poniedziałek, 13.05.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

 Gmina Wierzchlas posiada ogromny potencjał turystyczny, ponieważ znaczna jej część znajduje się na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, jednego z najpiękniejszych parków krajobrazowych w Polsce, położonego w zakolu Warty. To tutaj wybija źródełko św. Floriana, krasowe wywierzysko o niespotykanej na Jurze Polskiej wydajności. W Przywozie turysta zobaczy kurhany książęce i pozostałości osady z epoki brązu (ok. 1200-800 lat p.n.e.). W lasach blisko Bobrownik jest Góra św. Genowefy, największa wapienna skała leżąca na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Ta niezwykła góra ma kształt czaszki człowieka. W Kamionie, dawnych dobrach królowej Bony, co roku organizowane są plenery malarskie im. Jerzego Dudy-Gracza, a obraz jego autorstwa „Przemienienie Pańskie” znajduje się w ołtarzu kościółka w Toporowie. Powstało tutaj i funkcjonuje wiele gospodarstw agroturystycznych oraz ośrodków, które są w stanie na wysokim poziomie ugościć turystów. Jest to też gmina, która jest liderem w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej. Jedną z możliwości ich pozyskania jest uczestnictwo w Lokalnej Grupie Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty”, która umożliwia aplikowanie o dofinansowanie różnego rodzaju projektów w ramach programu LEADER. Wycieczkę rozpoczynamy od Urzędu Gminy, w którym przyjmuje nas wójt Leszek Gierczyk.


 Przemysław Bucki, mieszkaniec Wierzchlasa, pasjonat historii, to pomysłodawca wielu inicjatyw historycznych na terenie ziemi wieluńskiej, w tym przypomnienia mieszkańcom Wierzchlasa o pobycie żołnierzy I Batalionu Pancernego w tej miejscowości. Nie tak dawno przy pomniku im poświęconym odbyły się uroczystości, po czym przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej, Urzędu Gminy w Wierzchlesie, druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej – organizatorzy tej uroczystości – oraz mieszkańcy i zaproszeni goście przeszli na plac przy miejscowym kościele, aby obejrzeć występy artystyczne i inscenizację jednej z walk polsko-niemieckich.

Informację z tego wydarzenia znajdziecie tutaj.


 Henryk Hernant to rzeźbiarz z Wierzchlasa. Artysta swoją pasję rozwija od 14. roku życia. Tworzy rzeźby o różnej tematyce: frasobliwe anioły, szopki bożonarodzeniowe, kapliczki przydrożne, rzeźby sakralne. Uczestniczył w wielu konkursach na rzeźbę ludową. Pan Henryk tworzy również exlibrisy i pisze ikony. Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień. Jego prace można zobaczyć między innymi w Muzeum Ziemi Wieluńskiej.


 Gospodarstwo Agroturystyczne „Ranczo nad Wartą” w Krzeczowie zaprasza do siebie turystę aktywnego, jak i tego, który pragnie odpocząć w ciszy i spokoju. W swojej ofercie ma spływy kajakowe, jazdę konną, sale do konferencji, spotkań i wesel, pokoje sypialne, a wszystko w pięknych okolicznościach przyrody. Jego właścicielem jest Zenon Sosnowski, jeden z założycieli Lokalnej Grupy Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty”.


 W Krzeczowie funkcję domu kultury pełni strażnica OSP, która oprócz swojej ratowniczej działalności dysponuje salą balową, profesjonalnie wyposażoną kuchnią i zapleczem socjalnym. To tutaj organizowane są bale i spotkania. Tu zatrzymują się pielgrzymi w drodze do Częstochowy i to tutaj wciąż żywe są tradycje puszczania wianków podczas Nocy Świętojańskiej. Moim rozmówcą jest prezes OSP w Krzeczowie Andrzej Kasprzyczak.


 Nigdy nie wiadomo, na którym etapie życia stwierdzimy, że to, co robimy, to nasza pasja. Zamiłowanie do sportu u posterunkowego Damiana Skupińskiego z Komendy Powiatowej Policji w Pajęcznie towarzyszyło od najmłodszych lat. Dziś już wie, że bieganie to jego hobby, które daje mu radość, a sukcesy satysfakcję. Został powołany do udziału w Mistrzostwach Europy Policji w Lekkoatletyce, które odbędą się w Pradze. Jego znakomita kondycja to niebywały atut, który przedkłada się na codzienną służbę.

