niedziela, 14.07.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

Dziś w programie ODKRYWAJ REGION Z LGD ZIEMIA WIELUŃSKA odwiedzamy gminę Czarnożyły. W gminie Czarnożyły wita nas członek Zarządu LGD Ziemia Wieluńska Marcin Kośmider, który opowie nam o projektach współpracy między gminą a LGD:


Wójt Andrzej Modrzejewski opowie nam o historii nazwy miejscowości Czarnożyły, walorach przyrodniczych i rozwoju gminy:


Na razie skupia 15 pań, ale jest otwarte na nowe propozycje i chęć przystąpienia do nowej formacji. Mowa o Kole Gospodyń Wiejskich w Czarnożyłach, które zawiązało się dwa miesiące temu i działa przy Gminnym Ośrodku Kultury:

Przypomnijmy, pierwszą inicjatywą Koła było zorganizowanie imprezy na koniec karnawału. Był to spektakl Leszka Benke „Konopielka”, oraz słodki poczęstunek dla wszystkich przybyłych gości.


Koła Gospodyń Wiejskich z powodzeniem działają też w Wydrzynie, Gromadzicach i Opojowicach:


Od kilku lat w Gminnym Ośrodku Kultury działa Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod kierunkiem
dyrygenta Konrada Grygowskiego:


Jak się okazuje większość przedsięwzięć kulturalnych odbywa się w Gminnym Ośrodku Kultury w Czarnożyłach. Nie inaczej jest z lekcjami śpiewu, których udziela Piotr Sitarski:


W GOK-u działa też zespół rockowy Black Veins w składzie: Karolina Ciężka – vocal, Kuba Jażdżyk – perkusja, Piotr Szubert – bas, Marcin Kośmider – gitara, który na swoim koncie ma już pierwszą płytę
i ma już prawie gotowy materiał na kolejną:


Nad działalnością GOK-u w Czarnożyłach czuwa dyrektor placówki Halina Lizurej, która jest naszym kolejnym gościem:


Z GOK w Czarnożyłach przenosimy się do Szkoły Podstawowej, której dyrektorem jest pani Mirosława Zawada. Nasz kolejny gość, w towarzystwie wójta Andrzeja Modrzejewskiego oprowadza nas po szkole i mówi o najciekawszych projektach dotyczących tej placówki:


Na rozległym terenie obok Szkoły Podstawowej w Czarnożyłach powstał imponujący plac rekreacyjno-sportowy. O inwestycji opowiada nam sekretarz gminy Piotr Kędzia:


O sukcesach sportowców w gminie Czarnożyły opowie nasz kolejny gość, Gabriel Kowalczyk prezes Ludowych Zespołów Sportowych:


W Czarnożyłach mieszka pan Józef Marciniak, autor książki o swojej ukochanej miejscowości. Jest to nasz kolejny gość w spacerku po gminie:


W gminie Czarnożyły znajduje się również wiele zabytków architektury drewnianej i murowanej.
Mówi o nich sekretarz gminy Piotr Kędzia:


W Czarnożyłach powstała pierwsza w regionie pracownia ceramiczna Gaja Arte, którą prowadzi Edyta Kasprowska. Jej wyroby mogli już zobaczyć i zakupić mieszkańcy praktycznie całej Polski,
ponieważ autorka często uczestniczy w targach i jarmarkach:


Droga z Czarnożył do Leniszek prowadzi przez las, w którym zobaczymy pomnik przyrody – dąb szypułkowy. Jadąc dalej dojedziemy do dawnej leśniczówki i obecnej siedziby Koła Łowieckiego Cyranka,
tam spotykamy łowczego, Józefa Zawadę:


Ważną rolę w życiu codziennym gminy spełnia tutejsza Ochotnicza Straż Pożarna.
Rozmawiamy z jej prezesem Marianem Bartodziejem:


Na zakończenie naszego spacerku jesteśmy w Opojowicach, gdzie działa i tworzy Zespół Śpiewaczy Opojowianie:

REKLAMA

OSTATNIO DODANE

X