Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku dla upamiętnienia żołnierzy II konspiracji, którzy po zakończeniu II wojny światowej z bronią w ręku przeciwstawili się władzy komunistycznej. Na Ziemi Wieluńskiej działali aktywnie m.in. żołnierze Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Szacuje się, że na terenie całego kraju w zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tysięcy osób w różnych oddziałach.
Ppor. Tomasz Szczęsny ps. „Tygrys”, „Tadeusz”. Był żołnierzem 25 pp w Piotrkowie Trybunalskim, a w okresie międzywojennym, w latach 1926- 1934 pełnił funkcję zastępcy wójta Urzędu Gminy w Pajęcznie. Od 1941 w ZWZ-AK, pełnił funkcję dowódcy placówki dywersyjnej w Pajęcznie. Był pracownikiem kancelarii w Obwodzie Radomsko w latach 1943-1945. Od listopada 1945 roku w Konspiracyjnym Wojsku Polskim pełnił funkcję szefa kompanii pod dowództwem por. Eugeniusza Tomaszewskiego „Burty”. W chwilę później został przeniesiony do Obwodu „Turbina” Wieluń i był adiutantem pierwszego dowódcy KWP w powiecie wieluńskim, Antoniego Pabianiaka „Błyskawicy”.
– mówiła Iwona Koperska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego.
Wieluńskie obchody Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” rozpoczną się o 17:30 pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego w parku jego imienia. Następnie o 18:00 odprawiona zostanie msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu w intencji Ojczyzny i poległych w jej obronie.