Ta klasa nie ma jeszcze swojego odpowiednika w polskim systemie edukacji. Założenie jej to odważny krok i jakże ważny w obecnych czasach. Mowa o klasie finansowo-skarbowej, która dla tegorocznych ósmoklasistów będzie dostępna od września w Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu. Patronat nad nią będzie sprawował Instytut Finansów. Dzisiaj w szkole odbyło się przekazanie okolicznościowego dokumentu, który dyrektor szkoły Elżbiecie Urbańskiej-Golec wręczył dyrektor Instytutu Finansów Łukasz Chrobak.
Jest to innowacja na skalę kraju. Jesteśmy jedyną szkołą w Polsce, która została objęta tym programem przez Instytut Finansów – mówi Elżbieta Urbańska-Golec. – Jest to w pewnym sensie program pilotażowy, w związku z tym jest to dla nas bardzo duże wyróżnienie i bardzo duży prestiż. Z naszego punktu widzenia bardzo ważne jest to, że nasi nauczyciele również brali udział w pracach nad programem tej klasy.
Zdecydowanie ta klasa daje bardzo szerokie spojrzenie na podstawy księgowości, zagadnienia dotyczące ekonomii, makroekonomii, mikroekonomii, statystyki. Wdrażamy szereg innowacyjnych rozwiązań, które nie znajdują przykładu wśród innych szkół, są to rozwiązania innowacyjne. Potem uczniowie mogą wybrać kierunek, w którym dalej chcą się kształcić. Ich perspektywa na świat finansów i skarbowości jest bardzo szeroka. Wiedzą, w czym będą się mogli odnaleźć, w czym troszkę mniej, i dzięki temu będą mogli się rozwijać w tym, co ich najbardziej interesuje – mówi Michał Polewiak, absolwent ZS1, obecnie koordynator klas finansowo-skarbowych w Instytucie Finansów w Warszawie.
Podczas spotkania, na które przyszli włodarze powiatu wieluńskiego: starosta Marek Kieler, wicestarosta Krzysztof Dziuba i przewodniczący rady Powiatu w Wieluniu Krzysztof Owczarek, ogłoszony został pilotażowy program klas finansowo-skarbowych. Przedstawiono szczegóły, cele i założenia projektu.