POZNAWAJ REGION Z LOKALNĄ GRUPĄ DZIAŁANIA „KRAINA WIELKIEGO ŁUKU WARTY”
Nadwarciański region ukazuje turystom i mieszkańcom coraz to nowe oblicze. Promowana różnorodność przyrodnicza, kulturowa, mnogość imprez plenerowych oraz rozbudowana infrastruktura turystyczna, wspomagana po części funduszami z Unii Europejskiej, przyczyniła się do stworzenia magicznego miejsca z najczystszym powietrzem i malowniczym krajobrazem w centrum Polski. Obszar „Krainy Wielkiego Łuku Warty” to kompleksy otwartych wód, obfitujące w grzyby lasy, parki krajobrazowe, rezerwaty. Zapraszamy naszych słuchaczy w wyjątkową podróż po 14 gminach, które razem działają, współtworzą kulturę i historię oraz aktywizują region.
Program prowadzi Alina Frejusz
Gmina Rusiec, to gmina dużych możliwości. Dzięki projektom i dotacjom unijnym systematycznie poprawiana jest infrastruktura techniczna. Solą tej ziemi jest niewątpliwie biznes. Działają tu firmy o międzynarodowym zasięgu zatrudniające po pół tysiąca ludzi. Niewątpliwym atutem rozwijających się tutaj przedsiębiorstw jest usytuowanie przy krajowej drodze nr 8. Historyczny Rusiec był wsią prywatną rodziny Koniecpolskich, do dziś pod centrum miejscowości znajdują się tajemnicze korytarze związane z panowaniem tego rodu. Do gminy przyciąga również niezwykła tradycja Turków Wielkanocnych, gospodarstwa agroturystyczne i sławne pikniki motocyklowe.
Do zwiedzenia tej niezwykle ciekawej i różnorodnej gminy zaprasza nas członek Zarządu LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”, Krzysztof Gajda:
Gmina może pochwalić się rewelacyjnie rozwiązaną bazą edukacyjną. Liczne place zabaw, świetlice i ostatnia duma – boisko wielofunkcyjne przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Woli Wiązowej, to projekty, które cieszą nauczyciela w-f w tej szkole, a jednocześnie przewodniczącego Rady Gminy w Ruścu, Bartłomieja Bieńka:
Wielką dumą gminy jest od lat organizowany Piknik Motocyklowy w Woli Wiązowej, który przyciąga całe rodziny. W jego przygotowanie zaangażowani są mieszkańcy na czele z wójtem Dariuszem Woźniakiem, który osobiście prowadzi paradę na swoim stalowym rumaku. Wójt nie tylko dumy jest z tej sztandarowej imprezy, ale także z licznych zakładów z powodzeniem działających na terenie gminy:
Wielkim miłośnikiem motocykli jest również pochodzący z gminy Rusiec, Roman Płuciennik, prezes Klubu Motocyklowego HUSARIA w Wieluniu:
Monika Małkowska, instruktorka w Gminnym Ośrodku Kultury w Ruścu zaprosiła nas na zajęcia w ramach letniej akcji „Wesołe wakacje”. Spotkaliśmy tam dzieci, które doskonaliły swoje zdolności manualne:
W GOK-u działa również Stowarzyszenie Kobiet Kreatywnych, które tworzą rękodzieło przy użyciu różnych technik np. decoupage, quilling, tworzenie kwiatów z bibuły i krepiny. Hitem stały się również choinki ze wstążek w ich wykonaniu:
Pracownia komputerowa działająca przy Gminnej Bibliotece Publicznej, to kolejne miejsce, które przyciąga starszych i młodszych. Pod okiem instruktora można nauczyć się obsługi komputera, skorzystać z internetu oraz spotkać się i wspólnie spędzić czas:
Niezwykłym obrzędem w gminie są Turki Wielkanocne. To stary zwyczaj ludowy związany ze świętami wielkanocnymi. Wywodzi się z czasów odsieczy wiedeńskiej, kiedy to po wyprawie króla Jana III Sobieskiego, chłopi powrócili do swoich wsi w zdobycznych tureckich mundurach i udali się do kościoła aby podziękować za ocalenie. Obecnie odgrywa go Rota Rzymska, grupa młodych mężczyzn, którzy w barwnych strojach sprawują straż przy grobie Jezusa oraz odwiedzają mieszkańców w ich domach. O tej niecodziennej tradycji i o „Dębie wolności” opowiada nam Wiesław Moszyński, członek Rady Programowej LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”:
