piątek, 04.10.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

Przedbórz – Stara Wieś

Przedbórz – Stara Wieś

W ostatniej w tym roku wycieczce z cyklu „Odkrywamy łódzkie” pojechaliśmy do ponad 600-letniego Przedborza nad Pilicą. Malowniczo położone miasteczko u podnóża Gór Świętokrzyskich przyciąga historią, krajobrazami i jedynym na świecie Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś”. Najpierw odwiedzamy jednak Muzeum Ludowe Ziemi Przedborskiej, w którym znajduje się „Znachorówka”. Powstała z inicjatywy mgr Tadeusza Michalskiego, dyrektora muzeum, mistrza bioenergoterapii, wieloletniego badacza i autora książek, które dotyczą wybitnych znachorów Ziemi Przedborskiej. Jest to jedyna taka placówka w Polsce, która nie leczy a pokazuje działalność lokalnych znachorów XX wieku. Kilkanaście kilometrów od Przedborza, w Starej Wsi znajduje się największy na świecie ośrodek przeznaczony do specjalistycznego treningu dalekowschodnich sztuk i sportów walki „Dojo”. Jest to wspólne przedsięwzięcia Polskiego Związku Karate Tradycyjnego oraz Fundacji Rozwoju Karate Tradycyjnego. Ciekawostką jest to, że ze wszechstronnego treningu i obcowania z duchem, klimatem i filozofią japońskich sztuk walki mogą korzystać również amatorzy i goście indywidualni. Jest to unikatowy na skalę światową obiekt zrealizowany zgodnie z kanonami architektury japońskiej w polskim krajobrazie. Nieopodal znajduje się Żeleźnica, miejsce, w którym król Kazimierz Wielki spadł z konia i złamał nogę. Wypadek ten spowodował powikłania, które przyczyniły się do śmierci jednego z najpotężniejszych władców Polski.

W Przedborzu witają nas: Przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Zawisza oraz Paweł Grabalski historyk, którzy będą naszymi przewodnikami podczas całej wycieczki. Opowiedzą o rozległych borach tworzących swoisty mikroklimat doskonały do wypoczynku oraz o tym, że to właśnie w Przedborzu król Władysław Jagiełło nadał prawa miejskie Łodzi. Pierwsze kroki kierujemy jednak do Muzeum Ludowego, po którym oprowadzi nas jego dyrektor Tadeusz Michalski:

Przedbórz – Muzeum Ludowe cz.1

Po Przedborskim Muzeum i „Znachorówce” oprowadza nas znawca regionu, poeta i dyrektor jednocześnie, Tadeusz Michalski. Jest on także mistrzem bioenergoterapii, który jako pierwszy odkrył a później wdrożył do praktyki bioenergie lewoskrętne i prawoskrętne. W 2003 roku dwóch francuskich naukowców za odkrycie tych bioenergii otrzymało nagrodę Nobla.

Przedbórz – Muzeum Ludowe cz.2

Budynkiem głównym Muzeum Ludowego w Przedborzu jest jednak XVII wieczna karczma, w której przebywał Władysław S. Reymont urodzony w pobliskich Kobielach Wielkich:

Przedbórz – Muzeum Ludowe cz.3

To właśnie w Przedborzu powstała pierwsza maszyna parowa w Królestwie Polskim. To właśnie tu nadano prawa miejskie miastu Łódź i to właśnie tu działała jedna z największych fabryk sukna rodziny Lange:

Przedbórz – Muzeum Ludowe cz.4

Przedbórz to także miasto, które sąsiaduje z największą górą w województwie łódzkim, o wdzięcznej nazwie Fajna Ryba. Miasto kojarzone jest także z postacią jednego z największych królów Polski, Kazimierza Wielkiego. Między innymi o nim powie nam nasz kolejny przewodnik historyk i dziennikarz, Paweł Grabalski:

Przedbórz – Muzeum Ludowe cz.5

Zalew w Przedborzu, to miejsce do rekreacji i wypoczynku. Plaże, zjeżdżalnia, wypożyczalnia sprzętu wodnego i boiska do piłki plażowej. To właśnie przy zalewie w jednym z lokali można spróbować jedynego w swoim rodzaju KUGLA, przedborskiej potrawy regionalnej:

Przedbórz – Muzeum Ludowe cz.6


Dojo – to centrum upowszechniania ludzkich wartości, które od setek lat łączą polską i japońską kulturę. Wkomponowane jest w niezwykły krajobraz pól i lasów. Japońska architektura, przestrzeń i cisza pozwalają odpocząć od codzienności, wyciszyć się, nabrać dystansu i odleźć potrzebną do życia równowagę. Naszym przewodnikiem jest Michał Koski:

Stara Wieś – Dojo cz.1
Stara Wieś – Dojo cz.2

Wiele osób zadaje mu pytanie, dlaczego wybrał Starą Wieś. Kiedy po raz pierwszy przyjechał tutaj i wszedł na wzniesienie, na którym obecnie stoi hala treningowa, widok który ukazał się jego oczom urzekł go do tego stopnia, ze zakochał się w tym miejscu. Poczuł pozytywną energię i już wiedział, że zbuduje tutaj światowe centrum edukacyjne Budo. Kolejnym gościem w naszej wycieczce jest Włodzimierz Kwieciński, Prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego:

Stara Wieś

Obszar Centrum w Starej Wsi, to aż 60 hektarów „magicznej przestrzeni”. Otoczone lasami leży w sercu Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie ośrodka znajduje się ponad 20 obiektów przeznaczonych dla gości: kamienne ogrody, domki, jeziora i boiska.

Stara Wieś

Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy Żeleźnicę, ostatnie miejsce polowania króla Kazimierza Wielkiego.

Żeleźnica

REKLAMA

OSTATNIO DODANE