Gmina Szczerców to Odkrywka Szczerców, gdzie wydobywa się węgiel brunatny, który liczy sobie 20 mln lat. Jego pierwsze wydobycie miało miejsce w 2009 roku, zaś zakończenie przewiduje się na 2039. Zasoby przemysłowe pola „Szczerców” szacuje się na 599 mln ton. Średnia długość wyrobiska to 3 km, szerokość blisko 4 km, głębokość 140 m. Szczerców do 1793 roku należał do króla, a później został miastem rządowym pod panowaniem pruskim. W 1870 roku ukazem carskim pozbawiono miejscowość praw miejskich za udział w powstaniu styczniowym i została włączona do gminy Dzbanki. 4 września 1939 roku Szczerców został zaatakowany przez wojska niemieckie. W czasie II wojny światowej miejscowość została zniszczona i wcielona do kraju Warty. Tutejszą ludność wysiedlano na tereny Generalnej Guberni oraz na przymusowe roboty do Niemiec. W miejsce wysiedlanych sprowadzano Niemców. Na terenie Szczercowa zamieszkiwali również Żydzi. O ich obecności świadczą obecnie pozostałości cmentarza na tzw. górach Junga. W mieście znajdowała się synagoga, szkoła żydowska i bank żydowski. Mieszkańcy ci zostali wywiezieni i pomordowani w obozach zagłady.
Miasto zyskało na znaczeniu dopiero w okresie powojennym. Prawdziwe ożywienie gospodarcze nastąpiło w latach 50-tych i 60-tych XX wieku. Powstała wtedy nowoczesna mleczarnia, spółdzielnia szewska, wybudowano nowy gmach szkoły podstawowej i utworzono do dziś działające liceum ogólnokształcące. Obecnie to stolica prężnie rozwijającej się gminy, również dzięki odkrywce. Mówi nam o tym włodarz gminy Krzysztof Kamieniak, opisując równocześnie piękno przyrodnicze tego terenu, jak np. „Święte Ługi”.
W gminie Szczerców działa 15 Kół Gospodyń Wiejskich, 13 stowarzyszeń, 5 Ochotniczych Straży Pożarnych i 3 orkiestry dęte. Bardzo angażują się w życie społeczne gminy, wystarczy wspomnieć o ubiegłorocznych dożynkach, gdzie na 23 sołectwa 22 przygotowały wieńce dożynkowe.
Gminne Centrum Rehabilitacji w Szczercowie to nowoczesny, pasywny budynek, w którym za darmo mogą rehabilitować się mieszkańcy gminy. Budynek ma kilka sal do rehabilitacji, fizjoterapii i hydroterapii. 1200 pacjentów rocznie obsługuje profesjonalna kadra, która wykonuje 42 tysiące zabiegów. Moimi rozmówcami są Krzysztof Kamieniak, wójt gminy Szczerców, Barbara Kałużewska, kierownik Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Szczercowie, i Katarzyna Buś, magister fizjoterapii.
Na terenie cmentarza w Szczercowie znajduje się perełka architektury drewnianej. Jest to kościół św. Barbary z pierwszej połowy XVIII wieku z pięknymi ludowymi malunkami wewnątrz, który pełni teraz rolę kaplicy cmentarnej. Aby zachować taki zabytek dla potomnych, należy go konserwować i odnawiać pod okiem konserwatora zabytków. Właśnie zyskał drewnianą podłogę ze środków LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”. Pieniądze te wykorzystano również na prace konserwatorskie stolarki drzwiowej. Naszym rozmówcą jest ks. Zenon Miksa, proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. Narodzenia Najświętszej Mari Panny w Szczercowie.
Nie każda wiejska miejscowość może pochwalić się deptakiem. W Szczercowie jest wykonany nad rzeką Widawką i nowocześnie zagospodarowany. Na 600 metrach są atrakcyjne nasadzenia, urządzenia do ćwiczeń, ławki i bezpieczny plac zabaw dla dzieci. Niezwykłą atrakcją jest tężnia solankowa i zielona wyspa ze sceną koncertową. Wzrok przykuwa również drewniany statek przycumowany nad rzeką, oświetlony nocą. Moim rozmówcą jest Jarosław Piotrowski, kierownik Referatu Sportu Turystyki i Rekreacji Urzędu Gminy w Szczercowie.
Życie kulturalne w gminie Szczerców skupione jest wokół Gminnego Ośrodka Kultury w Szczercowie. To instytucja, która koordynuje wszelkie działania artystyczne i ma pod swoją opieką orkiestry i stowarzyszenia. GOK z powodzeniem również pozyskuje środki z LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”, jak chociażby na zakup instrumentów dla kapeli Chłopaki Szczercowiaki i trzech orkiestr dętych działających na terenie gminy. Moją rozmówczynią jest Justyna Felisiak, dyrektorka GOK-u.
