poniedziałek, 13.05.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

 Gmina Działoszyn jest jedną z piękniejszych gmin pod względem krajobrazowym, obfitującą w atrakcje przyrodnicze i historyczne. Jest to też miejsce prężnie rozwijającego się przemysłu produkcji cementu. Od lat działa tu bowiem Cementownia Warta S.A. Głównymi atrakcjami gminy są dwa rezerwaty przyrody położone w Załęczańskim Parku Krajobrazowym: rezerwat „Bukowa Góra” i rezerwat „Węże”, odrestaurowany Pałac Męcińskich, VIII-wieczny kościół w Działoszynie i przepiękna dolina Warty. Naszą wycieczkę zaczynamy od wizyty w Ratuszu gdzie wita nas włodarz tego miasta, Rafał Drab.


 Kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego i św. Marii Magdaleny pochodzi z 1787 roku. Jego fundatorem był Stanisław Męciński. Wnętrze świątyni zdobią późnobarokowe ołtarze wykonane w tym samym czasie, w którym powstała świątynia. Ciekawostką jest to, że podczas rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 486 pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków odkryli przykościelny cmentarz być może sprzed 300 lat. Co ciekawe, przy pojedynczych pochówkach znaleziono po kilka sztuk monet włożonych do ust zmarłego. Jak dodają archeolodzy, ten konkretny zwyczaj może mieć związek ze śląskim kręgiem kulturowym. Łącznie zarejestrowano pięć poziomów pochówków. W większości są to pochówki w trumnach (uchwycono relikty trumien zbitych gwoździami). W przypadkach kobiecych grobów zachowały się miedziane siateczki do podtrzymywania włosów na głowie. Naszym rozmówcą jest ks. Jan Skibiński, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny.


 „Z pozoru świt w pałacu wygląda zwyczajnie. Pierwsze, ostre promienie słońca wpadają przez okna. Jest cicho, pusto. A jednak wyczuwa się czyjąś obecność (…) W pałacu zaczyna się dzień. Tu nigdy nie jest pusto i nudno! Goście! Muzyka! Sztuka!” – to słowa poetki Anny Kubarcz, pracownika Regionalnego Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki, które mieści się w zabytkowym Pałacu Męcińskich w Działoszynie, które zostały zawarte w folderze „Pałac z historią”. Istniejąca do dziś nowożytna rezydencja powstała w drugiej połowie XVI wieku za sprawą kasztelana wieluńskiego Andrzeja z Kurozwęk Męcińskiego. Obecnie to prężnie działająca instytucja kulturalna, galeria sztuki dla prac najlepszych polskich artystów malarzy wspaniałych muzyków i ludzi znanych z pierwszych stron gazet jak Mietek Szcześniak, Eleni, Jacek Cygan, Krystyna Giżowska, Anna Dymna i wielu innych. Naszą rozmówczynią jest Renata Błasiak, dyrektorka Regionalnego Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki.


 W pałacu Męcińskich pracuje cytowana wyżej Anna Kubarycz z Raciszyna, autorka wydanego w 2018 roku tomiku wierszy Potrzeby fizjo(nie)logiczne oraz tomiku „Iskry”, którego redaktorem jest Maciej Bieszczad. Laureatka konkursów poetyckich. Pasjonatka literatury i muzyki. Śpiewa w chórze Spirit Songs Band gra na trąbce w Orkiestrze Cementowni WARTA S.A.


 Zespół Folklorystyczny „Trebaczewianie”, to muzyczna wizytówka gminy Działoszyn. Zespół ma na swoim koncie wiele nagród i osiągnięć. Występuje w Polsce i zagranicą jak np. w Czechach, Belgii, Niemczech, Słowenii, Chorwacji, Czarnogórze, Portugalii, Wegrzech, Ukrainie, Litwie, prowadzi również bardzo ciekawe projekty, na które pozyskuje dofinansowanie i integruje lokalną społeczność. Zespół, który działa w ramach „Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Trębaczew” jest wielopokoleniowy, występują tam starsi i młodsi. Swój rozwój w dużej mierze zawdzięczają LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”.


 Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie gminy Działoszyn mają bardzo dobrą infrastrukturę, a swoim wyglądem wpasowują się w otaczający krajobraz. My dla państwa odwiedziliśmy cztery takie jednostki OSP Kolonia Lisowice, OSP Zalesiaki, OSP Szczyty i OSP Niżankowice. Każda jednostka skorzystała ze środków LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty” na doposażenie świetlic działających przy tych strażnicach.

Budynek OSP w Kolonii Lisowice przyciąga wzrok. Położony z dala od drogi krajowej w sąsiedztwie lasu. Dach wymaga naprawy, ale wnętrza już zachwycają. Nas po obiekcie oprowadza Łukasz Maciołek, z-ca prezesa OSP.


 Kolejną strażnicą, którą odwiedziliśmy była ta w Zalesiakach. Miejscowość położona tuż nad Wartą. Kawą, pysznymi słodyczami i uśmiechem przywitał nas Tomasz Bociąga, prezes OSP w Zalesiakach.


 Przy OSP w Szczytach działa Stowarzyszenie Liga Kobiet Kreatywnych. Powstało na początku 2013 roku i od tego czasu dało się poznać jako inicjator wielu imprez, które integrowały i aktywizowały lokalną społeczność. Panie słyną również z przygotowywania wyśmienitych pierogów, których częstują gości na różnych imprezach lokalnych i ponadregionalnych. Moimi rozmówcami są Urszula Malatyńska, Aleksandra Ranoszek ze Stowarzyszenia, naczelnik OSP Szczyty Andrzej Bator i jego syn Michał Bator oraz prezes OSP w Szczytach, Grzegorz Wróblewski i jego 5-letni syn Tymoteusz.


 Świetlica wiejska w OSP w Niżankowicach, to chyba największa świetlica w całej gminie Działoszyn. Przede wszystkim korzysta z niej Koło Gospodyń Wiejskich z Niżankowic. Strażnica jest pięknie położona na dużym placu pośród starych, wyniosłych lip. Nas wita sołtys Józef Sielski, który mówi nam o działalności w tym budynku, ale również o ciekawej historii miejscowości, która swoją nazwę zawdzięcza przedwojennemu staroście wieluńskiemu Tadeuszowi Niżankowskiemu.


 Raciszyn, to pięknie położona miejscowość na Jurze. To tutaj znajdziemy relikty sprzed milionów lat. Obecnie, to prężnie rozwijająca się społeczność, która integruje się w nowoczesnej świetlicy wiejskiej przystosowanej również dla osób z niepełnosprawnością, którą mieszkańcy wybudowali z funduszu sołeckiego. Wyposażenie: kuchnia i naczynia zostały zakupione ze środków LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”. Naszą rozmówczynią jest Lidia Środa, prezes Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Raciczyn.


 W świetlicy wiejskiej w Raciczynie spotykamy też mieszkańca tej miejscowości, przewodniczącego Rady Miejskiej w Działoszynie, Kazimierza Środę, który wspiera swoją żonę w działaniach, a nam mówi o stowarzyszeniach i infrastrukturze na terenie gminy, która bardzo podniosła jakość życia w mieście i na wsiach.


 Wielkim bogactwem gminy Działoszyn są jej walory przyrodnicze: Granatowe źródła, użytek ekologiczny Wronia Woda, Żabi Staw, Góra św. Genowefy oraz liczne kamieniołomy dla tych wszystkich, którzy interesują się śladami dawnych czasów. Można tutaj spotkać skamieniałości zwierząt żyjących w ciepłym morzu z okresu górnej jury tj. około 160 – 140 mln lat temu. Kamieniołomy te są objęte patronatem naukowym prof. Andrzeja Wierzbowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor znalazł w kamieniołomie w Bobrownikach nowego amonita i nazwał go – Amonit Vielunia. To właśnie w tej gminie realizowaliśmy większość audycji „Parki i ogrody ziemi wieluńskiej”. Audycję tę znajdziesz tutaj.

Podobną audycję w gminie Działoszyn realizowaliśmy 7 lat temu. Znajdziesz ją tutaj.


REKLAMA

OSTATNIO DODANE

X