Wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba przekazał policjantom garnizonu łódzkiego dwanaście walizek wypełnionych wyjątkowym sprzętem. W środku są atrapy narkotyków i przedmiotów służących do ich zażywania i przechowywania. Będą one wykorzystywane m.in. podczas spotkań z rodzicami, nauczycielami i wychowawcami młodzieży, by mogli w porę interweniować w razie podejrzenia kontaktu dziecka z substancjami psychoaktywnymi.
Samorząd Województwa Łódzkiego, realizując zadania z zakresu profilaktyki i przeciwdziałania narkomanii, rokrocznie zapisuje w budżecie kwotę, która w efekcie przekłada się na realizację zadań w tym obszarze. 350 tysięcy – taką kwotę przeznaczyliśmy w tym roku na realizację Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. W ramach tego programu przekazujemy walizki, w których znajdują się atrapy środków psychoaktywnych. Są to atrapy narkotyków, które będą przekazane Wojewódzkiej Komendzie Policji, a docelowo będą rozdysponowane wśród komend powiatowych naszego regionu. Przekazujemy 12 takich zestawów, zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez Wojewódzkiego Komendanta Policji. Myślę, że te działania, które realizujemy z zakresu profilaktyki i przeciwdziałania narkomanii, są odpowiednie w stosunku do potrzeb, zarówno środowiska, jak i policji.
– mówił wicemarszałek Zbigniew Ziemba.
Sprzęt został przekazany w czwartek (2 września) podczas konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego. Odebrał go inspektor Jarosław Rybka, zastępca komendanta wojewódzkiego policji do spraw prewencji. Walizki wypełnione są atrapami dostępnych na rynku narkotyków, w tym: marihuany, kokainy, haszyszu, LSD, amfetaminy czy dopalaczy. W środku są też przedmioty mogące służyć do przechowywania narkotyków, w tym sprytne skrytki, a także do ich zażywania, dystrybucji i wykrywania.
Przekazane walizki będą wykorzystywane na potrzeby szkoleń prowadzonych przez funkcjonariuszy policji. Policjanci prowadzą spotkania szkoleniowe przede wszystkim w szkołach i innych placówkach oświatowych. Uczestnikami spotkań będą wyłącznie osoby pełnoletnie, w tym m.in. nauczyciele, pedagodzy, rodzice, opiekunowie prawni z terenu województwa łódzkiego.
Fot. lodzkie.pl