W niedzielę o 11:30 rozpoczną się w Wieluniu wyjątkowe obchody 80-lecia zbrodni katyńskiej. Zostaną poświęcone kapitanowi Stanisławowi Mikulskiemu – komisarzowi Straży Granicznej. W programie przewidziano mszę świętą oraz odsłonięcie tablicy na placu Jagiellońskim. Miejsce jest nieprzypadkowe, bo m.in. w obecnym budynku Radia Ziemi Wieluńskiej mieścił się sztab kierownictwa inspektoratu granicznego.
80-lecie obchodów zbrodni katyńskiej będzie poświęcone kapitanowi Stanisławowi Mikulskiemu, komisarzowi Straży Granicznej, który w kwietniu 1940 roku został zamordowany w lesie katyńskim. Wieluń na miejsce upamiętnienia został wybrany symbolicznie i nieprzypadkowo. Kpt. Stanisław Mikulski od początku lat 30-tych prawie przez 9 lat, do wybuchu wojny, mieszkał i pracował jako komisarz Straży Granicznej odpowiedzialny za wywiad antyprzemytniczy i wywiad wojskowy. Upamiętnienie odbędzie się na placu Jagiellońskim. Organizatorami uroczystości są: oddział IPN we Wrocławiu delegatura w Opolu oraz burmistrz Wielunia. Partnerzy uroczystości to: 15 Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej oraz IPN w Łodzi, który sfinansował tablicę memoratywną, upamiętniającą kapitana Stanisława Mikulskiego.
– zapraszał inicjator uczczenia kapitana Mikulskiego, wielunianin, doktor Ksawery Jasiak z oddziału IPN we Wrocławiu delegatura w Opolu.
W uroczystości udział zapowiedzieli członkowie rodziny kpt. Mikulskiego.
Lista wszystkich partnerów tegorocznych obchodów znajduje się na plakacie.
W kwietniu 2020 r. IPN Oddział we Wrocławiu wydał publikację historyczną pt. „Ofiara Zbrodni Katyńskiej. Kpt. Stanisław Mikulski ps. „Schwarzberg” komisarz Straży Granicznej (1890–1940)”, autorstwa dr. Ksawerego Jasiaka, którą będzie można otrzymać bezpłatnie w dniu uroczystości.
Więcej na temat wydarzenia przeczytacie tutaj.