sobota, 13.04.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

FlyFest Piotrków Trybunalski

Rozpoczynamy kolejną przygodę z łódzkiem. Zapraszamy na podróż po tym województwie, w której odkryjemy najciekawsze zakątki i powiemy o najważniejszych imprezach jakie odbywają się w tym malowniczym zakątku Polski. Na początek wybraliśmy się na Festiwal Lotnictwa FLYFEST do Piotrkowa Trybunalskiego. Tysiące ludzi przybyło na lotnisko, aby obejrzeć akrobacje na samolotach, śmigłowce z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, pokazy szybowcowe, przelot samolotów historycznych i przede wszystkim wielką gratkę FLYFEST – przelot pary myśliwców F-16 Fighting Falcon
z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Gwiazdą festiwalu był Artur Kielak, wielokrotny reprezentant Polski na Mistrzostwach Świata i Europy w akrobacji samolotowej. Zdobywca szóstego miejsca na Mistrzostwach Europy (najlepszy wynik Polski od kilkunastu lat), Członek Akrobacyjnej Kadry Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej, Zdobywca tytułu „Człowiek Roku” lotnictwa ogólnego w plebiscycie „Lotnicze Orły. Podczas festiwalu nie zabrakło pokazów lądowania skoczków spadochronowych, pokazów walki powietrznej na samolotach ZODIAK, koncertów na scenie, w tym gwiazdy Pawła Kukiza z zespołem, oraz wystaw sprzętu lotniczego, gier i zabaw dla dzieci, pokazów grup rekonstrukcyjnych i wielu innych lotniczych atrakcji.

Pierwszym naszym gościem jest Marcin Pampuch, pilot Aeroklubu Piotrkowskiego, organizator festiwalu:

FlyFest Piotrków Trybunalski – Marcin Pampuch

Paweł Sadziński to pilot akrobacyjny, który nad widzami w Piotrkowie wykonał szereg figur lotniczych takich jak: pętle, ósemki kubańskie, beczki lewe, prawe, przewrót, lot odwrócony. Podziwialiśmy możliwości samolotu ZLIN 526F i umiejętności naszego kolejnego gościa:

FlyFest Piotrków Trybunalski – Paweł Sadziński

Prowadzącym tegoroczny Festiwal Lotnictwa był Tadeusz Sznuk, polski dziennikarz radiowy i telewizyjny jak również pilot:

FlyFest Piotrków Trybunalski – Tadeusz Sznuk

Niezwykłym wydarzeniem imprezy był przelot pary myśliwców F-16 Fighting Falcon z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Pilotem w pierwszym „efie” był pochodzący z Piotrkowa Trybunalskiego, Norbert Chojnacki:

FlyFest Piotrków Trybunalski – Norbert Chojnacki

Na Festiwalu spotkaliśmy Johna Benett’a (Jan Książczyk), asa polskiego lotnictwa, z Piotrkowa Trybunalskiego, który walczył w czasie II Wojny Swiatowej w formacjach RAF. Zmiana nazwiska na John Benett była spowodowana tym, że Anglicy nie mogli wymówić poprawnie jego polskiego nazwiska. Spotkanie to bylo dla nas niezwykle milym i cennym przeżyciem. Poznaliśmy bliżej losy tego wspaniałego i ciekawego człowieka:

FlyFest Piotrków Trybunalski – Johna Benett’a (Jan Książczyk)

Mało kto wie, że nad bezpieczeństwem kilku lotnisk w Polsce czuwają ptaki. Ich właścicielem jest Krzysztof Domański. Jego ptaki, drapieżne sokoły, jastrzębie, kruki, orły polują i odstraszają inne mniejsze ptaki z pasów startowych:

FlyFest Piotrków Trybunalski – Krzysztof Domański

Kolejnym naszym rozmówcą jest kapitan Jacek Mainka, pilot który sprowadził do Polski pierwszego „warbirda”, czyli samolot wojenny (wojskowy). Dwupłatowy, żółty Tiger Moth z 1939 roku. Potem sprowadził kolejny samolot – Taylorcraft Auster z 1944 roku, też wojskowy, dwumiejscowy górnopłat. Zawodowo od 1997 roku pilot różnych linii lotniczych, obecnie kapitan Airbus’a 320:

FlyFest Piotrków Trybunalski – Jacek Mainka

Podczas imprezy zaprezentowała się grupa rekonstrukcyjna z samolotami historycznymi Tylorcraft Auster, DH 82 TigerMoth, DHC-1, Chimpmunk 22, Piper Cub, Boening Stearman, RWD 5, JAK 18. Mówi pilot, Jacek Mainka:

FlyFest Piotrków Trybunalski – Jacek Mainka

Nie warto przegapić takiej imprezy, która na pewno, po raz czwarty, odbędzie się w Piotrkowie Trybunalskim za rok.

REKLAMA

OSTATNIO DODANE

X