piątek, 04.10.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

Gmina Wieluń

Gmina Wieluń to przede wszystkim bogactwo geologiczne. Leżąca na skraju Jury Wieluńsko – Krakowsko – Częstochowskiej kusi pięknymi krajobrazami, kamieniołomami, w których do dziś można znaleźć amonity, gąbki i jeżowce. To także gmina z przyszłością. Dobra infrastruktura pozwala na uprawianie aktywnej turystyki, sportu i rozwój przedsiębiorstw. To gmina z bardzo bogatą i barwną historią. Stolica – Wieluń, szczyci się królewską przeszłością, a obecnie przyciąga estetyką, odrestaurowanymi zabytkami i wszechogarniającą zielenią. Zapraszamy do odwiedzenia z nami gminy Wieluń, która na pewno długo zostanie z waszej pamięci.

Naszą wycieczkę po gminie rozpoczynamy od miejscowości Kurów, gdzie odnowiono centrum, pobudowano
obiekty sportowe i poprawiono infrastrukturę drogową między innymi dzięki środkom pozyskanym przez
LGD „Ziemia Wieluńska”. Wita nas burmistrz Wielunia, Janusz Antczak:


Przejeżdżając przez Turów nie sposób nie zauważyć odnowionego Domu Ludowego, który znajduje się przy głównej drodze przebiegającej przez tę miejscowość. O inwestycji mówi burmistrz, Janusz Antczak:


W budynku oprócz siedziby strażaków działa również filia Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej im. Leona Kruczkowskiego w Wieluniu. O działalności tej placówki mówią dyrektorka wieluńskiej placówki, Iwona Podeszwa i kierownik bibliotekiw Turowie, Teresa Janocha:


Z prezesem LGD „Ziemia Wieluńska” Mirosławą Dereniowską spotykam się w centrum Wielunia pod znaczącą rzeźbą „Wieczna Miłość” wieluńskiego artysty malarza, Wojciecha Siudmaka. Otoczenie zabytkowego parku im. Żwirki i Wigury sprzyja podsumowaniu 5-letnich dokonań LGD:


Zespół Śpiewaczy „Czeremcha” działający przy Filii Bibliotecznej w Rudzie powstał w lipcu 2011 r. Czeremcha kultywuje tradycje ludowe i śpiewacze regionu. Zespół promuje Gminę Wieluń poprzez udział w przeglądach, koncertach oraz festiwalach folklorystycznych. W ramach projektu „Nasz region – nasza tradycja aktywizacja środowiska wiejskiego wokół tradycji muzycznych regionu” Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu zakupiła dla „Czeremchy” elementy wieluńskiego stroju ludowego:


Na terenie gminy Wieluń prężnie działa Związek Hodowców Królików i Drobnego Inwentarza, który co roku organizuje największą w kraju wystawę promującą tego typu działalność. Naszym gościem jest prezes wieluńskiego związku, hodowca z Rudy, Krzysztof Wróbel:


Wracamy do Wielunia gdzie czeka na nas dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Jan Książek. Rozmówca na spotkanie wybrał niedawno oddaną do zwiedzania Basztę Męczarnię, która znajduje się w ciągu zabytkowych murów miejskich. To wielka atrakcja turystyczna, która przyciąga pasjonatów dawnych dziejów nie tylko z regionu wieluńskiego, ale z kraju i z zagranicy:


Kolejnym punktem naszej podróży są Masłowice i odnowiona strażnica. Tamtejsza OSP to, można powiedzieć, prawa ręka wieluńskiej straży zawodowej. O współpracy między druhami ochotnikami i strażakami z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieluniu powie naczelnik OSP, Sebastian Jasiński:


„Lawendowe Lisie Pole” to miejsce przede wszystkim pachnące. To pierwsza plantacja lawendy w regionie wieluńskim, którą postanowiła założyć historyk sztuki, Hanna Kamieniecka. Pole znajduje się w sąsiedztwie Wielunia, w Bieniądzicach:


Wycieczkę po gminie Wieluń kończymy na piaskach żelazistych w Olewinie. To ewenement w regionie mieniący się pastelowymi kolorami i przyciągający geologów z całej Polski. Miejsce to, do tej pory jeszcze nie zagospodarowane, ma szansę stać się wielką atrakcją turystyczną. Pomysł na jego wyeksponowanie ma burmistrz Wielunia, Janusz Antczak:

REKLAMA

OSTATNIO DODANE