poniedziałek, 13.05.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

 Gmina Lgota Wielka położona jest w zachodniej części powiatu radomszczańskiego. Ludność gminy przede wszystkim zajmuje się rolnictwem – to główne źródło utrzymania jej mieszkańców. Mieszkańcy znajdują również zatrudnienie w Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, Elektrowni Bełchatów, a także w prywatnych firmach w regionie radomszczańskim, bełchatowskim, piotrkowskim.

Jerzy Kotlewski zarządza gminą od 32 lat. Ma zaufanie swoich mieszkańców, co nie tylko widać po okresie sprawowania władzy w gminie, ale i w relacjach z mieszkańcami. Nam mówi o tym, że Lgota Wielka była jedną z pierwszych gmin, które sięgnęły po środki unijne.


 Gminę Lgota Wielka pokazała nam Dorota Zięba z Urzędu Gminy, koordynatorka Lokalnej Grupy Działania. Spotkaliśmy się z nią w centrum miejscowości przy dużym placu zabaw.


 Kościół św. Klemensa w Lgocie Wielkiej ma 250 lat. Świątynia wzniesiona w 1767 r. przyciąga wiernych, ale i turystów, którzy chcą poczuć sacrum w drewnianych wnętrzach budowli. Tym bardziej, że odbywają się tam koncerty organowe, a samo otoczenie jest przepełnione historią. Wewnątrz świątyni można zobaczyć bardzo rzadkie zacheuszki, czyli krzyże apostolskie, które są umieszczane zwyczajowo w dwunastu miejscach namaszczonych przez biskup podczas dedykacji kościoła. Parafią zarządza ks. Damian Leśniczek – pasterz, ale i wspaniały budowniczy.


 Agnieszka Parowicz, prezes KGW „Ogniwo”, zaprosiła nas do świetlicy, w której działają panie z KGW Brudzice. Nam zaprezentowały się w pięknych, ludowych strojach – podobnie, jak ich koleżanki i koledzy z KGW Wola Blakowa i KGW Długie.


 Początki dziejów parafii Krępa sięgają czasów średniowiecza. Według ustaleń prof. Stanisława Mariana Zajączkowskiego pierwszą pisemną wzmiankę o tej miejscowości można datować na 1211 r. Wówczas to w bulli papieża Innocentego III została wymieniona wieś Crampa, wchodząca w skład uposażenia klasztoru sióstr norbertanek w Busku. Tereny parafii rozciągają się ok. 10 kilometrów na północny zachód od Radomska. Są częścią dekanatu sulmierzyckiego. Proboszcz tej parafii, ks. Tadeusz Pietrzyk, to zapalony rowerzysta. O każdej porze roku widać go przemierzającego swoją parafię na jednośladzie.


 Warto dodać, że w odległości 18 kilometrów od Lgoty Wielkiej znajduje się sezonowy ośrodek narciarski „Góra Kamieńsk”. Główna trasa ma długość 760 metrów – jej szerokość waha się od 30 do 150 m, a różnica wzniesień to 123 m. Cały stok jest oświetlony, sztucznie naśnieżany, ratrakowany, a u jego podnóża czeka na narciarzy pełne zaplecze gastronomiczne, sanitarne oraz parking dla samochodów. Na narciarzy czekają czteroosobowa kolej linowa z ruchomym chodnikiem o przepustowości około 2000 os./h i wyciąg talerzykowy o długości ok. 700 metrów i przepustowości ok. 800 os./h. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt narciarki i snowboardowy. Działa również szkółka narciarska. Nad bezpieczeństwem narciarzy na górze Kamieńskiej czuwa codziennie przynajmniej dwóch ratowników GOPR.


REKLAMA

OSTATNIO DODANE

X