Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu zakończyła realizację projektu „Biblioteka nie wyklucza” organizowanego w ramach programu „Kultura bez barier” sfinansowanego przez PFRON. Na finałowej wystawie pojawiły się wybrane prace uczestników warsztatów z ZSS w Wieluniu, Domu Seniora w Wieluniu i DPS-u ze Skrzynna, Szkoły Podstawowej ze Skrzynna, z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gromadzicach, Międzyszkolnej Bursy w Wieluniu i ŚDS-u w Wieluniu, a także uchodźców z Ukrainy i czytelników biblioteki.
Było bardzo świetnie, pan był miły. Zrobiłem misia. Trzeba wziąć taka glinę, później pan musi ją wałkować, potem się to robi, wkłada do pieca i jest już gotowe. Pierwszy raz takie coś robiłem. Chciałbym zrobić jeszcze kubek, bo miś to talerzyk i bym chciał jeszcze kubek.
Ja też zrobiłem talerz, kotka. Różowego, bo lubię kolor różowy. Chciałbym zrobić kubek, ale też nóż i widelec.
A ja zrobiłam liska. Mieliśmy farby, zrobiłam go z gliny a potem go malowaliśmy – mówili Lena, Dominik i Mateusz, uczniowie ZSS w Wieluniu.
Podzieliliśmy uczniów na kilka grup wiekowych dostosowanych do możliwości intelektualnie, sprawnościowo i manualnie. Młodsze dzieci, które tutaj dziś są, brały udział w warsztatach ceramicznych, starsze, szkoły przysposabiające w warsztatach z graffiti i na zajęcia z pouringu były wybrane najmłodsze dzieci, które pracowały z opieką. Warsztaty te dały dzieciom rozwój twórczy, także rozwój społeczny, ponieważ graffiti tworzyły wspólnie z innymi kolegami, więc wyszli też poza szkołę. A w ceramice – dużo cierpliwości, dokładności w pracy i wspólnej zabawy – podsumowywała udział swoich podopiecznych w projekcie Katarzyna Wyrębak, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu.
Zamysłem projektu „Biblioteka nie wyklucza” było twórcze, artystyczne i czytelnicze uczestnictwo osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami w życiu kulturalnym. Projekt miał zwiększyć dostępność informacyjną wszystkim osobom. Ponadto udało się rozwinąć kompetencje pracowników w obszarze dostępności współpracy z osobami ze szczególnymi potrzebami w tym niepełnosprawnościami. Za nami cykl szkoleń on-line, stacjonarnych oraz wyjazdowych. Projekt „Biblioteka nie wyklucza” był wieloetapowy. Obejmował szkolenia dla wszystkich pracowników, warsztaty arteterapeutyczne, wykonanie muralu, zakup książek z dużym drukiem oraz ogólnodostępną wystawę. W liczbach przedstawia się to następująco: przeprowadzono 8 dni szkoleniowych, 4 rodzaje warsztatów – łącznie 22 dni warsztatowych i ponad 160 uczestników. Zakupiono 202 nowe książki z dużym drukiem, wykonano 250 m2 muralu. W trakcie projektu zużyto 170 litrów farby, 850 metrów sznurka i 60 kg gliny. Na projekt pozyskano 97 220 zł grantu – podsumowywała działania podczas otwarcia wystawy Magdalena Wicher, dyrektorka Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu.
Projekt „Biblioteka nie wyklucza” miał na celu zwiększenie dostępności do działań kulturalnych wszystkim zainteresowanym czynnym i biernym uczestnictwem w kulturze niezależnie od możliwości fizycznych percepcyjnych czy intelektualnych.