poniedziałek, 13.05.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

Borysew i Poddębice

Białe lwy, tygrysy, wilki, wielbłądy i żyrafy siatkowane. Obszerne wybiegi, „Zwierzyniec” dla dzieci i masę innych atrakcji znajdziecie w ZOO Safari w Borysewie koło Poddębic. Powiat poddębicki kojarzony jest głównie z Termami Uniejów, uważanymi za główną atrakcję tego terenu, ale ZOO, które zostało uznane za jedno z najlepszych w Polsce z roku na rok również przyciąga coraz więcej turystów. Zobaczyć tutaj można wiele dzikich zwierząt , oprócz już wymienionych jest tu pantera śnieżna Irbis, puma, serwale, foka szara, 8 gatunków antylop, zebry, lemury katta, małpy i wiele innych. Jedną z najciekawszych atrakcji jest pokazowe karmienie zwierząt. Tuż za płotem ZOO znajdują się jeszcze nie odkryte Poddębice, które wodą termalną ogrzewają mieszkania komunalne. Nie wykorzystują ich jednak jako atrakcji turystycznej, za to w mieście znajdziemy Ogród Zmysłów i pałac wzniesiony przed 1617 z fundacji Zygmunta Grudzińskiego, wojewody rawskiego, jednego z przywódców rokoszu Zebrzydowskiego, na fundamentach XV-wiecznego dworu.

Najwięcej czasu spędziliśmy jednak w ZOO Safari w Borysewie, gdzie poznaliśmy jego właścicieli, Annę i Andrzeja Pabichów oraz ich 10-letniego syna Janka, którzy oprowadzili nas po ogrodzie i opowiedzieli jak z miłości do zwierząt założyli ogród zoologiczny. Tu dominuje kolor biały, są nigdzie indziej w Polsce nie spotykane białe lwy, tygrysy, białe wielbłądy, białe wilki polarne i białe kangury.Obszar ZOO to ponad 25 hektarów i 500 osobników 100 egzotycznych gatunków ze wszystkich kontynentów. Warto dodać, że ZOO Safari Borysew otrzymało w 2014 roku Odznakę Honorową „Za zasługi dla turystyki” od Ministra Sportu i Turystyki oraz nagrodę Luksusowa Marka Roku 2014:

Zoo Safari Borysew – Andrzej Pabic
Zoo Safari Borysew – Anna Pabich
Zoo Safari Borysew

Niezwykłą atrakcją jest karmienie białych lwów, do których wchodzą opiekunowie i karmią je z ręki. Lewki odwdzięczają się piękną prezentacją i apetytem. Karmią je Aleksandra Duda i Tomasz Fornalczyk. O tych przepięknych zwierzętach pisał „The New York Times”, „The Washington Post” i „The Guardian”. Głośno było również w polskich mediach: gazetach, radiu i telewizji:

Zoo Safari Borysew – Aleksandra Duda i Tomasz Fornalczyk

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się karmienie Dawida. Dawid to foka szara,
która za posiłek dziękuje swojej opiekunce buziakiem:

Zoo Safari Borysew

Janek Pabich ma 10 lat i po rodzicach odziedziczył miłość do zwierząt. Razem ze swoim starszym bratem dogląda je, karmi i ciekawie o nich opowiada:

Zoo Safari Borysew
Zoo Safari Borysew

Na zakończenie uczestniczyliśmy w karmieniu białych tygrysów, które doskonale pokazały swój charakter i zwinność wskakując po kawałki mięsa nawet do wody. Tygrysów niestety nie można karmić z ręki, są zbyt niebezpieczne. To niezwykle rzadkie i chronione dzikie koty:

Zoo Safari Borysew

Od Borysewa blisko do Poddębic. Warto tam pojechać, aby zobaczyć choćby pałac Zygmunta Grudzińskiego i park przylegający do Neru, o powierzchni 3,6 ha, z pomnikowymi okazami drzew tworzącymi efektowne skupiska. Ciekawym fragmentem parku jest wysoka kamienna grota z okazałym jesionem na zapleczu. Park wraz z Bulwarem nad Nerem stanowią od 2007 roku Poddębicki Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy. Park po rewitalizacji dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej przybrał formę parku zdrojowego, jakiego próżno szukać w regionie. Obok już otwartej Pijalni Wód Termalnych utworzono
Ogród Zmysłów z elementami małej architektury, takimi jak: mur strukturalny, kolorowe fontanny, organiczne latarnie, siedziska wstęgowe – chillout speace, ściana wodna, muzyczne gniazda, klawiatura fortepianu, echo studnie, megakalejdoskop, zapachowe siedziska. Całość podzielona jest na pięć stref, odpowiadających zmysłom: wzroku, węchu, słuchu, dotyku i orientacji. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań pokazana została wielowymiarowość wykorzystania ludzkich zmysłów.

Nieopodal Poddębic znajduje się również wieś Bronowo, w której znajdował się dworek Konopnickich. Znana pisarka Maria Konopnicka urodziła w nim szóstkę swoich dzieci. Lata spędzone przez poetkę w Bronowie i Gusinie, obcowanie z problemami prostych ludzi, zaowocowały wieloma poruszającymi wierszami zebranymi m.in. w tomie Z łąk i pól. Przyroda wsi stała się też inspiracją do napisania przez Konopnicką wielu pięknych bajek – O krasnoludkach i sierotce Marysi, O Janku Wędrowniczku czy Na jagody.

REKLAMA

OSTATNIO DODANE

X