niedziela, 12.05.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

 Dziś zapraszamy państwa do gminy Strzelce Wielkie. W okresie międzywojennym właścicielami wsi Strzelce Wielkie była rodzina Belinów. Ich gośćmi bywały tak słynne postacie jak Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) i generał Kazimierz Sosnkowski. Historię wsi w książce pt. „Niczego nie żałuję” wspaniale opisała Aniela z Belinów Tokarska, której rodzice zarządzali majątkiem Strzelce Wielkie.

Na początek naszego spaceru po gminie Strzelce Wielkie zawitaliśmy z mikrofonem do Urzędu Gminy, gdzie przywitał nas wójt Marek Jednak. Włodarz tej gminy mówi nam o współpracy gminy Strzelce Wielkie z Lokalną Grupą Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty” z siedzibą w Osjakowie. Wielkim marzeniem wójta Jednaka jest remont budynku podworskiego w Strzelcach Wielkich, które ma się stać gminnym centrum kultury.


 W skład zespołu podworskiego w miejscowości Strzelce Wielkie wchodzi budynek dworski, spichlerz, brama wiodąca na teren drewnianego kościółka, wg źródeł z 1640 r. Ufundowany został przez Stefana Zamojskiego, ówczesnego dziedzica Strzelec i legendarnego obrońcy Jasnej Góry w 1655 r. przed Szwedami. W 1920 r. spłonął drewniany kościół, pozostawiając po sobie jedynie wymurowaną kryptę z metalowymi trumnami.

Andrzej Duchowski, wiceprzewodniczący Rady Gminy w Strzelcach Wielkich, mówi nam również o współpracy z LGD KWŁW oraz o inicjatywach podejmowanych w jego rodzinnej miejscowości w Wiewcu, na przykład o Szkolnym Zespole Tanecznym Lajkonik, który dzieli się pięknem folkloru i tańców narodowych.


 Przenosimy się do Wiewca, który leży na trasie pielgrzymkowej do Częstochowy. Tutaj znajduje się kościół św. Marcina, w którym często zatrzymują się pątnicy. To już trzeci kościół wybudowany w tym miejscu, najstarszą jego częścią jest kaplica św. Antoniego, wybudowana w 1790 r. Wyposażona była w tzw. skarbiec i dwie piwnice. Najstarszym zabytkiem w kościele jest kamienna chrzcielnica wyciosana z piaskowca w 1580 r. oraz późnogotycka skrzynia żelazna z XVI w. Po świątyni oprowadza nas ks. Roman Pisarek, proboszcz parafii.


 Patrycja Mikołajczyk z Dębowca Małego, uczennica klasy maturalnej w IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, to mażoretka w zespole VIVA w Strzelcach Wielkich, członkini Młodzieżowej Orkiestry Dętej w tej miejscowości oraz Szkolnej Orkiestry Dętej, działaczka w Związku Młodzieży Wiejskiej, ale przede wszystkim rysowniczka.


 Szymon Nowakowski jest prezesem zarządu Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Strzelcach Wielkich, która rozpoczęła działalność w 2010 roku. W swoim repertuarze muzycy mają marsze, muzykę kościelną, rozrywkową, filmową i utwory wokalne. Orkiestra pod batutą kapelmistrza Tomasza Dulskiego zdobyła wiele nagród i wyróżnień na różnych festiwalach i przeglądach.


 Jarosław Szczypior, Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej Strzelce Wielkie, Komendant Gminny OSP oraz wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP powiatu pajęczańskiego, mówi nam o działalności ochotników na terenie gminy i ich zaangażowaniu w działalność kulturalną i organizowanie wydarzeń istotnych dla lokalnej społeczności.


 Beata Kula, skarbnik OSP Zamoście, nie kryje dumy z tego, że udało się pozyskać dofinansowanie na wyposażenie kuchni w sali, w której gromadzi się cała społeczność wiejska. To miejsce zyskało nową jakość i teraz przyciąga i młodszych, i starszych.


 Siedem lat temu gościliśmy z mikrofonem w prywatnym muzeum Andrzeja Rozumka w Zamościu Kolonii, gdzie znajdziecie obiekty bytowania dawnej ludności wiejskiej. Kolekcja liczy ponad 2500 eksponatów, w tym takie, które są rzadkością na skalę kraju. Eksponatami zajmuje się pan Andrzej, natomiast jego żona Elżbieta Rozumek wspiera córkę, która chce założyć tam miejsce do wypoczynku i kontemplowania przyrody.


 Gmina Strzelce wielkie ma charakter nizinny. Około 10% jej powierzchni zajmują lasy. Miejscowość Górki leży właśnie w pobliżu lasów, a drogi z Wiewca do Zamościa strzegą dwa pomniki przyrody – wiekowe wiązy. Izabela Cimcioch, radna w gminie Strzelce Wielkie, mówi nam o tych miejscowościach, w których każdy znajdzie ciszę i spokój.


 Dzień 15 września 2022 r. okazał się wyjątkowy dla Strzelec Wielkich, ponieważ placówka gminna, jaką jest Klub Dziecięcy „Dziecięcy Raj w Strzelcach Wielkich”, zdobyła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie w kategoriach: Żłobek Roku 2022/Klub Dziecięcy Roku 2022, który odbył się w Warszawie. Konkurs zorganizowany był przez Stowarzyszenie Publicznych i Niepublicznych Żłobków i Klubów Dziecięcych pod patronatem Marleny Maląg – minister rodziny i polityki społecznej oraz Mikołaja Pawlaka – Rzecznika Praw Dziecka. Mówi nam o tym Aleksandra Garczyńska, kierowniczka klubu dziecięcego „Dziecięcy Raj” w Strzelcach Wielkich.


 Marta Binek, kierowniczka Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzelcach Wielkich, podkreśla, że placówka ta, oprócz swojej statutowej działalności, pełni również funkcję gminnego ośrodka kultury. W placówce działa Dyskusyjny Klub Książki, organizowane są spotkania autorskie i konkursy.


 Mało kto wie, że w Wiewcu 6 października 1863 roku miała miejsce potyczka powstańców z wojskiem carskim, znana dziś jako Bitwa pod Wiewcem – jedyna udokumentowana bitwa powstania styczniowego, która odbyła się na terenie dzisiejszej gminy Strzelce Wielkie. Powstańcy ją wygrali, jednak nie bez strat. Opowiada nam o tym Kamil Pawłowski, pracownik gminy, prezes Zarządu Powiatowego ZMW w Pajęcznie.


 Na zakończenie naszej wycieczki wybraliśmy się do Dębowca Wielkiego, gdzie przyjęli nas gospodarze – rodzina Wrońskich prowadząca rancho „Nad wodami”. Są oni jednym z niewielu producentów wysokojakościowego mięsa wołowego w Polsce. Specjalizują się w hodowli szkockiego bydła mięsnego rasy Highland.


 Warto również dodać, że w związku z budową odkrywki węgla brunatnego „Szczerców” od 1999 roku na terenie gminy prowadzono badania archeologiczne. Wśród odkrytych zabytków na uwagę zasługują największe w Polsce środkowej centrum ceramiki toczonej na kole, pochodzące z okresów wpływów rzymskich (II-IV w. p.n.e.).


Z mikrofonem Radia ZW, w programie Lokalnej Grupy Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty”, byliśmy siedem lat temu. Audycję tę znajdziecie tutaj.


REKLAMA

OSTATNIO DODANE

X