Niesamowitym bogactwem gminy Rusiec są firmy rodzinne. Jedną z nich jest KAMPOL. Podstawową działalności tej firmy jest całoroczny skup, sprzedaż zbóż paszowych i konsumpcyjnych, nasion oleistych, strączkowych, motylkowych, egzotycznych itp. Firma jest producentem karm dla gołębi, grochu obłuskanego i kaszy jaglanej. W siedzibie firmy rozmawiam z jej właścicielem, Krzysztofem Łuźniakiem:
W tej firmie wykwalifikowane pracownice potrafią zawijać ponad 600 gołąbków na godzinę, a maszynki do mięsa mają wielkość dużego samochodu. Produkty tej firmy pakowane są w jedyne tego rodzaju słoiki w kraju. Mowa o firmie PAMAPOL, producencie dań gotowych, konserw i pasztetów. Przechodząc przez bardzo rygorystyczne procedury higieniczne zwiedziliśmy hale produkcyjne. Oprowadził nas dyrektor przedsiębiorstwa, Igor Fortuna:
Kolejnym zakładem, którym w kraju i za granicą chwali się gmina Rusiec jest Zakład Przetwórstwa Mięsnego J.S.M.J Mielczarek z Woli Wiązowej:
Dzieci z Woli Wiązowej nie muszą dojeżdżać do GOK-u w Ruścu, mają swój Wiejski Dom Kultury, w którym
mogą pograć w bierki, ping-ponga, spotkać się z kolegami i koleżankami,jak również skorzystać z zabaw na świeżym powietrzu pod okiem instruktora:
Młodzi w gminie Rusiec realizują się również w Amatorskiej Orkiestrze Dętej im. Karola Namysłowskiego. Orkiestra przez cały czas swej działalności, tj. od 1962 roku, podejmowała wiele form pracy kulturalnej. Była organizatorem cennych inicjatyw społecznych: imprez, koncertów, zabaw tanecznych, balów karnawałowych a nawet zespołu teatralnego. W 2000 roku zagrała na pl. Piłsudskiego w Warszawie oraz koncertowała na rynku wadowickim dla Jana Pawła II w jego 80-te urodziny. Z powodzeniem działa do dziś zajmując czołowe miejsca w przeglądach orkiestr dętych:
TROPICIELE, to 7 Drużyna Harcerska działająca w Dębach Wolskich. Młodzi, bardzo ambitni ludzie znaleźli sposób na spędzenie wolnego czasu z dala od komputera i używek. Spotykają się w świetlicy wiejskiej, razem opracowują plan działania, razem się dokształcają w stopniach harcerskich i razem się bawią. Nas przywitali piosenką, harcerskim CZUWAJ! I uśmiechami na ustach:
Takich placków drożdżowych nie ma chyba w całej okolicy! Panie z Dąbrowy Rusieckiej nie tylko poczęstowały nas trzema rodzajami ciasta drożdżowego, ale specjalnie przygotowały pokaz jak taki placek upiec. Spotkaliśmy je w świetlicy wiejskiej, która została doposażona dzięki LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”:
Idąc śladem smaków ziemi rusieckiej dotarliśmy do budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Jastrzębicach
gdzie działa Koło Gospodyń Wiejskich. Panie prowadzą kursy gotowania oraz pieczenia. Uczestniczą w dożynkach, jarmarkach i lokalnych świętach. Specjalizują się w gotowaniu żurku na zakwasie. Mieliśmy niesamowitą okazję spróbować tego specjału:
Niespełna kilometr od krajowej „ósemki” w Korablewie przenosimy się w zupełnie inny świat. Rozległe pastwiska, wybiegi dla koni, stawy porośnięte sitowiem i wszechogarniająca cisza. Aż trudno uwierzyć, że znajduje się tutaj nowoczesne gospodarstwo agroturystyczne. Właściciele, mieszkańcy Korablewa przebudowali starą szkołę i stworzyli ośrodek na miarę XXI wieku:
Kończąc naszą wycieczkę po gminie Rusiec zapraszamy nad Nieciecz i Widawkę gdzie zobaczymy
dziewicze krajobrazy, spotkamy serdecznych ludzi i skosztujemy regionalnych potraw.
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności. Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.