wtorek, 19.03.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

POZNAWAJ REGION Z LOKALNĄ GRUPĄ DZIAŁANIA „KRAINA WIELKIEGO ŁUKU WARTY”
Nadwarciański region ukazuje turystom i mieszkańcom coraz to nowe oblicze. Promowana różnorodność przyrodnicza, kulturowa, mnogość imprez plenerowych oraz rozbudowana infrastruktura turystyczna, wspomagana po części funduszami z Unii Europejskiej, przyczyniła się do stworzenia magicznego miejsca z najczystszym powietrzem i malowniczym krajobrazem w centrum Polski. Obszar „Krainy Wielkiego Łuku Warty” to kompleksy otwartych wód, obfitujące w grzyby lasy, parki krajobrazowe, rezerwaty. Zapraszamy naszych słuchaczy w wyjątkową podróż po 14 gminach, które razem działają, współtworzą kulturę i historię oraz aktywizują region.
Program prowadzi Alina Frejusz

Naszą podróż rozpoczynamy od siedziby biura LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”, które mieści się w Osjakowie. Wita nas wiceprezes LGD Alicja Kopeć:


O walorach gminy Osjaków i projektach zrealizowanych wspólnie z LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty” opowiedzą: wójt gminy, Jarosław Trojan i kierownik referatu do spraw planowania przestrzennego i zamówień w Urzędzie Gminy w Osjakowie, Renata Kostrzycka:


Dębina to malowniczo położona wioska pod Osjakowem, tuż nad Wartą. W nowo wyremontowanej świetlicy wiejskiej działa Zespół Ludowy, który wielokrotnie występował na scenach lokalnych i krajowych:


Gminny Ośrodek Kultury w Osjakowie przyciąga wzrok swoją bryłą. Budynek, ze sceną, placem zabaw i altaną turystyczną, znajduje się nad samym brzegiem rzeki Warty. Wewnątrz można zasięgnąć informacji i wypożyczyć sprzęt turystyczny. Naszym kolejnym gościem jest Anna Jendrzycka z Punktu Informacji Turystycznej:


Przy GOK-u w Osjakowie działa Zespół Ludowy, który jest muzyczną wizytówką regionu. Wielokrotnie nagradzany uświetnia swoją twórczością imprezy okolicznościowe i festyny. Zespół zaprezentuje dyrektorka GOK-u, Krystyna Nawojska:


Stowarzyszenie Cyklistów „Kółeczko” w Osjakowie powstało w tym roku. Było odpowiedzią na zgłaszane wielokrotnie potrzeby sformalizowania bardzo popularnej w regionie turystyki rowerowej. Niewątpliwym atutem sprzyjającym rozwojowi tej formy wypoczynku są urokliwe zakątki znajdujące się na terenie gminy i regionu oraz bardzo dobrze rozwinięta sieć gospodarstw agroturystycznych. Cyklistów spotykamy na wyspie w Osjakowie:


Stajnia pod Aniołem położona jest na terenie Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki, pośród pól i lasów. Jest idealnym miejscem dla osób ceniących sobie ciszę i spokój. Przyjazna atmosfera i niepowtarzalny klimat sprawiają, że jest to miejsce do którego zawsze chce się wracać. Rozmawiamy z właścicielką stajni, Dagmarą Rabiczko:


Kolejnym punktem naszej wycieczki jest Chorzyna. W świetlicy wiejskiej spotykamy się z członkiniami Zespołu Ludowego:


W Felinowie spotkaliśmy się z członkami Stowarzyszenia Agroturystycznego Ziemi Wieluńskiej,
które ma siedzibę w Osjakowie. Do swojego gospodarstwa zaprosili nas niezwykle gościnni, państwo Halina i Stanisław Zjawińscy. Na stole pojawiły się jagodzianki, rogaliki ze szpinakiem i felinowska nalewka, receptury pani domu:

W spacerze po Felinowie towarzyszyły nam również właścicielki gospodarstw agroturystycznych:
Ewa Kempa i Wiesława Tokarek.


Z Felinowa przenosimy się do Drobnic, gdzie znajduje się firma DROS zajmująca się przetwórstwem owoców i warzyw od 1983 roku. Specyfiką jej działalności jest tradycyjna produkcja bez konserwantów. Każdy produkt powstaje z wysokiej jakości warzyw, owoców oraz atestowanych przypraw. Spotkaliśmy się tam z założycielem firmy Zygmuntem Błaszykiem i jego córką Joanną Nanys, obecnie właścicielką zakładu, która kultywuje tradycje rodzinne:


Marką regionu nadwarciańskiego jest chrzan. Na terenie działania LGD istnieje wiele przetwórni chrzanowych. Od kilku lat na terenie gmin, w których króluje uprawa tego warzywa odbywa się Wojewódzkie Święto Chrzanu. Powstała również Grupa Producencka. Rozmawiamy z członkiem zarządu tej grupy, Tomaszem Kubiaczykiem:


Niewiele osób wie, że rzeka Warta zagrała w kilku scenach główną rolę w filmie „Nad Niemnem”. Wykorzystano fragment rzeki w Drobnicach gdzie znajduje się bardzo charakterystyczny korzeń drzewa wystający ponad piaszczysty brzeg. Spotkaliśmy się tam z wójtem gminy Osjaków, Jarosławem Trojanem:


Wycieczkę kończymy w restauracji PODJADEK w Osjakowie. Jej właścicielem jest Zbigniew Majchrzak, członek Stowarzyszenia Hotelarzy. Nasz rozmówca również prowadzi działalność rodzinną:


Naszym przewodnikiem po gminie Osjaków była dyrektor Biura LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”, Agata Nowak:

REKLAMA

OSTATNIO DODANE

X