piątek, 04.10.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

Gmina Strzelce Wielkie

POZNAWAJ REGION Z LOKALNĄ GRUPĄ DZIAŁANIA „KRAINA WIELKIEGO ŁUKU WARTY”
Nadwarciański region ukazuje turystom i mieszkańcom coraz to nowe oblicze. Promowana różnorodność przyrodnicza, kulturowa, mnogość imprez plenerowych oraz rozbudowana infrastruktura turystyczna, wspomagana po części funduszami z Unii Europejskiej, przyczyniła się do stworzenia magicznego miejsca z najczystszym powietrzem i malowniczym krajobrazem w centrum Polski. Obszar „Krainy Wielkiego Łuku Warty” to kompleksy otwartych wód, obfitujące w grzyby lasy, parki krajobrazowe, rezerwaty. Zapraszamy naszych słuchaczy w wyjątkową podróż po 14 gminach, które razem działają, współtworzą kulturę i historię oraz aktywizują region.
Program prowadzi Alina Frejusz

Ta gmina stawia na ekologię! Odnawialne źródła energii, czyste powietrze, rolniczy charakter gminy jak również sprzyjające warunki klimatyczne sprawiają, że gmina może rozwijać się w tym kierunku. Znajduje się tu nowoczesna oczyszczalnia ścieków, kompleks oświatowy: Gimnazjum, Szkoła Podstawowa i Przedszkole, ogrzewane pompami ciepła. Coraz więcej inwestorów jest zainteresowanych wierzbą energetyczną, budową nowych elektrowni wiatrowych, fotowoltaiką. Gmina może pochwalić się również piękną historią. Znaleziono tu największe w Polsce Środkowej centrum ceramiki toczonej na kole pochodzące z okresów wpływów rzymskich (II – IV wiek p.n.e.). W okresie międzywojennym właścicielami wsi była rodzina Belinów. Ich gośćmi bywały tak sławne postacie jak Stanisław Ignacy Witkiewicz i generał Kazimierz Sosnkowski.

Wyróżnikiem gminy jest jej dbałość o środowisko oraz wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii. O niezwykłej historii gminy, jej stawianiu na ekologię i miejscach gdzie można odpocząć, powędkować i zachwycić się ciszą mówi wójt gminy, Janusz Komar:


Gmina zrealizowała i realizuje szereg projektów, na które pieniądze zostały pozyskane dzięki LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”. Można je zobaczyć w stolicy gminy, Wiewcu, Dębowcu Małym, Woli Jankowskiej i wielu innych miejscowościach. Powie o tym nasz kolejny gość, członek Rady Programowej LGD, Beata Wojewoda:


Wizytówką gminy jest Młodzieżowa Orkiestra Dęta, która rozpoczęła swoją działalność w 2010 roku. Grupa liczy ponad 50 osób, a jej celem jest rozwijanie zainteresowań muzycznych młodzieży. Orkiestra pod batutą kapelmistrza Tomasza Dulskiego brała udział w wielu imprezach, między innymi na Festiwalu Orkiestr Dętych w Rowach, gdzie otrzymała nagrodę publiczności:


Przy Orkiestrze Dętej w Strzelcach Wielkich działa profesjonalna grupa mażoretek i cheerleaderek „IZZI”. Dziewczęta w przepięknych strojach okraszają występy orkiestry prezentując ogólnopolski poziom. Prowadzi je łodzianka, Daria Kamińska również profesjonalna cheerleadereka i choreografka:


Gmina Strzelce Wielkie w każdej dziedzinie życia stawia na ekologię. Doskonale wpisuje się w ten program gospodarstwo ekologiczne rodziny Wołczyńskich w Zamościu. Położone w otulinie leśnej, w otoczeniu sadów, pól truskawkowych i krzewów malin. Gospodarstwo prowadzi małżeństwo z dwoma córkami. Rodzice służą doświadczeniem, a córki doskonałą wiedzą na temat ekologicznych upraw:


W każdej odwiedzanej przez nas gminie są ludzie z pasją. Nie inaczej jest w Strzelcach Wielkich. W miejscowości Zamoście mieszka Andrzej Rozumek, pasjonat starych przedmiotów i właściciel prywatnego muzeum rzeczy dawnych. Tutaj obiekty bytowania dawnej ludności wiejskiej stają się namacalne i dotykalne. Kolekcja liczy ponad 2500 eksponatów, wśród których znajdziemy unikatowe na skalę kraju: przedmioty służące do pielęgnacji urody, tabletarkę ręczną apteczną z przełomu XX wieku, aparat fotograficzny z wybuchową lampą błyskową:


Odkąd powstała świetlica wiejska w Dębowcu Małym mieszkańcy zaczęli się częściej spotykać. Organizowane są tu bale, osiemnastki, spotkania integracyjne, a niebawem powstanie sala komputerowa. Obiekt został wyremontowany również dzięki środkom pozyskanym przez LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”. Mówi Beata Wojewoda:


Gimnazjum w Strzelcach Wielkich ogrzewane jest pompami ciepła. W środku znajduje się również nowoczesna pracownia ekologiczna, która służy do szerokiej edukacji ekologicznej. Korzysta z niej również 9 Drużyna Harcerska „Promieniści”, która wiedzę ekologiczną przekazuje poza granicami swojej szkoły wyjeżdżając na różne zloty i obozy harcerskie. Z dumą mówi o tym dyrektorka Gimnazjum im. Adama Mickiewicza, Maria Duran:



Na zakończenie wycieczki jedziemy do Woli Jankowskiej, tutaj działa i tworzy Zespół Śpiewaczy „Jankowskie Wolanki”, które na swoim koncie mają szereg nagród i wyróżnień na przeglądach i festiwalach. Nas panie przywitały przysmakami regionalnymi: zrazikami jaglanymi i słodkimi jagiełkami:


Panie z Jankowskich Wolanek chętnie dzielą się wiedzą na temat właściwości kaszy jaglanej, z której przygotowują szereg potraw. Skosztować je można podczas imprez organizowanych przez LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty” jak również na lokalnych dożynkach i spotkaniach ludowych.

REKLAMA

OSTATNIO DODANE