wtorek, 19.03.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

Sieradz

Sieradz, to jedno z najstarszych miast w Polsce. Pierwsza wzmianka o „Grodzie nad Wartą” pochodzi z 1136 r. i znaleźć ją można w bulli gnieźnieńskiej. Do dziś ulice Sieradza zachowały średniowieczny układ przestrzenny. Obecnie miasto kojarzone jest z Open Hair Festival, festiwalem związanym z osobą Antoniego (Antoine`a) Cierplikowskiego – „króla fryzjerów i fryzjera królów”, którego kreatywność i ekstrawagancja stawia w jednym szeregu z takimi sławami jak Christian Dior i Coco Chanel. Festiwal poświęcony temu wielkiemu kreatorowi promuje Sieradz i przyciąga tysiące widzów. Mówi o nim Michał Sitarek w Urzędu Miejskiego:


Antoni Cierplikowski, czesał najbardziej znane artystki swoich czasów: Sarę Bernhardt, Josephine Baker, Édith Piaf, Brigitte Bardot. Został pochowany na cmentarzu katolickim w Sieradzu, podczas gdy na cmentarzu Passy w Paryżu została pochowana jego prawa ręka. Rzeźba, która zdobi jego nagrobek do dziś wzbudza kontrowersje. Mówi o nich Jan Pietrzak, historyk, regionalista i były pilot szybowcowy, który wylatał 114 godz. na szybowcach w Aeroklubie Łódzkim:


O pionierze kosmonautyki Arym Szternfeldzie powiedzieć można, że nazwisko zobowiązuje. W języku niemieckim stern oznacza gwiazdę, feld pole. Badanie gwiezdnego pola, pochłonęło Arego bez reszty. Niestety, w czasach, w których żył, jego badania były uznawane za fantastykę, przez co nie mógł bronić swoich prac naukowych. Nie poddał się i dalej prowadził badania, co doprowadziło go do pionierskiego i bardzo dokładnego obliczenia trajektorii lotu orbit. Wydał 85 książek w 36 językach. Kiedy w 1957 wysłano pierwszy sputnik w przestrzeń kosmiczną dostępna była już jego książka wydana w grudniu 1956 r. o sztucznych satelitach – „Sztuczny księżyc”. Ludzie uważali go za nieuleczalnego fantastę, a on, jak wielu wybitnych naukowców, wyprzedzał swoją epokę. Co ciekawe, paczka którą nadał do Sieradza, dotarła do adresata dokładnie tak, jak zamierzał, 12 kwietnia, kiedy Jurij Gagarin był w kosmosie. Na grobie Arego Szternfelda w Moskwie widnieje napis – Przez ciernie do gwiazd:


Kościół p.w. Wszystkich Świętych, to jedyny gotycki kościół z wejściem na wieżę w diecezji Włocławskiej. W swoim wnętrzu skrywa barokowe ołtarze z XVIII w., rokokowe stalle z 1764 r. oraz bogato zdobiony konfesjonał. Na uwagę zasługuje wykonana z piaskowca chrzcielnica, o którą miecze ostrzyli rycerze idący na Grunwald. Jednak najbardziej wyjątkową wydaje się być, wykonana z drewna topolowego, figura przedstawiająca Madonnę z Dzieciątkiem z lat 1420-1430. Od 1925 roku elementem kolegiaty stały się wmurowane odrzwia zamku sieradzkiego oraz przypominająca najazd krzyżacki, kamienna kula. Po świątyni oprowadzał nas ks. prałat, Marian Bronikowski:


Przejęty przez s. Urszulę Ledóchowską zrujnowany podominikański zespół klasztorny w 1922 stał się siedzibą zakonu sióstr Urszulanek do dziś pełniąc tę funkcję. Obecnie jest nierozerwalnie związany z miastem i jego historią. Przyklasztorny kościół jest najstarszym kościołem w Sieradzu datowanym na XIII wiek. Mało kto wie, że znajdowała tam się manufaktura tkacka. Przypomina o tym niedawno stworzone muzeum. Oprowadza nas po nim siostra Teresa:

