Od przybliżenia historii rozpoczęto wczorajsze wieluńskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie, jak co roku, zorganizowano w parku przy muzeum, przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego.
Posłuchaj opracowania historycznego przygotowanego przez Marka Gogolę z Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu:
Kolejnym punktem były okolicznościowe przemówienia.
Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia:
W dniu, w którym wspominamy Żołnierzy Niezłomnych, nie sposób nie odnieść tego, co się działo po II wojnie światowej, do współczesności. Do tego, co dzieje się na naszych oczach, czyli do wojny na terenie Ukrainy. Niezłomni walczyli z dużej mierze z okupantem sowieckim, którego następcą jest współczesna Rosja. Obecnie Ukraińcy walczą również ze swoim najeźdźcą, którym jest Rosja.
Poseł Paweł Rychlik:
Ofiara Żołnierzy Niezłomnych to ziarno rzucone na ziemię, które w następnych dziesięcioleciach wykiełkowało, wyrosło, a ostatecznie dało owoc obfity w postaci wolnej, niepodległej, suwerennej Rzeczpospolitej. Tej wolnej i niepodległej, tak często przez nas niedocenianej. Twarze Żołnierzy Niezłomnych, to twarze młodych ludzi poświęcających swoje marzenia, plany na życie, zdrowie, życie – oddawali życie za naszą kochaną ojczyznę. Dziś twarze Żołnierzy Niezłomnych, to twarze wojsk obrony terytorialnej Ukrainy, to twarze żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy, to twarze mieszkańców Kijowa, którzy również wspomagają się przed terrorystycznym, barbarzyńskim najazdem putinowskiej Rosji. To również twarze polskich pograniczników, medyków, strażaków, strażaków ochotników, którzy pomagają na granicach.
Marek Kieler, starosta powiatu wieluńskiego:
Trudno się dzisiaj przemawia, bo to, co moi przedmówcy wspomnieli – przeżywamy to, co pewnie przeżywali nasi przodkowie, uciekając przed zbrodniczym atakiem Niemiec w 1939 roku, to przeżywają dzisiaj nasi bracia Ukraińcy.
Posłuchaj całości przemówień:
Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem i msza w kolegiacie.