sobota, 24.02.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

 Gmina Kleszczów to przede wszystkim odkrywka węgla brunatnego. Długość wyrobiska liczy 8 kilometrów. Szerokość dochodzi do 3 kilometrów. Z perspektywy tarasów widokowych w Kleszczowie i Żłobnicy rzuca się ogrom terenu, niezliczone kilometry taśmociągów i koparki, których waga osiąga nawet 8 tys. To również Elektrownia Bełchatów. Przedsiębiorstwa te sprawiły, że na Kleszczów mówi się „Mały Kuwejt”, że względu na podatki, jakie te kolosy odprowadzają do gminy powodując, że jej mieszkańcy mają niespotykane nigdzie indziej w naszym kraju przywileje.

O tym jak żyje się mieszkańcom w najbogatszej gminie w Polsce mówi Michał Szatan Kierownik Referatu Majątku Gminy w Kleszczowie.


 Park Zdrowia i Rozrywki SOLPARK, z bogatą i wyposażoną bazą sportową pozwala na uprawianie wielu dyscyplin sportowych i rekreacyjnych. Dzieki zarządowi tego obiektu swoje miejsce znalazło tam Stowarzyszenie Ratowników Solpark, które skorzystało z grantów Lokalnej Grupy Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty” na zakup sprzętu ratowniczego dzięki któremu zorganizowało kursy na ratownika wodnego. Stowarzyszenie stawia też na sporty niszowe takie jak zawody w rzutki. Członkowie Stowarzyszenia są w stanie zorganizować turniej dla 100 zawodników w krótkim czasie, ponieważ liczeniem puntów zajmuje się specjalny system. Mówi o tym mój rozmówca, którym jest Artur Kokosiński, prezes Stowarzyszenia Ratowników Soltpark w Kleszczowie.


 Kolejnym naszym rozmówcą jest ks. Sławomir Bednarski, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Kleszczowie, która skorzystała z unijnych funduszy na remont ogrodzenia cmentarnego. Oczkiem w głowie księdza Bednarskiego jest Dom Pomocy Społecznej – Dom św. Barbary. Ośrodek zapewnia całodobowa opiekę, a w szczególności długoterminowe pobyty: dla osób w podeszłym wieku, dla osób przewlekle chorych, dla osób niepełnosprawnych.


 Kim są ewangelicy w Kleszczowie? Jak podchodzą do kultu świętych i relikwii? W jaki sposób są finansowani? Jak Kościół podchodzi do rozwodów? Kim jest pastor? Tego wszystkiego możecie dowiedzieć się z informacji jakie znajdują się na stronie internetowej parafii. W prosty i jasny sposób objaśnione jest kim są ewangelicy reformowani, których w Kleszczowie z roku na rok przybywa. My odwiedziliśmy Parafię Ewangelicko Reformowaną i rozmawialiśmy z jej proboszczem ks Krzysztofem Góral-Michałkiem.

 Polskimi ewangelikami byli m.in.: Mikołaj Rej, Mikołaj Gomółka, Anna Wazówna, Oskar Kolberg, rodzina Wedlów, Józef Piłsudski, Stefan Żeromski, Eugeniusz Bodo, Stefan Starzyński, Władysław Anders, Hanna Skarżanka, Jeremi Przybora, Michalina Wisłocka, Jerzy Pilch.


REKLAMA

OSTATNIO DODANE

X