40 prac artystów – malarzy i grafików znalazło się na wystawie pt.”Złote runo”, którą można oglądać na Kulturalnym Dworcu Wieluń – Dąbrowa. Wernisaż wystawy odbył się w piątek z udziałem wykładowców Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Znajdujemy się w wyjątkowym wnętrzu Dworca Wieluń – Dąbrowa, który powstał przy brawurowo zrealizowanej linii Kalety – Podzamcze, liczącej 115 kilometrów i zbudowanej w ciągu jednego roku z takim przeznaczeniem, żeby przewozić węgiel z południa na północ Polski – Jarosław Grulkowski, doktor sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuk pięknych, wykładowca na Akademii sztuk Pięknych we Wrocławiu, kurator wystawy. – I stąd też zaczerpnąłem motyw przewodni tejże wystawy związany właśnie z wędrówką. Stąd w temacie właśnie złote runo, które nawiązuje do mitu o Jazonie, który wyprawia się wraz z ekipą nieustraszonych Argonautów po złote runo, a więc sierść barana Chrysomallosa i taki był pomysł, który kierował mną, kiedy zastanawiałem się nad koncepcją wystawy i nad przygotowaniem tekstu.
Kolejnym artystą, który pokazuje swoją pracę na wystawie, jest Kamil Moskowczenko, doktor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, współtwórca Galerii Sztuki Współczesnej EMDES we Wrocławiu, od 2011 uczestnik projektu artystyczno-badawczego “Silesia” – poświęconego reinterpretacji historycznej i kulturowej kondycji Dolnego Śląska za pomocą współczesnych środków artystycznych, od 2005 związany z przeglądem sztuki „SURVIVAL”, na którym sześciokrotnie prezentował swoje instalacje i obiekty:
Pierwsze moje wrażenie tutaj to wrażenie pięknie odrestaurowanej przestrzeni. Z wielką kulturą, z dbałością o szczegół, o kolor. Uważam, że coś bardzo ciekawego się tutaj wydarzyło. Moja praca nomen omen nosi tytuł „Złote runo” jako druga z cyklu. Mniejsza wersja pracy „Złote runo” z 2017 roku. Te obrazy były związane z przeglądem sztuki „SURVIVAL” i tam odnosiły się do pojęć związanych z kapitałem, z wartością, ze skarbem.
Na wystawie można zobaczyć pracę „Wiosna” autorstwa Jarosławy Pabich-Szmyt, absolwentki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych:
Tą porą roku odpowiadam właśnie na tytułowe „Złote runo”. Odpowiadam za pomocą pejzażu. Pejzaż kojarzy się przede wszystkim z motywem wędrówki, a wędrówka jest symbolem złotego runa – mówi artystka.
Wystawa jest czynna w godzinach pracy placówki, będzie można ją oglądać do 10 lutego.