wtorek, 19.03.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

POZNAWAJ REGION Z LOKALNĄ GRUPĄ DZIAŁANIA „KRAINA WIELKIEGO ŁUKU WARTY”
Nadwarciański region ukazuje turystom i mieszkańcom coraz to nowe oblicze. Promowana różnorodność przyrodnicza, kulturowa, mnogość imprez plenerowych oraz rozbudowana infrastruktura turystyczna, wspomagana po części funduszami z Unii Europejskiej, przyczyniła się do stworzenia magicznego miejsca z najczystszym powietrzem i malowniczym krajobrazem w centrum Polski. Obszar „Krainy Wielkiego Łuku Warty” to kompleksy otwartych wód, obfitujące w grzyby lasy, parki krajobrazowe, rezerwaty. Zapraszamy naszych słuchaczy w wyjątkową podróż po 14 gminach, które razem działają, współtworzą kulturę i historię oraz aktywizują region.
Program prowadzi Alina Frejusz

Chcecie zobaczyć najstarszą lipę w Polsce, liczącą prawie 700 lat i jedyny dwór obronny w regionie? Koniecznie wybierzcie się do gminy Siemkowice. To idealne miejsce dla zmęczonych intensywnością miejskiego życia. Tu rzeka płynie w odwrotnym kierunku, a mikroklimat porównywalny jest do tego nad morzem. Jednymi z największych atrakcji turystycznych gminy są Warta z licznymi starorzeczami, rezerwat „Mokry Las” i rozlewisko „Biały Ług”, które zachwyca zwłaszcza w porze kwitnięcia lilii wodnych. Gmina Siemkowice to gospodarstwa agroturystyczne tworzące klimat spokojnej, sielskiej wsi. Ale przede wszystkim region ten, to zagłębie chrzanowe, gdzie chrzan uprawia się na 5 hektarowych polach. Produkty, jakie wytwarzają zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego cieszą się dużym uznaniem wśród klientów w Polsce i za granicą. Zapraszamy do odwiedzenia tej wyjątkowej gminy.

W drewnianej altanie na terenie parku w Siemkowicach wita nas Tadeusz Ślusarek, członek Rady Programowej LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”, który opowie nam o projektach realizowanych w gminie razem z LGD:

W gminie zrealizowano również wiele innych projektów. Prace były wykonane prawie w każdej miejscowości. Plany samorządu są również bardzo ciekawe:


Największą atrakcją przyrodniczą gminy jest pomnikowa lipa szerokolistna rosnąca przy dworze w Siemkowicach. Obecnie należy do najokazalszych drzew w Polsce. Potężne drzewo figuruje w Wojewódzkim Rejestrze Pomników Przyrody. Spotykamy tam się z włodarzem tej gminy, wójt Zofią Kotynią, która opowie nam o walorach przyrodniczych gminy i zachęci do wypoczynku na łonie przyrody:


W Siemkowicach od 100 lat działa Orkiestra Dęta. Zasłużony kapelmistrz Stanisław Ryś, prowadzący orkiestrę od 1983 roku, nie ustaje w pracy nad tym, aby nauczyć i wcielić w szeregi jak najwięcej młodych ludzi. Każdego roku 16 lipca z okazji parafialnego odpustu w Siemkowicach, odbywa się koncert Siemkowickiej Orkiestry Dętej, który na stałe wpisał się w kalendarz uroczystości gminnych:


W 2012 roku absolwenci gimnazjum w Siemkowicach utworzyli zespół wokalny pod nazwą Si–LORD. Nazwa zespołu jest składową pierwszych liter miejscowości, z których pochodzą członkowie zespołu. Kierownikiem muzycznym zespołu jest Dominika Brożyna. Zespół na swoim koncie ma już kilka występów w imprezach gminnych i powiatowych:


Kabaret ludowy „Malwinki” to formacja znana już nie tylko na scenach lokalnych, ale i ogólnopolskich. Działa od dwóch lat i z powodzeniem, w zabawny sposób opowiada jakie zwyczaje panowały dawniej na wsi. Na przykład w scence pod tytułem „Na ławce u Jyndrzejowy” panie ubrane w piękne, ludowe stroje, opowiadają „jak to downi zmówiny wyglądały”. Z członkiniami kabaretu spotykamy się w Bibliotece Gminnej:


