założycielką tej organizacji jest pani Anna Guzek, prezes klubu.

 
Audycja 7.
Spotkanie poetycko-muzyczne poświęcone dwóm poetom Zbyszkowi Adamskiemu i Jankowi Juszczykowi odbyło się w sali kameralnej Wieluńskiego Domu Kultury. Jego pomysłodawcą był emerytowany dyrektor nieistniejącego już Kolegium Nauczycielskiego w Wieluniu, Zdzisław Spychała, który dał się poznać jako poeta, kompozytor i pieśniarz. Podczas spotkania dyrektor WDK-u, Elżbieta Kalińska wręczyła byłemu dyrektorowi „Perłę Kultury”.

 
Audycja 8.
Święta Bożego Narodzenia, to czas przygotowań, spędzania czasu z rodziną, albo tęsknoty za nią, bo nie każdy senior ma swoich bliskich obok. Wiele dzieci i wnuków wyjechało za granicę. Ale we wspólnym celebrowaniu tego wyjątkowego czasu w roku może pomóc na przykład Uniwersytet III Wieku, spotkania przyjaciół lub w kręgach zainteresowań. Potwierdzają to wieluńscy seniorzy, którzy doskonale pamiętają święta swojego dzieciństwa i zgodnie podkreślają, ze wiele się od tego czasu zmieniło ale tęsknota za „białymi świętami” w każdym wieku jest taka sama. Jak wieluńscy seniorzy przygotowują się do świąt? Pyta Alina Frejusz.

 
Audycja 9.
14 prelekcji o różnej tematyce, specjalne projekcje filmów i koncerty. Do tego spacery, wycieczki, zabawy taneczne, rywalizacja w grach planszowych oraz udział w kołach zainteresowań – tak Uniwersytet III Wieku w Wieluniu zakończył 2022 rok i już planuje kolejne zajęcia. Z naszym gościem rozmawia Alina Frejusz.

 
Audycja 10.
Świat na emeryturze może być twórczy i kolorowy. Potwierdza to Maria Wolniewicz z Wielunia, która po raz pierwszy postanowiła pokazać swoje prace. Na razie trochę nieśmiało, w szkole językowej swojej siostry, ale być może niedługo jej prace zobaczą nie tylko kursanci, ale i inny mieszkańcy Wielunia. Rozmawia Alina Frejusz.

REKLAMA

OSTATNIO DODANE

X