poniedziałek, 13.05.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

 1 grudnia 2022 r. w łódzkim Orientarium odbyła się uroczysta gala podsumowująca drugą edycję Rankingu Gmin Województwa Łódzkiego organizowanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego przy współpracy z Urzędem Statystycznym w Łodzi. Gmina Rząśnia, którą reprezentował wójt gminy Tomasz Stolarczyk, zajęła bardzo wysokie, piąte miejsce w kategorii gmin wiejskich, a w powiecie pajęczańskim jest gminą najlepszą. Jest to tym bardziej istotne, że biorąc pod uwagę fakt, iż w rankingu badanych jest aż 16 wskaźników – wśród nich budżet, zadłużenie, jakość pomocy społecznej, wysokość środków przeznaczonych na oświatę, plan zagospodarowania przestrzennego itp. Wszystkie te dane są oficjalnymi danymi statystycznymi udostępnianymi przez Urząd Statystyczny. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Z mikrofonem i przedstawicielami LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty” byliśmy w tej gminie 7 lat temu. Jak się zmieniła przez te lata mówi nasz rozmówca – Tomasz Stolarczyk.


 Miejscowość Augustów w gminie Rząśnia to maleńka wioska, położona nad rzeką Krasówką, dopływem Widawki. Osada może poszczycić się ciekawą historią. Otóż 25–27 marca 1939 roku w Augustowie i innych miejscowościach wokół Chabielic zakwaterowano żołnierzy 84 Pułku Strzelców Poleskich z 30 Dywizji Strzelców Poleskich, która wchodziła w skład Armii „Łódź”. Żołnierze brali udział w pracach przy budowie fortyfikacji obronnych oraz w szkoleniach poligonowych. Obecnie to spokojna wioska z trzydziestoma zabudowaniami, która dzięki LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty” pozyskała kolorowy plac zabaw dla najmłodszych. Wiosce sołtysuje Agnieszka Wiśniewska.


 Wieś Gawłów, przez którą przepływa rzeka Nieciecz, położona jest w sąsiedztwie wsi: Suchowola, Dworszowice Pakoszowe, Barany i Siedlec oraz Biała Szlachecka. Była to wieś prywatna, prawdopodobnie założona przez zasadźcę na prawie niemieckim. O wsi było głośno w XVI wieku. Przeczytamy o tym w kronikach kościelnych, które znajdują się w parafii w Pajęcznie. Jest tam napisane, że 25 marca 1533 roku zostało cudownie przywrócone do życia, przez Matkę Boską Pajęcką, dziecko z Gawłowa. Od XVI wieku istniał tam folwark, a od XVIII wieku dwór, od 1900 roku funkcjonował tam również młyn. Moimi rozmówcami są: Sławomir Boroń, prezes OSP w Gawłowie, i radny Przemysław Cimcioch, mieszkaniec sołectwa Gawłów.


 Ten kościółek to przykład XVI-wiecznej architektury drewnianej pozostającej w schemacie rozwiązań średniowiecznych. Mowa o kościółku w Białej, który pierwotnie został wzniesiony w miejscowości Wola Grzymalina w pobliżu Bełchatowa, we wschodniej części wsi. Otaczał go cmentarz. Zbudowany został w 1584 roku na zlecenie ówczesnego właściciela okolicznych dóbr – Jana Grzymały Wolskiego. W 1981 roku teren wsi został objęty pracami odkrywkowymi Kopalni Węgla Brunatnego, w związku z czym podjęto decyzję o likwidacji miejscowości. Aby ratować zabytkowy obiekt, postanowiono translokować go do miejscowości Biała Szlachecka w powiecie pajęczańskim. Jeszcze w tym samym roku kościół oddano do użytku wiernym. O zabytku mówi ks. Tadeusz Orzeszyna.


 A jak było w gminie Rząśnia 7 lat temu? Zobaczcie tutaj.


REKLAMA

OSTATNIO DODANE

X