Niewiele osób wie również, że w kościele przyklasztornym, Jadwiga Andegaweńska była wybrana na króla Polski, a król Władysław Jagiełło odwiedzał go siedmiokrotnie. Dziś przyjeżdżają tutaj artyści plastycy z całej Polski, aby tworzyć w klasztornych murach. Po dziedzińcu i wnętrzach klasztoru oprowadzała nas siostra Goretti (Barbara Korek):


W rynku znajduje się najstarszy budynek świecki w Sieradzu – siedziba Muzeum Okręgowego, a w nim wystawa poświęcona kolejnej wybitej postaci Sieradza – Maksymilianowi Fajansowi, polskiemu litografowi, fotografowi i rysownikowi żydowskiego pochodzenia. Postać tę odkrył dla nas dyrektor placówki, Jerzy Kowalski:

W odrestaurowanych średniowiecznych piwnicach Muzeum pokazana jest historia sieradzkiego grodu:

W nowej części sieradzkiego Muzeum znajduje się jeden z dwóch, wykonanych w Związku Radzieckim, globusów księżyca. Muzeum przygotowuje stałą wystawę dotyczącą osiągnięć Arego Sternfelda i kosmonautyki w ogóle. Na dziedzińcu jeszcze do końca października można oglądać 2,5 tonowy lądownik (kapsułę), w którym wylądowali na Ziemi, Mirosław Hermaszewski i Piotr Klimuk. Jest to własność Polskiej Akademii Nauk:


Już na pierwszy rzut oka widać, że nie są to rzeźby przyjazne człowiekowi. Bo też i powstały z goryczy, poczucia krzywdy, niechęci do sąsiadów. Część z nich jest podpisana: łajdak, szpicel, drań. Dlaczego Szczepan Mucha, artysta, rzeźbiarz chciał odgrodzić się od ludzi? Historię tę poznacie w Sieradzkim Parku Etnograficznym, w którym stoi jego dom i pracownia:


Z kolejnymi naszymi gośćmi spotykamy się na moście wiszącym na Warcie, który oddano do użytku 2 maja 1979 roku. Właściwie jest to kładka pieszo-jezdna, zbudowana przez Płockie Przedsiębiorstwo Budowy Mostów. Jest jednym z pierwszych tego typu obiektów zbudowanych w Polsce. Michał Piotrowicz, prezes sieradzkiego WOPR-u, organizator takich imprez jak „Maraton Pływacki Między Mostami”, „Armagedon”, spływ kajakami z Sieradza do Kruszwicy, „Uratować choćby jedno życie”, opowiada nam o imprezach sportowych organizowanych w mieście:


Piotr Kulesza, przedsiębiorca, triatlonista, zwycięzca „Maratonu Między Mostami Warty” opowiada o sensie działań sportowych, integracji mieszkańców Sieradza oraz o przebiegu zawodów z perspektywy uczestnika:


W Sieradzu stacjonuje 15. Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia – jedna z najlepszych jednostek związanych z łącznością w Polsce. O historii powstania jednostki mówi major Andrzej Bubek, szef sekcji wychowawczej:

Podpułkownik Krzysztof Rawski, dowódca batalionu łączności, mówi o szkoleniu żołnierzy, a także o misjach i ćwiczeniach mających miejsce poza granicami Polski:


Wizytą w 15. Sieradzkiej Brygadzie Wsparcia Dowodzenia kończymy tegoroczny cykl audycji „ Odkrywamy łódzkie”. Mamy nadzieję, że również dzięki temu programowi, odkryją państwo piękne, ciekawe i warte odwiedzenia zakątki województwa łódzkiego.

REKLAMA

OSTATNIO DODANE

X