W Bibliotece Gminnej działa od niedawna Koło Rencistów i Emerytów. Ma już na swoim koncie szereg wycieczek przyrodniczo-krajoznawczych, imprez okolicznościowych i wspólnych spotkań integracyjnych. Koło prowadzi również kronikę, w której opisuje najważniejsze wydarzenia i dokumentuje to na fotografiach. Przewodniczącą Koła jest Aurelia Płuciennik:


Niezwykle barwną postacią w Siemkowicach jest twórczyni ludowa, Jadwiga Freus. Jest ona córką poetki, wieloletniej nauczycielki w Szkole Podstawowej w tej miejscowości, Marii Marchewkowej, która pisała wiersze i opowiadania piękną gwarą. Ocaliła je od zapomnienia m.in. w tomiku „Baba Powsinoga”. Teraz tradycje rodzinne kontynuuje jej córka, opiekunka kabaretu „Malwinki”, pracownik Urzędu Gminny oraz twórczyni Izby Regionalnej:


Przenosimy się do Lipnika, wsi, która jak mówią miejscowi, powstała na chrzanie. Tworzy tam i działa od ponad 20 lat Zespół Ludowy „Lipniczanie”. Instruktorem i nauczycielem muzyki jest Marian Półka. Pod jego nadzorem zespół stara się ocalić od zapomnienia stare pieśni ludowe. „Lipniczanie” promują gminę na jarmarkach i targach ogólnopolskich. Nas przywitali muzyką i pieśnią:


W Lipniku tworzy również Wioletta Skowrońska, która uczestniczyła w haftowaniu słynnego już obrazu „Bitwa pod Grunwaldem”. Pani Wioletta ma na swoim koncie również wiele innych robótek ręcznych. Są to hafty, wyszywane serwety, poduchy i obrazy. Dzieła jej rąk zdobią ściany, kanapy i stoiska z lokalnymi wyrobami:


W Zmyślonej działa jedno z najprężniej działających gospodarstw agroturystycznych w gminie Siemkowice. Jego właścicielami są państwo Gawędzccy. Wieś jest malowniczo położona nad rzeką Wartą, która akurat w tej miejscowości zatacza łuk i płynie w odwrotnym kierunku. Mało tego, naukowcy, którzy przeprowadzali badania powietrza w Zmyślonej, potwierdzają, że tutejszy mikroklimat zbliżony jest do tego jaki występuje w Łebie nad morzem:


Gmina Siemkowice poprzez efektywne pozyskiwanie środków unijnych może wykonywać wiele korzystnych inwestycji. Niewątpliwie jednym z najważniejszych i najchętniej wykorzystywanych przez młodzież jest kompleks sportowy wybudowany w ramach rządowego programu „Moje Boisko Orlik 2012”, który jest usytuowany przy Publicznym Gimnazjum i Szkole Podstawowej w Siemkowicach. Spotykamy się tam z animatorem sportowym, Bartoszem Staroniem:


W 2007 roku chrzan znad środkowej Warty w laskach został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W gminie Siemkowice można kupić chrzan u rolnika na zamówienie. Jest to chrzan zrobiony domowym sposobem, tarty, który okazał się przebojem kulinarnym poznańskiej POLAGRY. Plantatorką takiego chrzanu jest sołtys wsi Siemkowice Jolanta Ryś, która poczęstowała nas własnoręcznie utartym chrzanem. Na stole pojawił się również przysmak gminy Siemkowice – jagły na zakwasie z chrzanem, które dawniej były najczęściej gotowane właśnie w okresie prac polowych:


Na terenie gminy Siemkowice jest wiele zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego. Są to: „Radosz”, „Klimex”, „ Moryń”, „Jantad”, „ Simpol”. Produkty tych firm trafiają na stoły całego świata. Oczywiście wszystkie te przetwórnie zaczynały swoją działalność od chrzanu. Odwiedziliśmy je, zobaczyliśmy jak wygląda produkcja, czy są chętni do pracy sezonowej i spróbowaliśmy produktów wytwarzanych przez lokalnych producentów:


Jesteśmy pewni, że warto osobiście poznać tę gminę, ludzi tam mieszkających i spróbować lokalnych przysmaków doprawianych chrzanem.

REKLAMA

OSTATNIO DODANE

X