Zupa grzybowa z warzywami korzeniowymi i z chipsem z jarmużu podana w chlebie podbiła podniebienia jurorów w czerwcu tego roku podczas Bitwy Regionów w Bełchatowie i otrzymała najwyższe, pierwsze miejsce. Było to danie wykonane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Niwach w gminie Szczerców. Przewodnicząca koła, Marzena Małecka i Anna Cyran, członkini KGW w Niwach, mówią mi o działalności koła i integracji z innymi stowarzyszeniami.
Stowarzyszenie „Na skrzydłach marzeń” powstało w 2014 roku. Założyły go dwie panie: Anna Kamieniak i Beata Goszcz, która jest wiceprezesem stowarzyszenia i naszą rozmówczynią. Głównym celem stowarzyszenia jest organizacja i dystrybucja żywności dla najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy. Do tej pory do gminy Szczerców przywieziono 290 ton żywności.
Żadna impreza nie może odbyć się bez występu zespołu Chłopaki Szczercowiaki. Panowie mają odpowiednie stroje i instrumenty zakupione dzięki LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”. Na scenie prezentują się doskonale. Zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultury. Założony został w 2011 roku przez grupę doświadczonych muzyków. W repertuarze mają tradycyjne polskie utwory i piosenki biesiadne, uwieczniające rodzinny folklor.
Historia tego zespołu sięga 1904 roku. Od niedawna ma również nowe mundury zakupione dzięki środkom pozyskanym przez LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”, w których pięknie prezentuje się podczas występów. Mowa o 50-osobowej Orkiestrze OSP Szczerców, która działa przy Strażackim Domu Kultury. Wszystkie działania związane z działalnością orkiestry koordynuje jej prezes Ewelina Grabiszewska, która jest jednocześnie prezesem Stowarzyszenia Muzyka Łączy Ludzi. Kapelmistrzem orkiestry jest Tomasz Kozubowicz.
Przypomnijmy: gmina Szczerców to chyba jedyna gmina w regionie, jak nie w Polsce, która ma aż trzy orkiestry dęte – Orkiestrę OSP Szczerców, Orkiestrę Dętą w Magdalenowie, która ma ponad 100 lat i przez dziesięciolecia nikt nie wyobrażał sobie uroczystości we wsi, a nawet w parafii bez udziału tej orkiestry, i Orkiestrę OSP w Chabielicach.
OSP Chabielice, to jednostka, która odgrywa wielką rolę w wiejskiej społeczności. W strażnicy znajduje się przestronna sala bankietowa gdzie organizowane są różnego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne. Sala ta, dzięki LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”, została wyposażona w klimatyzację, płytki antyposlizgowe i sprzęt kuchenny. Naszym rozmówcą jest Zenon Gruszczyński, prezes tamtejszej OSP.
W tym miejscu można przenieść się w czasie. To klimatyczny skansen na terenie szczercowskiej mleczarni. Jej pracownicy własnymi siłami zrekonstruowali tradycyjną chłopską izbę z przełomu XIX i XX wieku. Skansen mieści się na terenie zakładu przy ulicy Częstochowskiej 26, w sąsiedztwie hali produkcyjnej, gdzie na co dzień wyrabia się już osławione szczercowskie masło i sery według tradycyjnych receptur. Zachowywanie dla potomnych dawnych przedmiotów to wielka pasja prezes mleczarni, Elżbiety Labryszewskiej.
Skansen udostępniany jest dla grup dzieci, na sesje fotograficzne dla dorosłych. Rezerwacji można dokonać pod numerem telefonu 696 806 641 i 691 056 366.
Artur Kamieniak (ur. 4 grudnia w Bełchatowie), to mistrz świata, mistrz Europy i mistrz Polski w kulturystyce. Sportowy ambasador gminy Szczerców, z którą związał swoje życie prywatne i zawodowe. Jest czynnym zawodnikiem. Startuje od 10 lat i ma za sobą już 24 starty w zawodach. Jego największe osiągnięcia to: mistrzostwo świata na Litwie w federacji Wbbf Wff, gdzie wygrał wszystko, co dało się wygrać, czyli swoją kategorię Body athletic, overal oraz dodatkowe prestiżowe zawody AmberPrix w 2021r. Mistrz Europy 2023r w kulturystyce klasycznej w federacji Wpf. Mistrz Polski 2023r. oraz overal w kulturystyce klasycznej oraz zdobycie karty pro w federacji PBFF Wpf. Puchar Polski – 1. miejsce 2017 r w kulturystyce klasycznej w federacji Wpf. Mr.Universe – 3. miejsce w 2022 w kulturystyce klasycznej w federacji Wpf. Wraz z przygodą kulturystyczną otworzył działalność powiązaną z tym sportem, czyli siłownię.
W gminie Szczerców jest wiele ciekawych miejsc: turystycznych, historyczych i sportowych. Ale największą wartością tej gminy są ludzie. Z mikrofonem Radia ZW byliśmy tam siedem lat temu i odwiedziliśmy miejsca, których nie ma w tej audycji, więc warto przypomnieć sobie tę audycję i obejrzeć zdjęcia. Zerknijcie tutaj.