sobota, 24.02.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

Góra Kamieńsk

Kiedy ponad pół wieku temu niedaleko Bełchatowa, odkryto węgiel brunatny, niedowierzanie wśród mieszkańców było ogromne. Niewielu spodziewało się, że ponad 2 miliardy ton węgla zmienią tak bardzo ich okolicę. Dzięki powstaniu jednej z największych kopalń odkrywkowych węgla brunatnego, nie tylko w Polsce, ale także na świecie, możemy korzystać między innymi z atrakcji Góry Kamieńsk na której gościmy podczas trzeciej już wycieczki z cyklu „Odkrywamy Łódzkie”.
Góra Kamieńsk – dzięki jej zagospodarowaniu Kopalnia Bełchatów została Liderem Polskiej Ekologii. Niegdyś niepotrzebne zwałowisko przerodziło się w piękny ośrodek rekreacyjny, na którym przez cały rok turysta znajdzie coś dla siebie. Do głównych atrakcji należy tor saneczkowy i kartingowy, znajduje się tutaj także mini park rozrywki. Oczywiście korzystać można także z wyciągu narciarskiego, który jest atrakcją nie tylko dla narciarzy, ale również w sezonie letnim dla rowerzystów i turystów pieszych. Teren góry nie przypomina już zwałowiska. Dzięki jego rekultywacji powróciła tutaj przyroda.
Około dziesięć kilometrów od Góry Kamieńsk znajduje się Ośrodek Wczasowy Babie Lato. Azyl dla tych którzy chcą uciec od miejskiego zgiełku i zaznać odprężającego kontaktu z naturą, który zapewnia otaczający go las oraz jezioro Wawrzkowizna. Nad drugim brzegiem tego jeziora znajduje się ośrodek Wawrzkowizna, to miejsce idealne dla całych rodzin: plaża, park linowy, boiska oraz stadnina koni. Nad sztucznym jeziorem Słok także znajduje się ośrodek o tej samej nazwie, oraz hotel Wodnik Tutaj zobaczyć można elektrownię Bełchatów „przeglądającą się” w tafli jeziora na tle zachodzącego słońca.
Jako ciekawostkę dodamy, że sama Kopalnia Bełchatów jest 3 obiektem na kuli ziemskiej stworzonym przez człowieka, widocznym z kosmosu.

Kazimierz Kozioł, dyrektor Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów opowiada jak na wydmach i bagnach powstała kopalnia oraz Góra Kamieńsk:

Góra Kamieńsk – Kopalnia
Góra Kamieńsk cz.1

Andrzej Jeznach, główny inżynier ds. inwestycji i rozwoju przybliża nam działalność oświatowo – kulturalną Kopalni Bełchatów:

Góra Kamieńsk cz.2

Postanowiliśmy odwiedzić miejsca, o których mówili zarządcy kopalni. Pierwszym naszym punktem była właśnie Góra Kamieńsk, gdzie obejrzeliśmy bazę hotelową, gastronomiczną i wjechaliśmy kolejką na sam szczyt. Towarzyszyli nam: Janusz Paduch, kierownik Ośrodka Sportu i Rekreacji „Góra Kamieńsk” oraz Piotr Stankiewicz, kierownik zespołu ds. obsługi.

Góra Kamieńsk cz.3
Góra Kamieńsk cz.4
Góra Kamieńsk cz.5

Dominik Grześkowiak, specjalista ds. komunikacji zewnętrznej w PGE oprowadził nas po ośrodkach rekreacyjnych, gdzie można uprawiać sporty wodne.

Góra Kamieńsk – Ośrodek Babie Lato
Góra Kamieńsk – Ośrodek Wawrzkowizna

REKLAMA

OSTATNIO DODANE

X