Krzysztof Krykwiński z Zespołu Szkół nr 2 w Wieluniu i Jakub Matusiak ze Szkoły Podstawowej w Złoczewie zostali zwycięzcami VIII Powiatowego Konkursu Wiedzy Informatycznej „EDUsukces inFORMATyki”, który dziś odbył się w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu. Najlepsi młodzi informatycy szkół podstawowych i ponadpodstawowych mieli do rozwiązania test, który, jak się okazało, nie był wcale łatwy.
Dorota Walczak, nauczycielka informatyki w Szkole Podstawowej w Złoczewie, do Wielunia przyjechała z czwórką chłopców, którzy wygrali szkolne eliminacje do tego konkursu:
Jestem bardzo dumna ze swoich uczniów. Całą grupą przygotowywaliśmy się do tego konkursu. Były to zajęcia indywidualne, ale również na lekcjach informatyki.
To pierwsze miejsce przyjąłem z dużym zaskoczeniem. Jadąc tutaj, w ogóle nie spodziewałem się wygranej – mówi skromnie Jakub Matusiak, uczeń VIII klasy SP w Złoczewie.
Informatyka bardzo mi się podoba, to poniekąd też moje hobby – dodaje Patryk Nogala z tej samej szkoły, który w tym konkursie zajął III miejsce. – Być może swoją przyszłość zwiążę z informatyką, ale nie jest to jeszcze pewne.
Na wyższym i już bardzo zaawansowanym poziomie I miejsce zdobył Krzysztof Krykwiński z Wielunia, uczeń IV klasy o profilu technik-informatyk w Zespole Szkół nr 2:
Uważam, że pierwsze miejsce, to wielki prestiż. Dostałem opinię zainteresowania przedstawicieli Politechniki Łódzkiej. A w konkursie były pytania chyba ze wszystkich dziedzin informatyki, tak że musiałem wykazać się wiedzą zdobytą podczas wszystkich lat nauki w szkole.
Jednak trzeba być pasjonatem w jakimś kierunku, wtedy ta nauka przychodzi jakoś łatwo – mówi Artur Godyń, nauczyciel informatyki w Zespole Szkół nr 2, organizator konkursu. – Dla uczniów szkół podstawowych to jest sprawdzenie ich wiedzy informatycznej, ale dla maturzystów – wyzwanie. Informatyka na maturze jest chyba obecnie najtrudniejszym przedmiotem.
Każdy, kto podejmie jakikolwiek wysiłek ponad standard, jest godny dostrzeżenia. Każdy taki wysiłek procentuje, nawet jeżeli kierunek będzie inny, to i tak sama zdolność do zmierzenia się z przeciwnością jest czymś, co w tej chwili się kształtuje – mówi dr inż. Michał Karbowańczyk z Politechniki Łódzkiej, który podczas konkursu wygłosił wykład „Powrót do korzeni – Internet w dobie wojny”.
Posłuchaj rozmowy z uczniami, ich nauczycielami oraz dr inż. Karbowańczykiem z Politechniki Łódzkiej:
Organizatorami konkursu byli Starostwo Powiatowe w Wieluniu i Zespół Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu.