niedziela, 12.05.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

 Konopnica to malowniczo położona miejscowość po obu stronach rzeki Warty. Gmina jest jednym z tych miejsc, do których chcemy wracać jak najczęściej. Składa się z sołectw: Anielin, Bębnów, Głuchów, Kamyk, Mała Wieś, Piaski, Rychłocice, Sabinów, Strobin, Szynkielów, Wrońsko. Atutem gminy jest z pewnością duża lesistość. Pośród drzew malowniczo przepływa rzeka Warta ze swoimi dopływami Wierznicą i Oleśnicą. Niemal 70% całkowitej powierzchni gminy wchodzi w granice Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. Meandrująca Warta, czyste plaże, bogate runo leśne zadowolą najwybredniejszego turystę. Są tu też ciekawe zabytki, które pozwolą na lepsze poznanie historii gminy. Wiedzie tutaj również turystyczny Nadwarciański Szlak Bursztynowy. Nawiązuje on do pradziejowego, słynnego szlaku handlowego biegnącego z południa Europy nad Bałtyk. W ostatnim czasie zainwestowano w odbudowę centrum Konopnicy oraz w kilka potrzebnych mieszkańcom inwestycji.

Urząd Gminy Konopnica

Naszą wycieczkę rozpoczynam od Urzędu Gminy w Konopnicy, gdzie wójt Grzegorz Turalczyk i sekretarz Mateusz Drab przybliżają mi, co udało się zrobić dla gminy w ostatnich latach.


 Kościół popauliński pw. św. Rocha w Konopnicy
Obecny, murowany kościół stoi na miejscu drewnianego, postawionego przez Wojciecha Konopnickiego. Powstał w 1642 roku ufundowany przez Hieronima Konopnickiego. Wewnątrz kościoła są dekoracje renesansowe. Kiedyś przy kościele istniał klasztor ojców paulinów wsparty na dwóch niskich arkadach. Działała on od XVII do XIX w. Kościół skorzystał z dotacji LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty” na projekt pn. Renowacja wieży i otoczenia zabytkowego kościoła pw. św. Rocha w Konopnicy. Obecnie swoją posługę kapłańską sprawuje tam ks. Mariusz Nabiałek.


 OSP Konopnica
Nad bezpieczeństwem mieszkańców gminy Konopnica czuwają druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Konopnicy. 5 sierpnia 2023 roku obchodzono 100-lecie istnienia tej jednostki. Strażnica, obecnie odnowiona, znajduje się w centrum miejscowości. Druhowie aktywizują również lokalną społeczność, organizując szkolenia, pogadanki i spotkania. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się w strażnicy Dzień Kobiet. Moimi rozmówcami są Tomasz Misiak, naczelnik OSP, i Katarzyna Korczak, wiceprezes OSP.


 Gminne Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Konopnicy i Klub Seniora
Większość zadań kulturalnych gminy realizuje Gminne Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Konopnicy. Corocznie przygotowuje imprezy kulturalne – niektóre we współpracy z organizacjami społecznymi – dobrze odbierane przez mieszkańców gminy i przyjezdnych. Są wśród nich imprezy, które dobrze świadczą o inwencji i zaangażowaniu ich organizatorów w ochronę dziedzictwa kulturowego gminy. Obecnie wnętrze budynku, w którym mieści się GCKiBP, jest remontowane, a placówka swoją działalność przeniosła do Klubu Seniora, który powstał w byłym posterunku policji. W Parku Starowiejskim działa również Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Konopnickiej. Wszystkie te stowarzyszenia współpracują ze sobą i pozyskują środki z zewnątrz na organizację ciekawych wydarzeń. Kulturalną działalność gminy przybliżają mi dyrektor Anna Krześniak i Eleonora Grondowa, poetka.


 Koło Pszczelarskie w Konopnicy
Pod swoją opieką mają ponad 1000 pszczelich rodzin. Edukują, wspierają i przede wszystkim promują konopnicki, nadwarciański miód. Mowa o Kole Pszczelarzy w Konopnicy, do którego należą również producenci miodu z ościennych gmin. Koło ma już swoją historię i tradycję. Spotykam się z dwoma pszczelarkami: Agnieszką Borek i Grażyną Piasecką.


 Pizzeria In Due w Konopnicy
Pora na posiłek. Dziś wybraliśmy In Due. To włoska pizzeria w centrum Konopnicy, którą założyło młode polskie małżeństwo. Gabrysia i Przemek poznali się we włoskiej restauracji w Niemczech. Połączyła ich miłość i pasja do dobrego jedzenia. Po latach postanowili wrócić do Polski i spróbować swoich sił we własnym biznesie, w dodatku na wsi. Stawiają na oryginalność i produkty do swoich potraw sprowadzają ze słonecznych Włoch. Posłuchajcie rozmowy z Gabrielą Dobras-Pawlak i Przemysławem Pawlakiem.


