Jak już wczoraj informowaliśmy na naszej antenie wieluńska Fundacja na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego po raz kolejny przyznała stypendia zdolnej młodzieży uczącej się w wieluńskich szkołach. Spośród 79 zgłoszeń wybrano 15 osób, które dostaną wsparcie w ramach programu „Równe Szanse” w dwóch kategoriach: absolwent oraz uczeń szkoły ponadpodstawowej.
Marta Matys, II LO:
To dla mnie zaszczyt i pomoc finansowa. Będę mieć pieniądze na swoje potrzeby To wielka motywacja dla mnie. Nauka zajmuje mi około trzy godziny dziennie, to bardzo mało.
Możemy kupić sobie pomoce naukowe, sprzęt komputerowy – to spore ułatwienie. Ze strony Fundacji to jest bardzo dobry ruch, że pomaga nam się rozwijać i realizować nasze pasje – mówi nam stypendysta Kamil Cieśla z II LO. – Z nauką jest tak, że poświęcam tylko trochę czasu, bo większość rzeczy staram się zapamiętywać z lekcji. Po lekcjach dwie godziny dziennie gram w piłkę. To moje największe zainteresowanie. Nauka nie sprawia mi trudności. Moja średnia z poprzedniego roku to 5,33, oprócz tego jeszcze udało mi się być finalistą ogólnopolskiej olimpiady z wiedzy o prawie i wymiarze sprawiedliwości. Planuję studia od 5 lat, studia prawnicze, ale co z tego wyjdzie, nie wiem.
Renata Tatara, dyrektorka II LO w Wieluniu:
Gratuluję i moim uczniom, i wszystkim uczniom, którzy otrzymali stypendium. To dla nich motywacja do pracy. Mogą sobie przeznaczyć te pieniążki na to, co tylko chcą. Ta średnia i wyniki rosną, coraz lepsze wyniki na maturach. I tego dzieciom życzę. Od kilku lat pracujemy nad wizerunkiem. Uczymy młodzież, że oczywiście nauka, zachowanie, ale i wizerunek – wszystko w życiu jest przydatne. Również strój, wygląd, godne reprezentowanie szkoły, tak jak to było zauważone przez członków Fundacji. Cieszy mnie, że to są uczniowie już czteroletniego liceum. Jako szkoła zyskaliśmy na tym dużo. Pracujemy z jednym uczniem już o cały rok dłużej.
Elżbieta Urbańska-Golec, dyrektorka Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu, podkreśla, że u stypendystów – w parze z nauką – idzie zaangażowanie w życie szkoły:
Nie tylko siedzą w książkach i się uczą, ale i rozwijają swoje pasje. Z grupy, która została nagrodzona stypendiami, jest spora grupa uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu. To są ci, którzy oprócz tego, że się uczą, biorą jeszcze udział w olimpiadach branżowych, udzielają się w szkole społecznie, szczególnie w zakresie wolontariatu. Tak się składa, że za wynikami w nauce idzie taka postawa otwarta, poszukująca.
Emanuela Jędryszek-Cyrkler, nauczycielka Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu:
To osoby wyjątkowe pod każdym względem. To nie tylko nauka, ale również udział we wszystkich przedsięwzięciach, które organizuje szkoła. To osoby empatyczne, które umieją współpracować w zespole. Uważam, że należy im się pochwała.
Wręczono też cztery stypendia pomostowe dla tych, którzy w tym roku rozpoczęli studia. Podczas uroczystości dziękowano darczyńcom, którzy od lat wspierają Fundację w tym działaniu. To Wieluńska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Cementownia Warta w Trębaczewie oraz firma Wielton.
Lista stypendystów Fundacji na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego w ramach programu „Równe Szanse”:
Kategoria Absolwent:
1. Kinga Hawryluk
2. Seungeon Lee
3. Julia Kluska – stypendium specjalne (Cementownia Warta SA)
4. Marta Matys – stypendium specjalne (Wielton SA).
Kategoria Uczeń Szkoły Ponadpodstawowej:
1. Klaudia Syguła
2. Magdalena Patacz
3. Natalia Ptak
4. Martyna Bednarek – stypendium specjalne (Cementownia Warta SA)
5. Anna Majkut – stypendium specjalne (Wielton SA)
6. Zuzanna Krajcer – stypendium specjalne (Wielton SA)
7. Kamil Cieśla – stypendium specjalne (Wieluńska Spółdzielnia Mieszkaniowa)
8. Maja Sud – stypendium specjalne (Wieluńska Spółdzielnia Mieszkaniowa)
9. Joanna Piktus – stypendium specjalne (Wieluńska Spółdzielnia Mieszkaniowa)
10. Natalia Madziara – stypendium specjalne (Wieluńska Spółdzielnia Mieszkaniowa)
11. Mateusz Borecki – stypendium specjalne (Wieluńska Spółdzielnia Mieszkaniowa).
„Stypendia Pomostowe” otrzymali:
1. Miłosz Respondek
2. Patrycja Brzozowska
3. Jakub Stępień
4. Bartosz Duszyński.