niedziela, 14.07.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

Gmina Skomlin to nowoczesna infrastruktura, pomniki przyrody, 11 bocianich gniazd i ciekawa historia związana między innymi z królową Boną. Tutaj zobaczycie jedyny w regionie modrzewiowy spichlerz, zabytkowy kościół i łąki olszyńskie. Spotkacie gościnnych ludzi i bogactwo smaków regionu. Nadziewana kaczka po wróblewsku z konfiturą z borówki, która została wpisana na listę lokalnych produktów regionu przyciąga do gminy rzeszę gości z kraju i zagranicy. Zapraszam do zwiedzania tej różnorodnej gminy.

Wita nas włodarz gminy, Grzegorz Maras, który z dumą prezentuje nowoczesną oczyszczalnię ścieków, wybudowaną w 2002 roku, jako jedną z pierwszych w powiecie wieluńskim. Gruntownie zmodernizowana
i rozbudowana w 2012/2013 pozwala na odbieranie ścieków ze Skomlina i Wichernika:


Bardzo ciekawym zabytkiem sakralnej architektury drewnianej w Skomlinie jest kościół św. Filipa i Jakuba z 1740 r., trójnawowy, z pozornym sklepieniem beczkowym. Pod względem wyposażenia wnętrza należy do najciekawszych, drewnianych budowli barokowych w Polsce. Spotykamy tam kolejnego naszego rozmówcę, ks. kanonika, Lucjana Oleksego:


Z kolei najcenniejszym świeckim zabytkiem w Skomlinie jest modrzewiowy spichlerz o konstrukcji zrębowej, na podmurówce. Wybudowany został przez właściciela Skomlina, Władysława Bartochowskiego w 1777 roku. Na trzech kondygnacjach spichlerz mieścił 300 ton zboża. Charakterystyczne niskie drzwi wejściowe wzmocnione zostały żelaznymi ćwiekami. Przed zabytkiem spotykamy się z prezesem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Skomlińskiej, Romanem Furmanem:


Miejscowość Maręże położona jest w środku lasu, otoczona pomnikowymi dębami i sosnami. To właśnie tam spotykam się z jedną z gospodyń, panią Barbarą Głowinkowską, która zafascynowana otaczającą przyrodą potrafi o niej opowiadać i zachęcać o dbanie środowiska naturalnego:


Krzysztof Domagała ze Skomlina to nie tylko historyk, nauczyciel, autor wielu publikacji, ale przede wszystkim pasjonat historii i regionalista, który opowie nam co wspólnego ma królowa Bona z okolicami Skomlina. Spotykamy się z nim pod wiekową lipą, która rośnie na terenie należącym do miejscowego gimnazjum:


Gminna Biblioteka Publiczna w Skomlinie to instytucja, która skupia nie tylko czytelników, ale również organizuje spotkania z ciekawymi ludźmi. Przede wszystkich promuje lokalnych twórców opisujących dzieje miejscowości i tworzących poezję na jej temat. Moimi gośćmi są dyrektorka placówki, Elżbieta Dybka i pracownik biblioteki, Bartosz Szeferoficz:


Jednym z nowocześniejszych budynków w Skomlinie jest strażnica Ochotniczej Straży Pożarnej. Wyremontowana kompleksowo z pomocą środków pozyskanych dzięki LGD „Ziemia Wieluńska”, jest obecnie dumą strażaków, którzy będą organizować tam również imprezy okolicznościowe. Mówi o tym członek zarządu OSP, Jarosław Żółtaszek:


Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Skomlinie to placówka, która skupia środowiska kulturalne z całej gminy. Inicjuje i przeprowadza szereg imprez o każdej porze roku. Skupia dzieci, młodzież i dorosłych, którzy nie tylko wspólnie działają, tworzą, ale także bawią się i integrują. Jedną z takich imprez jest Święto Pieczonego Ziemniaka, które odbyło się w zagrodzie końskiej we Wróblewie. Tam rozmawiam z naszym kolejnym gościem dyrektorką GOKiS-u, Anną Nowak:


Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich we Wróblewie to czynnie działające stowarzyszenie, które swoimi wyrobami uświetnia najważniejsze uroczystości w gminie. Konfitura z borówki leśnej została wpisana na listę produktów regionu jako najlepszy produkt tradycyjny podczas XXIV Targów Rolniczo-Ogrodniczych Kościerzyn 2014. Obecnie panie promują nadziewaną kaczkę po wróblewsku, która zadowoli każde podniebienie:


Zapraszamy do tej ekologicznej, zielonej, pełnej ptactwa i bogatej w historię gminy. Tutaj znajdziecie perełki architektury drewnianej, pomniki przyrody, gniazda bocianie, specjały regionalnej kuchni i serdecznych ludzi.

REKLAMA

OSTATNIO DODANE

X