 Kościół w Rychłocicach gmina Konopnica
Fundatorami pierwszego kościoła w Rychłocicach byli właściciele wsi – Szczawińscy. Powstał on w 1445 roku roku. Został zniszczony w pożarze w 1751 roku. W roku 1770 Aleksander Trepka, właściciel wsi, ufundował następną świątynię, która również nie dotrwała do obecnych czasów. Obiekt, w którym teraz jesteśmy, powstał w 1918 roku z inicjatywy fundacji Lucyny Trepki. Dach jest pokryty gontem, a wieżyczka blachą. Wewnątrz wyposażenie późnobarokowe. Obok świątyni stoi drewniana dzwonnica. Świątyni nie widać z drogi, ponieważ „wciśnięta” jest między dworek, gorzelnię, dom gorzelnianego i park. Warto jednak zajrzeć do środka, gdzie czuć ducha dawnych czasów, można delektować się ciszą i barokowymi, drewnianymi rzeźbami. Moimi rozmówcami są ks. Jacek Gładysz i Andrzej Mielczarek, sołtys Rychłocic, organista i radny gminny.


 OSP Rychłocice
Sala OSP w Rychłocicach robi wrażenie. To 220 metrów kwadratowych powierzchni. Sala ma klimatyzację, nowy sufit podwieszany i jest nowocześnie oświetlona. Remont ten przeprowadzono dzięki środkom pozyskanym z LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”. Działalność tej straży, oprócz statutowych zadań ratowniczych, to również organizacja dużych imprez jak: Turniej Piłki Nożnej im. Grzegorza Jankowskiego czy Dzień Kobiet. Mówi o tym Jacek Mielczarek, prezes OSP.


 Andrzej Trepka, właściciel dworku w Rychłocicach, wybitny twórca science fiction
Wiedzieliście o tym, że w Rychłocicach żył, tworzył i został pochowany wybitny twórca science fiction? Według miejscowych był dziwakiem. Chodził po wsi w prochowcu i boso. Na werandzie swojego dworku, bez względu na pogodę, w samych spodenkach, pisał. Rychłocice, w których tworzył, zmarł i został pochowany, pamiętają go jako bardzo skromnego, ale osobliwego mężczyznę. W dworze, w którym mieszkał w Rychłocicach, zatrzymał się prawdopodobnie sam Napoleon. Budynek cechowała niezwykła w naszym terenie ananasarnia. Mowa o Andrzeju Trepce, polskim pisarzu science fiction, dziennikarzu i popularyzatorze nauki, współzałożycielu Polskiego Towarzystwa Astronautycznego, członku Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Obok Stanisława Lema i Krzysztofa Borunia był jednym z pionierów powojennej fantastyki naukowej w Polsce. Dziś przybliżamy państwu tę postać słowami Małgorzaty Majdy, dyrektorki Szkoły Podstawowej w Rychłocicach, i Marii Wróbel, nauczycielki historii i języka polskiego w tej szkole.

Dwór wzniesiony został w latach 1820-1830 dla rodziny Trepków. Znajduje się w malowniczym parku. Posiadłość jest w rękach potomków byłych właścicieli. Założenie dworsko-folwarczno-parkowe mieści się na obszarze Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki nad rzeką Wartą. W otoczeniu dworu są jeszcze gorzelnia, dom gorzelniany oraz neogotycki spichlerz z 1830 roku.


 Sołectwo Strobin
W Strobinie znajduje się jedno z ciekawszych stanowisk archeologicznych na terenie powiatu wieluńskiego. Odkryto tutaj istnienie osady kultury przeworskiej. Z badań wynika, iż zamieszkiwała ją ludność trudniąca się rolnictwem i wytopem żelaza z rudy darniowej, ponadto hodowlą i tkactwem. Przy drodze z Konopnicy do Bębnowa znajdują się kurhan, osada i cmentarzysko ciałopalne datowane na II-V wiek n.e. W wiosce działa Stowarzyszenie „Nasz Strobin”, które swoją siedzibę ma w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Z moimi rozmówcami: Krystyną Owczarek, prezesem Stowarzyszenia „Nasz Strobin”, sołtyską, Joanną Długacz oraz Waldemarem Wolnym, gospodarzem OSP, spotkałam się na placu rekreacyjnym, usytuowanym przy drodze i miejscowym kościele. Stowarzyszenie na jego budowę pozyskało pieniądze z LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”.


 Szynkielowskie Stowarzyszenie „Razem” i OSP w Szynkielowie
Z moimi kolejnymi rozmówcami spotykam się w strażnicy OSP w Szynkielowie. Wewnątrz wrażenie robi sprzęt ratowniczy: samochód terenowy, lekki samochód gaśniczy, quad, łódź motorowa, dron, a nawet rower strażacki. Ambicje druhów i członków stowarzyszenia „Razem” są jeszcze większe. Chcą rozbudować strażnicę i stworzyć tam wiejskie centrum kultury. Moimi rozmówcami są Robert Graczyk, naczelnik OSP, i Jacek Kasprzak, prezes Stowarzyszenia „Razem”.


