poniedziałek, 13.05.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

Konewka – Inowłódz – Wincentynów

W tej wycieczce postanowiliśmy odwiedzić tajemnicze budowle w spalskich lasach. To niemieckie schrony dowodzenia noszące nazwę „Anlage Mitte”. Były to stanowiska dowodzenia na środkowym odcinku frontu w przewidywanej już wtedy wojnie ze Związkiem Radzieckim. Są to dwa bliźniacze betonowe schrony, które miały klauzulę najwyższej tajności. Gigantyczne, prawie 400 metrowe żelbetowe schrony kolejowe, do wnętrza których mogły wjeżdżać całe pociągi sztabowe, miały swoje zaplecze wodno – kanalizacyjne, agregaty prądotwórcze, kotłownie, filtry i wentylatory. Do dziś krążą opowieści o tajemniczych podziemiach schronów, gdzie powstawały tajne bronie, benzyna syntetyczna czy rakiety V-2.

Z Konewki udajemy się do Inowłodza gdzie zwiedzamy odrestaurowane mury zamku królewskiego z XIV wieku ufundowanego przez Kazimierza Wielkiego, z którego wieży rozpościera się piękny widok na okolicę, a także na kościół św Idziego. Według legendy kościół ten został wzniesiony jako podziękowanie za narodziny Bolesława Krzywoustego, późniejszego króla Polski. Fundatorem kościoła był Władysław Herman. Świątynia położona jest na wzgórzu, z którego rozpościera się piękny widok na przepływającą Pilicę.
W Inowłodzu zatrzymaliśmy się także w Galerii Atelier – gdzie organizowane są rożnego rodzaju warsztaty oraz wernisaże. Galeria prowadzona jest przez małżeństwo Luterackich. Teren galerii to także piękny ogród, który stanowi tło dla wystawianych obrazów.
Ostatnim odwiedzanym przez nas miejscem jest prywatny skansen „Niebowo” w Wincentynowe. W jego skład wchodzi prawie stuletnia bielona chata, kryta strzechą, piwnica – ziemianka, murowana z głazów polnych, stodółka i wiata. W chacie odtworzone zostały wnętrza. W pomieszczeniach zgromadzono wyposażenie charakterystyczne dla regionu opoczyńskiego a w kuchni można zobaczyć autentyczny piec chlebowy połączony z wędzarnią i zapieckiem.
Na terenie skansenu zrekonstruowana została stodółka, gdzie zgromadzone zostały eksponaty związane z rolnictwem, stolarstwem i tkactwem.

O niemieckim stanowisku dowodzenia dla pociągów sztabowych z II wojny światowej opowiadał szef Trasy Turystycznej „Bunkier w Konewce” – Juliusz Szymański:

Konewka cz.1
Konewka cz.2
Konewka cz.3
Konewka cz.4

Inowłódz, to dziś niewielka osada w centralnej Polsce, nad największym lewobrzeżnym dopływem Wisły – Pilicą. Podobnie jak w dziejach innych miejscowości o starej metryce historycznej, powstanie i rozwój Inowłodza był ściśle związany z rzeką. To włąśnie tu jeden ze swoich zamków wybudował król Kazimierz Wielki. Po odrestaurowanych ruinach oprowadza nas przewodnik Miruna Warkowska:

Inowłódz – Zamek

Galeria Atelier prowadzona przez małżeństwo Jarosława i Annę Luterackich to oaza dla artystów z regionu, ale nie tylko. W obejściu obrazy, krosna tkackie i wyroby ręcznie tworzone. Prawdziwy raj dla koneserów.

Inowłódz – Galeria

„Niebowo” – niesamowite przedsięwzięcie małżeństwa spod Działoszyna. Edyta Cieślik-Moczek wraz ze swoim mężem stworzyła prywatny skansen, do którego schodzi się cała wieś. W tym artystycznym dziele mają swój udział także dzieci Zuzanna i Kosma, które nie tylko duchowo wspierają rodziców w integracji społeczeństwa Wincentynowa. O szalonym pomyśle stworzenia „prawdziwej opoczyńskiej wsi” opowiedzieli nam: była właścicielka posesji Janina Kołodziejczyk, sołtys Wincentynowa, Henryk Boliński, właścicielka skansenu Edyta Cieślik-Moczek i jej córka Zuzanna:

Wincentynów – Skansen Niebowo cz.1
Wincentynów – Skansen Niebowo cz.2
Wincentynów – Skansen Niebowo cz.3
Wincentynów – Skansen Niebowo cz.4

REKLAMA

OSTATNIO DODANE

X