Gmina Siemkowice to gmina typowo wiejska. Nie brakuje tutaj miejsc dla zmęczonych intensywnością miejskiego życia. Największą atrakcją turystyczną tego regionu jest malownicza dolina rzeki Warty z licznymi starorzeczami oraz rozległe kompleksy leśne. Zachwyca Rezerwat „Mokry Las” oraz ponad 700-letnia lipa w zabytkowym parku przy dworze obronnym w Siemkowicach. Kolorytu gminie dodają przydrożne kapliczki i stare, pochylone wierzby. To również zagłębie chrzanowe, przetwórnie owocowo-warzywne i gospodarstwa agroturystyczne.
Siedzibą gminy są Siemkowice. W Urzędzie Gminy, który znajduje się w centrum miejscowości, wita nas Zofia Kotynia, która zasiada na fotelu wójta od wielu lat. Mówi nam o rozwoju gminy, inwestycjach i pozyskiwaniu środków unijnych, w tym tych, które gmina otrzymała dzięki Lokalnej Grupie Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty”. Wielkim marzeniem pani wójt jest wyremontowanie najważniejszego zabytku w gminie – dworu obronnego z XVI wieku, aby stał się największą atrakcją turystyczną w powiecie pajęczańskim.
Kolejnym naszym gościem jest Tadeusz Ślusarek, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Siemkowice, obecnie odpowiedzialny za kierowanie Referatem Inwestycji, Rolnictwa i Ochrony Środowiska, długoletni samorządowiec, radny Rady Powiatu Pajęczańskiego. Nasz gość mówi nam o stowarzyszeniu, projektach realizowanych wspólnie z LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”.
Sala balowa w OSP w Siemkowicach robi wrażenie. Młoda para, która zdecyduje się tam mieć swoje przyjęcie, nawet nie musi robić wystroju. Lustra i kryształowe żyrandole nadają odświętny wygląd temu miejscu. Budynek jest okazały i jak się okazuje, wiele się w nim dzieje. Mówi nam o tym druhna Kinga Gleń.
Gmina Siemkowice słynie z uprawy chrzanu, warzywa o bogatych walorach smakowych i zdrowotnych. Jedną z producentek chrzanu jest Zofia Łakoma z Ignacowa, która opowiada nam o właściwościach tego warzywa. Promuje go również na corocznym Wojewódzkim Święcie Chrzanu w Osjakowie. Nasza rozmówczyni jest również członkinią wiejskiego Kabaretu Malwinki.
Lokalna Grupa Działania „Kraina Wielkiego Luku Warty” wspiera ludzi kreatywnych, z pomysłami na działalność gospodarczą, i takich, którzy mają ciekawe pomysły. Jedną z takich osób jest Olga Janecka-Beśka, która otworzyła gabinet rehabilitacji z profesjonalnych sprzętem. Pani Olga robi to, co kocha, i czuje, że jej praca jest bardzo potrzebna.
Izba Kultury Ludowej im. Marii Marchewkowej w Siemkowicach przyciąga i starszych, i młodszych. Tradycję znanej w regionie poetki kultywuje jej córka Jadwiga Freus, gawędziarka ludowa, członkini wiejskiego Kabaretu Malwinki. Autentyczną gwarą opowiada o kulturze regionu, historii i tradycjach dawnej wsi siemkowickiej. Spośród zgromadzonych eksponatów turysta może tutaj zobaczyć dawne przedmioty dnia codziennego: krosna tkackie, żarna, kołowrotki, ozdoby z bibuły. Jadwiga Freus jest również współautorką książki „Siemkowice”.
Kabaret Malwinki ma 10 lat. Swój jubileusz świętował skromnie z najbliższymi. Jest nam ogromnie miło, że znaleźliśmy się w tym gronie. Relację z jubileuszu znajdziecie tutaj.
Renata Pawełoszek otrzymała pieniądze dzięki Lokalnej Grupie Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty” na otwarcie studia fitness, które nazwała „ReniFit” i doskonale spełnia się w roli trenerki.
Przenosimy się do Lipnika. Tam trzy lata temu powstało koło gospodyń wiejskich. Panie prężnie działają na rzecz lokalnej społeczności. Organizują spotkania, imprezy oraz wydarzenia kultywujące dawne wiejskie obyczaje, jak na przykład plecenie wianków. Panie również świetnie gotują. Ich popisowym daniem jest, jakżeby inaczej, zupa chrzanowa, która podbija podniebienia nie tylko mieszkańców gminy Siemkowice. Naszymi rozmówczyniami są: przewodnicząca KGW Mariola Matusiak-Karwas oraz członkinie: Renata Majewska, Ilona Jarosińska i Marianna Krakowska.
W Lipniku działa Marcin Smejda, pracownik Urzędu Gminy w Siemkowicach, działacz społeczny, prezes klubu sportowego i pomysłodawca wielu ciekawych projektów skupiających całą lipnicką społeczność. Nam mówi o rozwoju infrastruktury sportowej w tej miejscowości i aktywności ruchowej mieszkańców.
W Zmyślonej nad Wartą znajduje się chyba najpiękniej położona świetlica wiejska w gminie. To piętrowy budynek dawnej szkoły, który został wyremontowany i przystosowany do potrzeb lokalnej społeczności. Wewnątrz zachowały się drewniane schody dodające uroku tej budowli. Ciekawostką jest, że obiekt otwarty jest praktycznie cały czas, a nad bezpieczeństwem przebywających tam osób czuwa zatrudniona opiekunka. To również świetne miejsce odpoczynku dla wodniaków, którzy korzystają ze spływów rzeką Wartą. Wśród miejscowej ludności panuje przekonanie, że w miejscowości jest specyficzny mikroklimat, być może przez to, że właśnie tam rzeka płynie w drugą stronę? O świetlicy opowiada nam radny gminny, Stanisław Rabenda.
Z mikrofonem Radia ZW, w audycji zrealizowanej wspólnie z Lokalną Grupą Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty”, byliśmy w gminie Siemkowice 7 lat temu. Odwiedziliśmy tam również miejsca, których nie ma w tegorocznej audycji. Jeżeli jesteście ciekawi tych miejsc, to zajrzyjcie tutaj.