Łask
Wycieczkę po ziemi łaskiej rozpoczynamy od budowli, którą widać z daleka. To kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła. Ogromna budowla w stylu późnego gotyku wzniesiona w latach 1517 – 1523. Jej fundatorem był prymas Polski, Jan Łaski. W roku 2015 kościół został podniesiony do rangi kolegiaty, choć to miano nosił już wcześniej, bo w latach 1525 – 1819. Świątynia jest murowana, orientowana i trójnawowa. W zakrystii i skarbcu zachowały się gotyckie łuki. W bocznej kaplicy NMP znajduje się najcenniejszy w kościele zabytek sztuki – alabastrowa płaskorzeźba, która przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem. Rzeźbę wykonano we Florencji na początku XVIw. Od 1531 roku otoczona jest kultem i pozostaje celem pielgrzymek. Oprowadza nas po niej, Magdalena Bińkowska:
Łask
Łask
Łask
Łask
Kolejnym sakralnym i bardzo cennym zabytkiem w Łasku jest modrzewiowy kościółek pw. św. Ducha. Prezbiterium zwrócone jest tu za zachód. Świątynia została zbudowana w 1666 roku z datków mieszczan łaskich. Dach jest kryty gontem a ołtarz, ambona i chrzcielnica pokryte są misternie ułożonymi muszelkami. Obecnie kościół pełni funkcję kościoła garnizonowego:
Łask
Łask to niemal 20-tysięczne miasto, w którym krzyżują się ważne szlaki drogowe, przebiega również linia kolejowa. Centrum w 2014 roku otrzymało główną nagrodę od prezydenta RP za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną. Urok rynku najlepiej widać po zmierzchu. Do odkrywania ziemi łaskiej zachęca także szeroko rozpropagowany questing:
Łask
Łask
Muzeum Historii Łasku to były zajazd pocztowy usytuowany w samym sercu miasta. Zabytkowy budynek został odrestaurowany i zagospodarowany na sale wystawowe. Prawie wszystkie eksponaty zostały do niego przekazane przez mieszkańców Łasku, którzy teraz cieszą się, że cenne zabytki znalazły swoje zaszczytne miejsce. Po Muzeum oprowadza nas Lidia Olszewska:
Łask – Lidia Olszewska – Muzeum Historii Łasku cz.1
Łask – Lidia Olszewska – Muzeum Historii Łasku cz.2
Nieopodal Łasku znajduje się dwór szlachecki w Ostrowie wybudowany w 1918 roku przez właściciela „dóbr łaskich” – Janusza Szweycera, przedwojennego posiadacza jednego z większych majątków w Polsce (5470 ha). Obecnie budynek Zespołu Szkół Ogrodniczych, otoczony jest parkiem w stylu angielskim z żywopłotami i srebrnymi świerkami:
Łask – dwór szlachecki w Ostrowie
W drodze na lotnisko odwiedziliśmy jeszcze Jolantę i Jana Radgowskich, którzy kupili i prowadzą osadę młyńską „Talar”. Znajduje się ona na terenie gminy Dobroń i oferuje liczne atrakcje turystyczne. Oprócz dwóch młynów, znajdujących się w okolicach stawów i rzeki Grabi, na miłośników aktywnego wypoczynku czekają szlaki piesze, rowerowe, konne oraz quest pt. „Historia w drewnie zapisana”. Kręcono tutaj również wiele scen do polskich filmów realizowanych przez Łódzką Filmówkę:
Łask – osada młyńska „Talar”
32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku, to nasz żelazny punkt wycieczki. To jednostka, która zajmuje znaczące miejsce w systemie obronnym nie tylko Polski, ale też NATO. Baza dziedziczy tradycje jednostek, które swoje początki datują jeszcze z czasów II wojny światowej, natomiast od 50 lat zawiązane były z Łaskiem. W 2008 roku pojawił się w bazie najbardziej popularny na świecie samolot wielozadaniowy F-16. Mogliśmy oglądać te piękne maszyny w locie, (jak również amerykańskie samoloty A-10) kunszt pilotów i porozmawiać z dowódcą – pułkownikiem pilotem Ireneuszem Nowakiem. Podglądaliśmy również entuzjastów lotnictwa, którzy godzinami „czatują” przy pasie startowym, aby zrobić jak najlepsze zdjęcia:
Łask – dowódca 32.Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku płk Ireneusz Nowak
Łask – grupa archeo Mirosław Szymczak
Łask – oficer prasowy 32.Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku kpt Marek Kwiatek
Łask – kpt Marek Kwiatek i spotterka Małgorzata Kraków – Okine
Łask – spotter Wojtek Mazurkiewicz
Na zakończenie naszej wycieczki odwiedziliśmy dwór w Woli Bałuckiej pochodzący z około 1810 roku. Obecnie własność państwa Świderskich, którzy czekali na nas na ganku i przywitali bardzo serdecznie. Okazuje się, że każdy przybysz jest tam mile witany i obdarowany piękną opowieścią o dworku i spokoju polskiej wsi. Murowany dwór stoi na miejscu poprzedniego, drewnianego, który najprawdopodobniej spłonął podczas Powstania Listopadowego:
Łask – dwór w Woli Bałuckiej
Ziemia łaska bogata jest jeszcze w wiele ciekawych miejsc, budowli i wydarzeń. Możecie je sami odszukać uczestnicząc we wcześniej wspomnianym queście.