 Lądowisko w Konopnicy
Do Konopnicy można nie tylko dojechać samochodem, rowerem, motocyklem, ale również można dolecieć samolotem. Na prywatnej działce Leszka Dondziaka znajduje się jedno z najlepszych lądowisk trawiastych w województwie łódzkim. To właśnie tutaj przed występem akrobacyjnym w wydarzeniu „Bitwa pod Beleniem” tankował i ćwiczył znakomity pilot akrobacyjny Marek Choim. Lądowisko powstało z pasji jej właściciela Leszka Dondziaka, który lata samolotem i udostępnia teren innym pasjonatom lotnictwa, motolotniarzom i paralotniarzom. W ubiegłym roku odbył się tutaj również piknik lotniczy z konkursem na celność lądowania.
Moimi rozmówcami są Leszek Dondziak, Kacper Adamski i Krzysztof Stemplewski.


 Resort Zacisze
Tutaj czas płynie wolniej..
Resort Zacisze położony jest we wsi Konopnica, nieopodal rzeki Warty, blisko lasu. Można zamieszkać w przytulnych apartamentach, pokojach gościnnych lub w całorocznych domkach. Można zaszyć się z książką na zielonym tarasie, złapać oddech, zbierając grzyby w pobliskim lesie, posiedzieć przy ognisku, ale też wyskoczyć nad rzekę na kajakowy spływ lub pograć w tenisa na korcie. Wiele lat temu na pomysł stworzenia tam ośrodka wypoczynkowego wpadł wielunianin Andrzej Kamiński. Teraz rozwija ośrodek z nowymi współwłaścicielami. Moimi rozmówcami są Emilia Olak, właścicielka ośrodka, i manager Kamil Wójcikowski.


 Zlot Motocyklowy w Konopnicy
Blisko Resortu Zacisze nad Wartą w trzeci weekend lipca słychać warkot motocykli, a w górze unosi się kurz i zapach palonej gumy. Na ogromnej polanie organizowany jest Zlot Motocyklowy Klubu Husaria z Wielunia. Zlot poprzez swoją autentyczność i surwiwalowe warunki stał się sławny w całej Europie. Przyjeżdżają tutaj miłośnicy stalowych rumaków z całej Polski, Czech, Niemczech, Białorusi, Francji i wielu innych krajów. To zlot rodzinny. Nie brakuje zatem seniorów i dzieci. Moim rozmówcą jest Roman Płuciennik, prezes Klubu Husaria.

Jak wyglądał zlot w 2023 roku przeczytasz i obejrzysz zdjęcia tutaj.


 Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki
Gmina Konopnica, to również Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki z ciekawą przyrodą i pięknymi widokami. Opowiedziałam o tym parku w osobnej audycji pn.”Ogrody i parki ziemi wieluńskiej. Znajdziecie ją tutaj.

Ciekawostki:
Na terenie gminy Konopnica znajduje się cmentarz wojenny, w którym spoczywają prochy 54 żołnierzy i ich dowódcy mjr. Stanisława Juszczuka z 72 pułku im. Dionizego Czachowskiego z Radomia. Polegli oni w walkach z Niemcami o utrzymanie przepraw na Warcie 3 września 1939 roku. Szkoła Podstawowa w Konopnicy nosi ich imię. Szkoła Podstawowa im. 72 Pułku Piechoty „Radom” w Konopnicy uroczyście co roku obchodzi Dzień Patrona Szkoły.

Dwór z XIX wieku w Konopnicy
Obiekt został wybudowany według projektu Henryka Markoniego w stylu romantycznego gotyku. Do czasu wybuchu II wojny światowej właścicielem był Tadeusz Kozarski. W czasie okupacji niemieckiej pałac zamieszkiwała niemiecka służba rolna. Po wyzwoleniu do dworku wprowadziło się kilka rodzin. Mieszkały tam do 1950 r. Po wyprowadzeniu się lokatorów w budynku swoją siedzibę znalazła szkoła. W 1973 r. pałac przejęła Politechnika Łódzka, która zobowiązała się do jego odrestaurowania i zagospodarowania.
Będąc na cmentarzu w Rychłocicach, warto zwrócić uwagę na Pomnik Powstańców Styczniowych, który jest pamiątką wydarzeń z 15 kwietnia 1863 roku. W pobliżu mostu na Warcie oddziały rosyjskie zaatakowały nocą 250 osób pod dowództwem Napoleona Urbanowskiego. Do drugiej potyczki doszło 8 maja 1863 roku. Zginęło wtedy 38 powstańców.

  
Kurhany oraz Grodzisko w Konopnicy
Jest to starożytna osada z kurhanem i cmentarzyskiem z XIII/XV w. Do obecnych czasów zachował się stożek, otoczony wałem i podwójnymi fosami. Jest to doskonały punkt widokowy i obserwacyjny na dolinę rzeki warty. Obiekt zaliczany jest do największych i najciekawszych założeń obronnych w centralnej Polsce. Miejsce ciekawych znalezisk archeologicznych.

To wszystko w naszej dzisiejszej audycji zorganizowanej wspólnie z Lokalną Grupą Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty”.

Poprzednią audycję realizowaliśmy w tej gminie i w tym samym cyklu osiem lat temu. Znajdziecie ją tutaj.


REKLAMA

OSTATNIO DODANE

X