O sukcesie Damiana Skupińskiego przeczytasz również tutaj.


 Pokoje King w Kraszkowicach to miejsce dla każdego. Zamknięty teren, dmuchańce i huśtawki dla dzieci, a wewnątrz dwie sale, w których można urządzać różnego rodzaju wydarzenia i imprezy. Obiekt dysponuje 25 pokojami dla ponad 80 gości. Goście zachwycają się również pysznym jedzeniem. Naszym rozmówcą jest Adam Jarząb, właściciel obiektu, który mówi również o korzystaniu z dotacji Lokalnej Grupy Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty”.


 Lipowy Dwór to dawna szkoła podstawowa w Kraszkowicach, w otoczeniu ponad dwuhektarowego parku, w której swoją edukację pobierało kilka pokoleń mieszkańców tej miejscowości. Dziś zyskał nową jakość dzięki małżeństwu Walczaków. Martyna Walczak to ekspertka w dziedzinie organizacji wesel i ślubów, a Mateusz Walczak jest dziennikarzem TVN24. Oboje mają korzenie na ziemi wieluńskiej i właśnie z tym miejscem związali swoją przyszłość.

 
 Pierwotnie teren parku należał do właściciela wsi, który za udział w powstaniu styczniowym został skazany na śmierć, a jego majątek skonfiskowany. Kolejnymi właścicielem terenu został przemysłowiec z Pabianic Karol Ender. To właśnie rodzina Enderów przyczyniła się do powstania w 1933 r. zabytkowego dworku. Po II wojnie światowej w latach 1947-1999 pałacyk przystosowano na potrzeby szkoły podstawowej. We wspaniałych szlacheckich wnętrzach zorganizowano sale lekcyjne. Kubatura obiektu nie pozwalała jednak pomieścić wszystkich uczniów, dlatego też dążono do przeniesienia placówki do innego budynku. Gdy w 1999 r. otwarto nowy obiekt przy ul. Szkolnej 5 pałacyk Enderów przestał pełnić funkcję szkoły. W roku 2004 zarówno dworek myśliwski, jak i otaczający go park przeszły w ręce państwa Walczaków.


 Murowany kościół św. Katarzyny w Mierzycach wzniesiony został w latach 1837-1839 na miejscu drewnianego z XV w. Znajdują się w nim trzy barokowe ołtarze z I połowy XIX w., ale największą uwagę zwraca posadzka, która wygląda jak wzorzysty, turecki dywan. W świątyni przyjmuje nas proboszcz ks. Sebastian Wyrozumski.


 Kulturę i tradycje ludowe w gminie promują liczne stowarzyszenia, które po wielu latach, dzięki programowi LEADER, reaktywowały się. Jednym z nich jest Koło Gospodyń Wiejskich w Mierzycach, które promuje również potrawy regionalne, ciasta z własnego wypieku i nalewki według starych receptur. Wszystkie potrawy przygotowywane są własnoręcznie, a skosztować ich można podczas festynów i imprez rekreacyjno-sportowych. Najbliższa to dożynki, które odbędą się 20 sierpnia w miejscowości Jajczaki i Strugi.

 W programie wykorzystano utwór Zespołu Obrzędowo-Śpiewaczego z Mierzyc, który powstał w 2011 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich. Kierowniczką jest Agata Stępińska, a artystyczną Danuta Urbanek. Instruktorem jest Piotr Sitarski. Piosenkę „A w ogrodzie rosnóm wiśnie” śpiewa Patrycja Błach. Piosenka ta znalazła się na płycie „Nasze korzenie, nasza duma”, która została wydana przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wieluniu.


 Magdalena Zgodzińska z Mierzyc z pierników tworzy prawdziwe dzieła sztuki. Jej zdolności kulinarne i manualne znane są w całym regionie, a ciastka i torty zachwycają najbardziej wybrednych estetów i smakoszy.


