piątek, 04.10.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

Uniejów

Uniejów

Odkrywanie Województwa Łódzkiego rozpoczynamy od jedynego uzdrowiska termalnego w Polsce czyli Uniejowa. To miasto o bardzo bogatej historii sięgającej czasów średniowiecznych. Tytuł uzdrowiska Uniejów nosi od 2012 roku, uzyskał go dzięki leczniczym właściwościom wody termalnej i panującego tutaj klimatu. Uniejowska solanka jest wizytówką miasta, jednak Uniejów warto odwiedzić także ze względu na XIV-to wieczny zamek arcybiskupów gnieźnieńskich i gotycką kolegiatę p.w. Wniebowzięcia NMP gdzie znajdują się relikwie św. Bogumiła. Wart odwiedzenia jest także Kasztel Rycerski i Zagroda Młynarska. Dla większości gości centralnym punktem wycieczki jest jednak wizyta w Uniejowskim kompleksie termalno-basenowym „Termy Uniejów”. Oferującym między innymi gorące kąpiele w leczniczych solankach termalnych. Ze względu na uzdrowiskowy charakter miasta znajduje się tutaj także Instytut Zdrowia Człowieka – Uzdrowisko Uniejów Park.

Więcej informacji na temat uzdrowiska Uniejów i miejsc wartych odwiedzenia
przekazują Gospodarze odwiedzonych przez nas miejsc.

Wojciech z Jakubowa (Jakubowski) Kasztelan Kasztelu Rycerskiego przedstawił między innymi działanie średniowiecznych narzędzi tortur i współczesną relaksującą kąpiel z płatkami róż, w piwie i czekoladzie:

Kasztel
Baszta

Prezes Geotermii Uniejów sp. z o.o. Jacek Kurpik opowiedział o właściwościach Uniejowskiej solanki i metodzie jej wydobycia:

Geotermia

Paweł Czarnecki kierownik Uzdrowiska Uniejów Park oraz Edyta Przerwa prezes Zarządu Instytutu Zdrowia Człowieka oprowadzając nas po uzdrowisku opowiedzieli o szerokiej gamie zabiegów oferowanych przez Uzdrowisko:

Uzdrowisko Uniejów Park

Magdalena Raźniak, kierownik Zamku i Domu Pracy Twórczej, zdradziła sekrety współczesnej działalności czternastowiecznego Zamku:

Zamek cz.1
Zamek cz.2

O malowidłach na kościelnych ścianach, świętym Bogumile i samej kolegiacie opowiadał ks. prał. mgr Stanisław Paweł Janik:

Kolegiata

REKLAMA

OSTATNIO DODANE