wtorek, 19.03.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

Sulejów

Sulejów ma piękną historię. To tu król Władysław Jagiełło ze swoim rycerstwem ostrzył miecze na kolumnach portalu kościoła kiedy ruszał na Grunwald. Zespół klasztorny opactwa cystersów położony w Podklasztorzu to jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w Polsce, będący zabytkiem architektury romańskiej. To tutaj 20-23 czerwca 1318 r. odbył się więc, podczas którego uroczyście przyjęto warunki papieskie i uchwalono wznowienie Królestwa Polskiego. Wystosowano prośbę do papieża Jana XXII aby wyraził zgodę na koronację Władysława Łokietka. Sulejów zasłynął również z produkcji wapna.
W okolicach Sulejowa znajdowały się bogate złoża kamienia wapiennego. Po zbudowaniu w latach 1969-1973 tamy na Pilicy w Smardzewicach, w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego, i spiętrzeniu rzeki, w pobliżu miasta powstał Zalew Sulejowski.

Naszą wędrówkę rozpoczynamy od miejsca, w którym mieszkańcy Sulejowa odpoczywają w wolnej chwili. Jest to plaża nad Pilicą. Zaprosili nas w to miejsce Sławomir Rybak z Urzędu Miejskiego w Sulejowie i Marcin Suszka, instruktor rekreacji i turystyki Polskiego Związku Kajakowego:

Sulejów – plaża nad Pilicą


Niezwykłą atrakcją dla sportowców jest Maraton Wokół Jeziora Sulejowskiego. Dystans do pokonania to 50 km na nogach lub na rowerze. Dla biegaczy jest to niecodzienne wyzwanie i sprawdzenie granic własnej wytrzymałości w kilkugodzinnym biegu. W rywalizacji rowerzystów główną rolę odgrywa z kolei szybkość. W całości znakowana trasa prowadzi zawodników przez malownicze zakątki wybrzeża Jeziora Sulejowskiego, wciąż dzikie i przez niewielu odkryte. Rozlewiska Luciąży, atrakcyjne zatoki jeziora, nadbrzeżne wydmy i piękne sosnowe lasy to tylko niektóre z elementów krajobrazu, które podziwiają uczestnicy imprezy. Imprezie patronuje Marszałek Województwa Łódzkiego, Witold Stępień:

Sulejów – Jezioro Sulejowskie


Zespół klasztorny opactwa cysterskiego w Sulejowie to jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w Polsce, będący zabytkiem architektury romańskiej. 22 października 2012 roku obiekt został wpisany na listę Pomników historii. Kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego, to trójnawowa bazylika z transeptem. Jako zakończenie budowy przyjmowana jest data konsekracji kościoła, rok 1232. Bryła kościoła zachowała się w nienaruszonym układzie. Front kościoła zdobi romański portal i rozeta. Wyposażenie świątyni pochodzi z okresu baroku i rokoka. Po kościele oprowadza nas ojciec, Augustyn:

Sulejów – zespół klasztorny opactwa cysterskiego w Sulejowie

Skrzydło wschodnie klasztoru, jego jedyna zachowana część, w której obecnie znajduje się muzeum. W skrzydle tym zachował się unikatowy, późnoromański kapitularz i gotyckie krużganki. Sklepienie kapitularza opiera się na jednej kolumnie, umieszczonej w środku pomieszczenia. Wewnątrz znajdziemy ślady geniuszu chirurgów sprzed wieków. Skrzydło południowe, pochodzące z XVI wieku, jest w ruinie. Po muzeum oprowadza nas Zofia Gwarda:

Sulejów – Muzeum cz.1
Sulejów – Muzeum cz.2


Kolejnym naszym gościem jest Paweł Kowalski, strażnik leśny Nadleśnictwa Piotrków. To człowiek niezwykły, o wielkim sercu dla zwierząt, i z ogromną wiedzą. Pracuje w Leśnej Osadzie Edukacyjnej w Kole, która posiada status Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt. Osada położona na skraju lasu, w pobliżu znajduje się ścieżka dydaktyczna, rezerwat lipowy. W odległości 5 km – Zalew Sulejowski:

Sulejów – Leśna Osada Edukacyjna w Kole cz.1
Sulejów – Leśna Osada Edukacyjna w Kole cz.2
Sulejów – Leśna Osada Edukacyjna w Kole cz.3
Sulejów – Leśna Osada Edukacyjna w Kole cz.4


Wizytą w Leśnej Osadzie Edukacyjnej kończymy naszą wycieczkę i zapraszamy w malownicze tereny położone nad Zalewem Sulejowskim. Z pewnością jest tam jeszcze wiele nieodkrytych, pięknych miejsc.

REKLAMA

OSTATNIO DODANE

X