 Spływy kajakowe to od lat najprostsza i jedna z ciekawszych form aktywnego spędzania wolnego czasu. Stwarzają one możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą, co sprawia, że zaczynamy ją bardziej rozumieć i szanować. Ze względu na niskie koszty są dostępne praktycznie dla każdego, bez względu na wiek, płeć, stan zamożności i z roku na rok cieszą się coraz większa popularnością. Kajaki na Warcie w Przywozie to miejsce, gdzie zjecie najlepszego pstrąga w okolicy, na przykład po malowniczym spływie kajakiem po Warcie, a Warta jest na pewno jest spływu warta. Moją rozmówczynią jest właścicielka obiektu, Maja Sztuka.


 Przywóz upodobali sobie turyści z Górnego Śląska, którzy doceniając piękno zakola Warty, przyrodę i spokój, chętnie spędzają tutaj czas. Jednym z nich jest Sławomir Kukawski z Zabrza.


 W Przywozie z powodzeniem funkcjonują pasieki. Jedna z nich jest własnością Jana Troniny, którego miód znany jest nie tylko w gminie Wierzchlas. Pszczelarz postawił również na agroturystykę i wybudował dom dla turystów, kajakarzy i wszystkich spragnionych wypoczynku na łonie natury. Gospodarstwo położone jest nad Wartą w sadzie owocowym i kwietnym ogrodzie.


 Piknik rodzinny w Toporowie, który odbył się 10 lipca 2022 roku przyciągnął do tej nadwarciańskiej miejscowości dziesiątki mieszkańców i turystów, którzy spędzają tam wakacje. Była to doskonała okazja, aby otworzyć nową świetlicę w remizie OSP. Inicjatorem i pomysłodawcą utworzenia i wyposażenia tej świetlicy jest Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Kamionie i Toporowie. Panie aktywnie działają na rzecz całej społeczności.

O otwarciu świetlicy przeczytasz również tutaj.


 Paweł Przywara to zawodowy strażak Powiatowej Straży Pożarnej w Wieluniu i sportowiec z wieloma sukcesami. Biegami ekstremalnymi z przeszkodami zaczął interesować się w 2018 roku. Wtedy to po raz pierwszy pobiegł na dystansie 3 km. Tak mu się spodobało, że systematycznie dodawał sobie kilometrów do pokonania.
Najpierw było to 6 km, później 12, 21, teraz jest to już 42 km w formule Runmageddon. Pod koniec lipca wziął udział w górskiej odsłonie Runmageddon Gladiator Race Harrachov, był to nieziemski wysiłek, prawdziwa próba siły i charakteru. Wyniki są raz lepsze, raz gorsze, ale zwykle udaje mu się kończyć bieg z bardzo dobrym wynikiem, zwłaszcza w swojej kategorii wiekowej.
Uwielbiam ten sport, to mnie kręci i pozytywnie nastraja. To mój czas. (…) Oprócz wysiłku biegi tego rodzaju to dobra zabawa, świetne przeżycie, towarzyszy im zawsze wyjątkowy klimat i sceneria, na biegach poznaję wiele ciekawych i pozytywnie zafiksowanych osób. Uczestniczę również w biegach lokalnych, organizowanych przez tutejszy Wieluń Biega, jednak traktuję je jako baza treningowa. Zawsze miło się tutaj biega, wśród znajomych i na znanych mi trasach. Na ten rok zaplanowanych mam jeszcze sporo biegów, więc cały czas przygotowuję się do nich, a przy okazji nieustannie spełniam swoją pasję – mówi nam Paweł Przywara.


 Michał Bator to uczeń I LO im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu, mieszkaniec gminy Wierzchlas. Jego ogromną pasją jest bieganie i w tym sporcie sprawdza się najlepiej. Michał ma doskonałe warunki do biegania, ponieważ mieszka nad Wartą – i klimat, i nadwarciański krajobraz sprzyjają uprawianiu tego sportu.


 Gminę Wierzchlas z mikrofonem RZW i LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty” odwiedziliśmy 7 lat temu. Audycję tę znajdziecie tutaj.


X