poniedziałek, 13.05.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

Tomaszów Mazowiecki

Wizytę w Tomaszowie Mazowieckim zaczynamy od pięknego pałacu należącego niegdyś do hrabiego Antoniego Ostrowskiego, założyciela Tomaszowa Mazowieckiego. We wnętrzach pałacu, które są obecnie salami muzealnymi, możemy zapoznać się z tradycjami i codziennymi czynnościami okolicznych mieszkańców. Udając się do pałacowej wieży wchodzimy po przepięknych kutych schodach. Równie ciekawy jest eklektyczny wystrój sal z misternymi balustradami na zewnątrz.
Kolejnym naszym przystankiem jest zdobywca certyfikatu „Muzeum Bez Kapci” – Skansen rzeki Pilicy. Miejsce w którym historia eksponatów zatoczyła koło nadając im drugie życie. Wiele eksponatów można określić jako unikaty, nie tylko w skali Polski, ale także świata. Jednym z nich jest Lufcik, ciągnik artyleryjski Luftwaffe, wyłowiony z dna rzeki Pilicy. Drugą szansę otrzymał także młyn wodny, na piętrach którego obecnie znajdują się ekspozycje muzealne.
Skansen znajduje się w sąsiedztwie Rezerwatu Niebieskie Źródła, które są jednymi z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Jeżeli chodzi o przyrodę w Tomaszowie to związane jest z nią jeszcze jedno bardzo ciekawe miejsce a mianowicie „Groty Nagórzyckie”, które są pozostałością po wydobyciu piasku sprzed około 200 lat. Od lutego 2012 została otwarta trasa turystyczna na której spotkać można między innymi zbójnika Madeja.

Po muzeum Antoniego Ostrowskiego oprowadzała nas dyrektor Wiesława Bogurat, opowiadając o eksponatach wystawionych w Muzeum a także o historii pałacu w którym ma ono siedzibę.

Tomaszów Mazowiecki – Muzeum cz.1
Tomaszów Mazowiecki – Muzeum cz.2
Tomaszów Mazowiecki – Muzeum cz.3
Tomaszów Mazowiecki – Muzeum cz.4

Oprowadzający nas po Skansenie Rzeki Pilicy jego dyrektor Andrzej Kobalczyk opowiada fascynujące historie związane z historią eksponatów np. o krzyżu zrobionym z lufy armatniej, największej w Polsce kolekcji kamieni młyńskich i kajaków, które mają przedwojenną metrykę.

Tomaszów Mazowiecki – Skansen Rzeki Pilicy cz.1
Tomaszów Mazowiecki – Skansen Rzeki Pilicy cz.2
Tomaszów Mazowiecki – Skansen Rzeki Pilicy cz.3
Tomaszów Mazowiecki – Skansen Rzeki Pilicy cz.4
Tomaszów Mazowiecki – Skansen Rzeki Pilicy cz.5

Pan Andrzej Kobalczyk opowiedział nam także o Niebieskich Źródłach. Dlaczego są takie niebieskie i jakie krążą wokół nich legendy.

Niebieskie Źródła cz.1
Niebieskie Źródła cz.2

„Groty Nagórzyckie”, to hit turystyczny ostatnich lat. W dawnej kopalni lśniąco białego piasku znajdziemy Zbója Madeja i Diabła Nagórzyckiego. Ale przede wszystkim podziwiamy geniusz ówczesnej techniki górniczej.

Groty Nagórzyckie cz.1
Groty Nagórzyckie cz.2

REKLAMA

OSTATNIO DODANE

X