Ćwiczenia zgrywające jednostek ratowniczych powiatu wieluńskiego odbyły się dziś w Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu. Przygotowała je Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, opracowując scenariusz i koordynując pracę strażaków, również tych z Ochotniczych Straży Pożarnych, pogotowia i policji.
Są to ćwiczenia w zakładzie produkcyjnym, w Wieluńskiej Spółdzielni Dostawców Mleka. Czynnik, który nas interesuje pod względem bezpieczeństwa, to wykorzystywany w instalacji chłodniczej zakładu amoniak. W ćwiczeniach bierze udział 13 zastępów straży pożarnej. Ćwiczenia podzielone są na trzy odcinki bojowe. Pierwszy to likwidacja zagrożenia związanego z wyciekiem amoniaku w rozdzielni amoniaku, drugi odcinek bojowy związany jest z pożarem magazynu opakowań papierowych, trzeci odcinek bojowy – wypadek cysterny i samochodu osobowego – wylicza oficer prasowy wieluńskiej straży zawodowej, kpt. Grzegorz Kasprzyczak. – Wszystkie trzy odcinki bojowe mają osoby poszkodowane, które musimy uratować.
Ćwiczenia zgrywające mają na celu współpracę jednostek w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym – dodaje bryg. Tomasz Lewiński, Komendant Powiatowy PSP w Wieluniu. – Chcemy dzisiaj kilka elementów przećwiczyć , bo mamy nowe jednostki w KSRG, które dzisiaj będą udział po raz pierwszy w takich ćwiczeniach.
Ćwiczeniom przyglądało się szefostwo Wieluńskiej Spółdzielni Dostawców Mleka, pracownicy firmy oraz władze powiatu wieluńskiego.
Marek Kapica, prezes Zarządu Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu:
My jesteśmy dobrze przygotowani w razie zagrożenia. Mamy przeszkolonych ludzi, aby w pierwszej fazie zareagować na jakieś zagrożenie. Obowiązek przeprowadzania takich ćwiczeń mamy co dwa lata, ale my robimy coś takiego co roku.
Takie ćwiczenia są bardzo potrzebne ze względu na zagrożenie, które występuje akurat w tym zakładzie, bo to nie tylko jest ogień, ale i środki chemiczne, czyli środek chłodniczy, który jest stosowany w produkcji – amoniak. Myślę, że każde ćwiczenie daje naukę. Te wszystkie jednostki, które się tutaj stawiły, są odpowiednio przeszkolone, ale są mankamenty, które takie ćwiczenia mają na celu wyeliminować, aby uwagi, które będą po zakończeniu ćwiczeń uwypuklone, zostały poprawione przy działaniach bojowych – podsumowuje przyglądający się działaniom służb ratowniczych powiatu wieluńskiego starosta Marek Kieler.
W ćwiczeniach uczestniczyło 7 Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych z Wielunia oraz OSP z Mokrska, OSP z Białej, OSP z Czarnożył, OSP z Wierzchlasa, Policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne, Gminny Zarząd Zarządzania Kryzysowego, Powiatowe Centrum zarządzania Kryzysowego.