Martyna Zarzycka została laureatką X Jubileuszowego Powiatowego Konkursu Ortograficznego „O Złote Pióro Starosty Wieluńskiego”. Konkurs odbył się w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu. Przystąpiło do niego 16 uczniów z wieluńskich szkół ponadpodstawowych, wyłonionych drogą szkolnych eliminacji. Dyktando autorstwa dr. nauk humanistycznych Adama Rychlika nosiło tytuł „Halo, Marsjanie – tu Ziemia…”.
Każdorazowo starałem się teksty pisać w odniesieniu do jakichś wydarzeń aktualnych, ważnych. I w tym roku, ponieważ jest to jubileusz, to starałem się, aby to było lekkie, łatwe i przyjemne. Napisałem tekst o relacjach Ziemianie – Marsjanie w związku z tym łazikiem, który penetruje powierzchnię Marsa w nadziei, że uda nam się kiedyś ją zasiedlić. Pomyślałem sobie, że to już się wpisze w rzeczywistość nauki (…). Oczywiście można na ortografii polskiej połamać zęby, ale nie o to chodzi. Bo z jednej strony jest ona bardzo złożona, a z drugiej strony, jeżeli – plus/minus – jest około 300 zasad ortograficznych i 100 interpunkcyjnych, to kto jest w stanie to wchłonąć? Tu się może pojawić takie pytanie, czy zasady dla użytkowników, czy zasady dla zasad? – mówi dr Adam Rychlik.
Każda szkoła deleguje do tego konkursu trzy osoby – dodaje Anna Konopka, organizatorka konkursu. – W tym roku jest to konkurs wyjątkowy, bo jubileuszowy.
Jest to tekst niełatwy, sprawdzający znajomość reguł ortograficznych i interpunkcyjnych – podkreśla Anna Pawlak-Łacina, również organizatorka konkursu.
Do konkursu jestem bardzo dobrze nastawiony, bo nastawienie to podstawa – mówił nam przed przystąpieniem do dyktanda Mateusz Borecki z I LO im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu. – Przede wszystkim przyszedłem tutaj się sprawdzić, żeby zobaczyć jak wyglądają moje umiejętności ortograficzne, ale i interpunkcyjne, więc przede wszystkim oczekuję dobrze spędzonego czasu, ale w edukacyjnych celach.
Nie stresuję się za bardzo. Myślę, że poradzę sobie z dyktandem, mam taką nadzieję. Nastawiona jestem na dość trudne wyrazy i pułapki ortograficzne, ale mam nadzieję, że wszystkiemu temu sprostam i jestem dobrze nastawiona – mówiła Martyna Zarzycka z I LO, która okazała się najlepszą w tym konkursie i otrzymała główną nagrodę „Złote Pióro Starosty Wieluńskiego”.
Podczas wydarzenia dr Adam Rychlik wygłosił wykład „Potyczki z polszczyzną”.
II miejsce w konkursie zajął Artur Kałużny z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bp. T. Kubiny w Wieluniu, a III – Kamil Cieśla z II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Korczaka w Wieluniu. Uczniowie ci otrzymali piękne upominki, a wszyscy uczestnicy dyplomy za udział w konkursie.
Organizatorami konkursu byli: Starostwo Powiatowe w Wieluniu, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu i Zespół Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu. Jego celem jest kształtowanie umiejętności ortograficznych i interpunkcyjnych, krzewienie i promowanie poprawnej polszczyzny oraz popularyzowanie kultury języka polskiego.