niedziela, 12.05.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

 Przypuszcza się, iż nazwa Sulmierzyce wywodzi się od słowiańskiego rycerza Sulimira, żyjącego tutaj za czasów panowania Bolesława Krzywoustego. To również miejsce urodzenia Filipa Sulimierskiego, geografa, literata i redaktora tygodnika „Wędrowiec”, autora „Słownika Geograficznego Królewstwa Polskiego i innych krajów słowiańskich”, który w znacznym stopniu zasłużył się nauce polskiej. Obecnie gmina, z bogatą historią jej właścicieli Sulimierskich, bujną przyrodą i zamiłowaniem do sportu, wspaniale się rozwija, a pozyskane środki zewnętrzne powodują, że jej mieszkańcy realizują wiele ciekawych przedsięwzięć. W gminie powstają ścieżki pieszo-rowerowe, sukcesywnie budowane są nowe place zabaw, intensywnie promowana jest aktywność ruchowa poprzez organizowanie licznych zawodów sportowych. Gmina świetnie wykorzystuje możliwości, jakie daje przynależność do struktur LGD.

Zapraszamy na wędrówkę po gminie Sulmierzyce.
Program prowadzi Alina Frejusz.


 Ten park, to zielona wizytówka gminy Sulmierzyce. Żywe pomniki przyrody, rośliny z „czerwonej księgi”, alejki edukacyjne i zabytek, który niestety jeszcze nie zachwyca swoim wyglądem, ale jego część zostanie niebawem zaadoptowana na potrzeby społeczne. Stary dwór obronny z 1655 roku jest własnością prywatną i, niestety, gmina nie ma wpływu na to, co zostanie tam zrobione. O przebudowie parku w Chorzenicach, bo o tym miejscu mowa, i pomyśle na zaadoptowanie gorzelni z 1886 roku mówi Anna Bartosik, kierownik inwestycji w gminie Sulmierzyce.


 W gminie Sulmierzyce wiele osób zaangażowanych jest w promocję sportu i aktywności na świeżym powietrzu. Jednym z nich jest Przemysław Szczerkowski, prezes Akademii Sportu w Sulmierzycach, który każdą wolną chwilę poświęca na pracę z dziećmi i organizowanie zawodów sportowych. W jego poczynaniach przyświeca mu znana dewiza: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, a że ma do tego wyśmienitą infrastrukturę sportową, to zadania nie tylko przynoszą wymierne korzyści, ale również dają wiele satysfakcji.


 Działalnością kulturalną w gminie zajmuje się Gminna Biblioteka Publiczna, która co roku jest w czołówce rankingu bibliotek województwa łódzkiego. Placówka organizuje działania kulturalne i edukacyjne na każdym polu. To tutaj działa również Gminna Orkiestra Dęta Gminy Sulmierzyce. „Jest w orkiestrach dętych jakaś siła”, szczególnie kiedy dzieci i młodzież mają instrumenty, aby na nich grać. O orkiestrze i książce, która jest kompendium wiedzy na temat gminy, mówi Anita Wawrzyniak, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Sulmierzycach:


 W 2008 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Sulmierzycach obchodziła jubileusz 100-lecia działalności. To duma działaczy społecznych oraz chlubna karta historii Sulmierzyc. Jej budynek położony jest z dala od centrum miejscowości, gdzie oprócz działań ratowniczych miejscowych druhów swoje miejsce znalazły również dzieci, a to za sprawą kolorowego placu zabaw, który powstał przy strażnicy. Mówi o tym Mariola Myjak, gospodarz OSP Sulmierzyce:

 Dotacja z LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty” pozwoliła również na zakup zabawek na plac przy OSP w Kuźnicy oraz ogrodzenie przy świetlicy wiejskiej w Eligiowie.


 Bogumiłowice, dzięki dotacji z LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”, mają nową altankę, palenisko oraz grill. Miejsce stało się przyjazne dla całych rodzin, które chętnie przychodzą z dziećmi na plac za remizą OSP. Mówi Adrian Zieliński, sekretarz OSP w Bogumiłowicach.


 Członkowie tego stowarzyszenia aktywnie działają, pobudzając świadomość społeczeństwa, na rzecz ochrony środowiska. Organizują pogadanki i warsztaty dla dzieci w szkołach z całej gminy. Mówią, jak ważna dla naszego życia i zdrowia jest praca pszczół. Mowa o Stowarzyszeniu Miłośników Pszczoły Miodnej „Pszczółka”. Rozmawiamy z prezesem tego stowarzyszenia – Krzysztofem Witkowskim.


 Dygudaj to oaza spokoju, miejsce lęgowe dla ptaków i raj dla wędkarzy. To również teren rekreacyjny, bardzo atrakcyjny dla osób, chcących nacieszyć się pięknem przyrody i zasmakować spokoju wśród wiekowych drzew. W miejscowości rosną bowiem cztery okazałe dęby szypułkowe. Jeden z nich nosi dostoją nazwę „Napoleonowicz”. Jeszcze siedem lat temu, kiedy z mikrofonem odwiedziliśmy to miejsce, w pobliżu był tylko jeden staw. Obecnie miejsce to ma drugi zbiornik wodny, który zarybia Stowarzyszenie Wędkarskie Jazgasz w Sulmierzycach.


 Gmina Sulmierzyce cały czas podejmuje starania mające na celu zachęcenie turystów do aktywnego wypoczynku na jej terenie. Tym bardziej że 16% całkowitej jej powierzchni to kompleksy leśne. Krajobrazy rolnicze, w połączeniu z lasami, kapliczkami, przydrożnymi krzyżami, dają obraz spokojnej, polskiej wsi.


REKLAMA

OSTATNIO DODANE

X