wtorek, 19.03.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

Łęczyca

Trasa drugiej wycieczki z naszego cyklu prowadzi nas do Łęczycy, miasta gdzie do więzienia może wejść każdy, co ważniejsze każdy może z niego wyjść kiedy tylko zechce. Jednak warunkiem jest obecność przewodnika podczas zwiedzania. Jest to jedyne miejsce w Polsce gdzie więzienie jest otwarte dla turystów.
Archikolegiata w Tumie to majestatyczna budowla, założeniem jej fundatorki było przysłonienie Katedry Wawelskiej. Jest to największa świątynia romańska w Polsce, w pogodne dni widoczna z zamkowej wieży zamku łęczyckiego. Dzięki swojej konstrukcji absyda w której znajduje się romańska polichromia przedstawiająca Jezusa z Madonną i św. Janem pełniła funkcję spowiednika dla trendowatych. Dlaczego? Otóż jeżeli osoby rozmawiające staną po przeciwnych stronach konstrukcji i odwrócą się do siebie plecami, mówiąc „do muru” będą się wzajemnie słyszeć, jednak ich słów nie usłyszy nikt inny. W Tumie znajduje się chrzcielnica z czaszą z V wieku na której znajdziemy napisy wykonane przez Wikingów. Znaleźć można tutaj także ślady diabła Boruty, zostawione przez niego gdy próbował przewrócić kolegiatę.
Łęczycki zamek to obecnie siedziba muzeum w którym zobaczyć można między innymi największą w Polsce kolekcje rzeźb demonicznych. Wśród licznych figur nie znajdzie się figurek identycznych, a różnorodność sposobu ukazywania lokalnego psotnika jest ogromna (w zbiorach znajduje się ponad 400 figurek). Cennym eksponatem jest fragment „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, która została podzielona na odrębne fragmenty i do dziś nie udało się odnaleźć ich wszystkich.
Łęczyca – bo o niej mowa słynie jednak przede wszystkim z koronek, których wzór jest ewenementem w skali światowej. Łęczyckie koronki, a także rzeźby lokalnych artystów, zobaczyć można przy okazji zwiedzania łęczyckiej zagrody chłopskiej. Do zagrody tej przeniesiona została stara kuźnia oraz wiatrak kozłowy, który należy do najlepiej zachowanych tego typu obiektów w naszym województwie.

Podczas wycieczki po Łęczycy naszymi przewodnikami byli:

Wicestarosta łęczycka Krystyna Pawlak – oprowadziła nas po skansenie opowiadając między innymi o ważnym dla całego kraju projekcie „Tum. Perła romańskiego szlaku”, dzięki któremu powstała zagroda.

Łęczyca – Skansen

W Zagrodzie Chłopskiej w Tumie spotkaliśmy także dyrektora Muzeum w Łęczycy Andrzeja Boruckiego, który opowiedział nam o Łęczycy dawniej i dziś.

Łęczyca

Proboszcz parafii w Tumie ks. kan. Paweł Olszewski przedstawił nam losy kolegiaty oraz najważniejsze fakty związane z jej istnieniem.

Archikolegiata w Tumie

Henryk Pieczewski, przewodnik po ziemi łódzkiej, przekazał nam wiele ciekawostek i faktów dotyczących tumskiej świątyni. A także faktów związanych z samą Łęczycą.

Archikolegiata w Tumie
Archikolegiata w Tumie
Łęczyca – Centrum Miasta
Łęczyca – Więzienie

Dyrektor Muzeum w Łęczycy Andrzej Borucki, był także naszym przewodnikiem po zamkowym muzeum. To właśnie on przedstawił nam diabła Borutę a także opowiedział o przedziwnym pojedynku z udziałem Józefa Bema.

Łęczyca – Zamek cz.1
Łęczyca – Zamek cz.2

REKLAMA

OSTATNIO DODANE

X