piątek, 04.10.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

Nieborów i Arkadia

Nieborów i Arkadia

Nieborów i Arkadia należą do najcenniejszych zabytków Mazowsza. Nieborów jest jedną z najpiękniejszych siedzib magnackich w Polsce. Na tyłach pałacu znajduje się rozległy park w stylu francuskim, ozdobiony labiryntami z bukszpanów i malowniczymi, kwiatowymi rabatami. To właśnie w nim zobaczymy najstarszy platan posadzony w Polsce i posłuchamy przepięknej historii jak polska księżna zawstydziła pruskiego króla. Historia Nieborowa zaczęła się w XVII wieku, kiedy został zbudowany pałac dla prymasa Michała Radziejowskiego. Do dziś imponuje barokowa budowla o piaskowej elewacji z mansardowym dachem i rozległym parkiem, ale przede wszystkim cenną kolekcją dzieł sztuki z głową Niobe na czele.
Arkadię, „krainę szczęścia i pokoju” zalicza się do najwspanialszych parków w Polsce. Jest to sielankowy, romantyczny park krajobrazowy, znajdujący się 4 km od Nieborowa. Został założony przez księżnę Helenę Radziwiłłową w 1778 roku. Stworzony według ówczesnej mody na sentymentalizm, powrót do natury i antyku, pełen jest sztucznych ruin i świątyń, nastrojowych kaskad, mostów i stawów. Do dziś zachwyca akwedukt nad kaskadą wodną. Duże wrażenie robią Świątynia Diany, Domek Gotycki, Dom Murgrabiego z kwadratową wieżą. Nieborów i Arkadia były sceną do licznie kręconych tu filmów takich jak: „Akademia Pana Kleksa”, „Pan Samochodzik i niesamowity dwór”, oraz serialu „W krainie Władcy Smoków”. Nakręcono tu również odcinek brytyjskiego serialu telewizyjnego „Sherlock Holmes i Doctor Watson”.
Muzeum w Nieborowie i Arkadii zostało wyróżnione w 1987 roku za konserwację i pielęgnację nieborowskoarkadyjskiego założenia pałacowo-ogrodowego Złotym Medalem Ministra Kultury i Sztuki, a w czerwcu 1994 roku Europejską Nagrodą za Ochronę Zabytków fundacji FVS w Hamburgu.

Po ogrodzie i nieborowskim pałacu oprowadziły nas: edukator Dominika Miodek i przyrodnik Agnieszka Chmielewska, która pokazała nam prawdopodobnie najstarszy platan posadzony w Polsce. Wśród alejek, obsadzonych starymi drzewami ustawiono kamienne rzeźby, kolumny i sarkofagi. Jest tam także przedziwny staw, mający literę L. Dlaczego akurat taki?
Czy miał jakieś symboliczne znaczenie? A może miał upamiętniać rodzinę, która tam zamieszkiwała?

Nieborów – Ogród cz.1
Nieborów – Ogród cz.2
Nieborów – Ogród cz.3
Nieborów – Ogród cz.4
Nieborów – Ogród cz.5

W nieborowskim pałacu uwagę zwraca zbiór wykopalisk rzymskich, w tym głowa Niobe z białego marmuru z IV w p.n.e. Szczególne wrażenie robią rokokowe i klasycystyczne wnętrza, a przede wszystkim cenne kolekcje, zgromadzone przez właścicieli – znawców i miłośników sztuki. Zgromadzili oni rzeźby, obrazy, grafikę, meble, brązy, porcelanę, zegary, tkaniny oraz bogatą bibliotekę. Oprowadza Dominika Miodek:

Nieborów – Pałac cz.1
Nieborów – Pałac cz.2
Nieborów – Pałac cz.3
Nieborów – Pałac cz.4

Arkadia, to park stworzony według ówczesnej mody na sentymentalizm, powrót do natury i antyku. Pełen jest sztucznych ruin i świątyń. Turyści, zwiedzając Arkadię, mityczną krainę szczęśliwości, obserwując bujną zieleń, baśniowe ogrody, sztuczne stawy, tajemnicze groty czy dziwne budowle, na pewno poczują się szczęśliwsi i na pewno bardziej zrelaksowani.

Arkadia cz.1
Arkadia cz.2

REKLAMA

OSTATNIO DODANE