piątek, 04.10.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

LEADER w LGD – NOWA BRZEŹNICA

 Gmina Nowa Brzeźnica jest położona nad rzeką Pisią i w niedalekiej odległości Warty, co pretenduje ją do miana gminy turystycznej, o czym świadczą ośrodki wypoczynkowo-rekreacyjne i ciekawa historia osób z nią związanych: Jana Długosza, polskiego kronikarza, Juliusza Łuciuka, kompozytora, czy poety satyrycznego Marcina Molskiego.

Nowa Brzeźnica to miejscowość o siedmiowiekowej przeszłości historycznej. To miejsce urodzenia Jana Długosza, postaci najbardziej zasłużonej dla rozwoju polskiej nauki i kultury. Ten polski historyk, kronikarz, twórca dzieła „Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego”, duchowny, geograf, pierwszy heraldyk polski, dyplomata, wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka ma swoje popiersie przed Urzędem Gminy i Biblioteką w Nowej Brzeźnicy. To tutaj organizuje się pikniki długoszowskie i sławi postać słynnego Polaka. Mówi nam o nim pracownica Biblioteki, Aleksandra Zolińska.


 Neogotycki kościół św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy urzeka swoim wewnętrznym pięknem, malowidłami i cennymi witrażami. Świątynia wybudowana w latach 1902–1910 ma swoje tajemnice, między innymi niedawno odkryte freski w wieży kościelnej pochodzącej ze średniowiecza. To jedyny element gotyckiego kościoła ufundowanego w 1417 r. przez króla Władysława Jagiełłę zachowany do naszych czasów. Jednym z cenniejszych zabytków są organy, na których renowację parafia uzyskała dofinansowanie z LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”. Obok kościoła zachowała się plebania z 1884, położona nad stawem porośniętym sitowiem. Świątynię otworzył dla nas jej organista, Zygmunt Bednarek.


 Gęsta masa przygotowana ze świeżego mięsa wieprzowego z kaszą gryczaną i dodatkiem przypraw to trzepka – potrawa, która znalazła się na liście produktów regionalnych województwa łódzkiego. Wyróżnia się niezwykłą tradycją, smakiem, sposobem przygotowania. Potrawa ta była znana prababciom, babciom i przyrządzana jest do dnia dzisiejszego. Między innymi przygotowuje ją Zofia Woźniakowska z Nowej Brzeźnicy.


 Prusicko to miejscowość położona wśród lasów nad rzeką Wartą w malowniczym borze sosnowym, obfitującym w grzyby i jeżyny, kilka kroków do rzeki Warty. W okolicy znajduje się ponad 100 km ścieżek rowerowych, a właściciele tego gospodarstwa organizują turystyczne spływy kajakowe.
Do dyspozycji gości jest miejsce na ognisko, grilla, namiot, znajduje się tutaj boisko do siatkówki plażowej, gdzie można miło spędzić czas i podzielić się wrażeniami ze spływu. Naszym gościem jest gospodarz tego gospodarstwa, Mariusz Krajewski.


 Z dotacji LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty” skorzystał również Konstantynów, niewielka miejscowość, która chce mieć swoje miejsce do spotkań, organizowania uroczystości i wspólnej integracji. W tamtejszej OSP powstała świetlica, która wymaga jeszcze sporego nakładu środków i ludzkiej pracy, ale już teraz widać, że ta niewielka społeczność stara się, aby uatrakcyjnić tę placówkę. Obok placu, na którym znajduje się świetlica, można zobaczyć stare drzewa porośnięte bluszczem i pozostałości nagrobków dawnego cmentarza ewangelickiego.


 Wólka Prusicka to maleńka wioska leżąca nad rzeką Czarną Okszą, nazywaną niekiedy Kocinką, której mieszkańcy jako jedyni w gminie zapragnęli mieć na boisku miejsce do grania w bule. To również wioska, która posiada rondo i wielką energię do organizowania najlepszych pikników w gminie. Moimi romówcami są: Ilona Pietras KGW, Bogumiła Nowosielska KGW, Joanna Bzdąk z OSP i Mirosław Pietras z OSP.


 Któż z nas nie zna filmu „Sami swoi”? To doskonała i prześmiewcza komedia Sylwestra Chęcińskiego, przedstawiająca perypetie zwaśnionych rodzin Karguli i Pawlaków, skazanych na swoje sąsiedztwo. Konflikt rodzin, a zarazem ich wzajemna sympatia, będąca wynikiem wielopokoleniowego sąsiedztwa, są doskonałym źródłem komizmu. Jedna ze scen do tego filmu była nakręcona w 1966 roku we wsi Kruplin pod Nową Brzeźnicą. Obecnie posesja ta jest własnością prywatną i nie ma tam oznaczeń ani odniesień do filmu. My trafiliśmy tam tylko dlatego, że starsi mieszkańcy tej miejscowości pamiętają ekipę filmową, która z ich wioski zrobiła filmowe Krużewniki.


REKLAMA

OSTATNIO DODANE