Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński podjął decyzję o likwidacji szpitala tymczasowego w hali Expo w Łodzi. Pozwala na to poprawiająca się sytuacja epidemiczna w Polsce i województwie łódzkim. Od poniedziałku (28 marca) został również zniesiony obowiązek noszenia maseczek, a także izolacja domowa i kwarantanna dla współdomowników oraz osób przekraczających granicę.
Szpital tymczasowy był oddziałem zamiejscowym Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi, placówki prowadzonej przez Samorząd Województwa Łódzkiego. Powstał w łódzkiej hali Expo. Koszt jego budowy to około 15 mln złotych.
Po raz pierwszy szpital został uruchomiony 22 marca 2021 roku i funkcjonował do 10 czerwca 2021 roku. Placówka stopniowo osiągała pełną gotowość, zabezpieczając łącznie 272 łóżka obserwacyjno-zakaźne, w tym 100 łóżek respiratorowych. Przez ten czas hospitalizowano 475 pacjentów. Od 11 czerwca 2021 roku szpital był utrzymywany w stanie pasywnym, jako rezerwa strategiczna na wypadek pogorszenia się sytuacji epidemicznej i dużych wzrostów hospitalizacji. 1 grudnia 2021 roku konieczne było ponowne uruchomienie placówki. Ostatni pacjent opuścił szpital tymczasowy 20 marca 2022 r.
W szpitalu tymczasowym leczonych było w sumie 864 pacjentów. Pracowało tu około 100 lekarzy i ponad 130 pielęgniarek z różnych podmiotów medycznych, którzy niejednokrotnie sami zgłaszali się do pomocy w walce z COVID-19. W placówce funkcjonował także punkt szczepień przeciw COVID-19, w którym zostało zaszczepionych 16 tysięcy osób.
Aktualnie trwają prace demontażowe. Sprzęt medyczny wykorzystywany na potrzeby szpitala tymczasowego jest własnością Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Zostanie on przekazany do szpitali najbardziej zaangażowanych w walkę z COVID-19 w naszym województwie.