Za nami dwa dni rywalizacji sportowej i kulinarnej oraz atrakcje muzyczne – dobiegło końca święto gminy Czastary. Na terenie imprezy nie zabrakło stosik edukacyjnych i informacyjnych.
Małgorzata Skupińska, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi:
Dzisiaj proponujemy konsultacje z doradcą energetycznym, czyli udzielamy informacji mieszkańcom okolic odnośnie do programu „Czyste powietrze”, ale także innych ogólnopolskich programów, które służą poprawie efektywności energetycznej i redukcji niskiej emisji, czyli może to być program „Mój prąd”, „Moje ciepło” czy „Ciepłe mieszkanie”. Promujemy środki Wojewódzkiego Funduszu, np. dla przedsiębiorców.
Dariusz Rejman, wójt gminy Czastary:
Pierwszego dnia mamy wydarzenie typowe, kulinarne. Mamy specjalną komisję, która wytypuje zwycięską potrawę podczas Bitwy Regionów.
W sobotę panie z 10 kół gospodyń wiejskich z powiatu wieruszowskiego walczyły o przejście do kolejnego etapu Bitwy Regionów.
Marek Sarwa, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Łodzi:
Mam przyjemność być w Czastarach, wspólnie z kołami gospodyń wiejskich, i smakować polskie potrawy, potrawy ziemi wieruszowskiej, ziemi łódzkiej, z polskich produktów, a my jako Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa promujemy zarówno potrawy, jak i zachęcamy do kupna polskich produktów.
Anna Karbowiak-Kamyk, radna Rady Gminy Czastary z KGW Kąty Walichnowskie:
Naszym daniem konkursowym była zupa gulaszowa. Po minach komisji możemy sądzić, że im smakowało. Każde koło ma coś innego. Można podejść, podpatrzeć i przygotować coś innego na przyszły rok.
Wiesława Lewik, kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Wieruszowie:
Już od trzech lat finansujemy koła gospodyń wiejskich, gdzie na naszym terenie kolejne koła pojawiają się, praktycznie z dnia na dzień. Zaczynaliśmy od jednego, później dwóch kół, a teraz na terenie powiatu mamy ich 37. Dzisiaj zaprezentowały się panie z 10 kół i w moimi odczuciu wszystkie są wygrane, bo przygotowały się w sposób bardzo staranny, włożyły w pracę dużo serca i zaangażowania – potrawy były przepyszne.
Paweł Rychlik, poseł na Sejm:
Jesteśmy już po częściowej degustacji potraw, ale jesteśmy pod ogromnym wrażeniem smaku, oryginalności, wyglądu potraw, a w szczególności zaangażowania, bo ono jest najważniejsze. Tutaj odkrywamy nową definicję skrótu KGW – kobiety gospodarne i wyjątkowe. Dzisiaj to widać i na ręce pana wójta składam gratulacje, że na terenie gminy ma właśnie takie panie, które mimo swoich obowiązków codziennych chcą się angażować w życie lokalnej społeczności, swoich sołectw i angażują się w tę naszą tradycję i kulturę.
Edward Kiedos, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego:
Zarząd Województwa Łódzkiego, z marszałkiem Grzegorzem Schreiberem, mocno wspiera KGW, jeśli tylko nadarza się możliwość, w różnych projektach. Marszałek jest zawsze zadowolony i dumny z tej aktywności KGW. Patrząc, że w skład KGW wchodzą również młode osoby, to jest nadzieja na przyszłość, że skoro już koła gospodyń wiejskich się uaktywniły, będą trwały.
Powiat wieruszowski będzie na dalszym etapie reprezentowało KGW w Parcicach.
Dni Czastar oprócz zmagań kulinarnych i występów, takich zespołów jak Boys i After Party, to również coroczne święto sportu. Po raz siódmy zorganizowano bieg Czastarska Piątka. Do udziału zgłosiło się 117 zawodników.
Krystyna Łytkowska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Czastar:
Pamiętam, że na pierwszych edycjach biegu nie mieliśmy profesjonalnego pomiaru czasu. Startowali zawodnicy tylko z naszego regionu. Z roku na rok to się rozrastało. Przez dwa lata nie było biegu, ale ostatnio w 2019 roku startowało 172 zawodników w kategorii open. W tym roku musieliśmy zrezygnować z biegu dzieci ze względu na remonty w szkole. W organizacji wspiera nas Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Kultury, starostwo powiatowe. Zawsze z nami są również OSP i GKS Czastary.
Wydarzenie prowadził nasz redakcyjny kolega Marcin Marciniak.
Posłuchaj relacji z wydarzenia:
Wyniki „Czastarskiej Piątki”:
M50:
1. Sylwester Parzonka – 19,16
2. Tomasz Rozwadowski – 20,27
3. Jan Chowański – 23,46
K50:
1. Bożena Trzeciak – 25,21
2. Florentyna Emessaouden – 30,56
3. Krystyna Łytkowska – 35,05
M40:
1. Artur Jasiński – 16,57
2. Marcin Malatyński – 18,23
3. Robert Zborowski – 18,53
K40:
1. Anita Świtała – 23,25
2. Marta Wolna – 23,31
3. Agnieszka Lewandowska – 24,49
Gmina Czastary kobiety:
1. Agnieszka Lewandowska – 24,49
2. Jagoda Pochroń – 25,14
3. Magdalena Wabnic – 26,27
Gmina Czastary mężczyźni:
1. Bartosz Rybiałek – 20,57
2. Mariusz Kania – 20,59
3. Tomasz Furman – 22,01
OPEN mężczyźni:
1. Mykola Mevsha – 15,21
2. Kacper Adamczyk – 15,28
3. Sergej Szewczenko – 15,48
OPEN kobiety:
1. Alina Boszczuk – 19,15
2. Żaneta Powolna – 19,33
3. Anna Sas – 20,32