Wymarszem uczniów Gimnazjum Męskiego im. T. Kościuszki w Wieluniu wraz ze swym nauczycielem Józefem Sobińskim na wojnę polsko – bolszewicką rozpoczęła się dziś Gra Miejska, inaugurująca Wieluński Szlak Roku 1920. Wymarsz miał miejsce w lipcu 1920, kiedy młodzi, 16-, 17-letni chłopcy, odpowiadając na apel polskich władz, zgłosili się na ochotnika do Wojska Polskiego, aby bronić ojczyzny przed wojskami Armii Czerwonej. Dziś uczniowie Katolickiego Liceum i Technikum przypomnieli wydarzenia sprzed 100 lat.
Uczniowie bardzo odpowiedzialnie podeszli do tego zadania. Poczuli odpowiedzialność i poczuli klimat tych czasów – mówi Magdalena Rynkiewicz, nauczycielka i reżyserka inscenizacji. – Ja jestem bardzo dumna ze swoich uczniów. Mieliśmy więcej chętnych, niż przewidywał scenariusz. To bardzo ważne dla nas, że mogliśmy wejść w tamte czasy i upamiętnić tych uczniów, oddać ducha tej szkoły, bo to mury, które pamiętają te czasy. Zależały nam, aby przypomnieć ten trudny dla Polski, ale piękny czas, Cudu nad Wisłą.
17-letni Piotr Łuczak wcielił się dziś w rolę gazeciarza:
Uważam, że ta inscenizacja i to, że oddajemy hołd tym ludziom, jest bardzo ważna i to, ile wysiłku w to włożyliśmy, też jest bardzo ważne.
Uważam, że jest to bardzo ważne wydarzenie, o którym trzeba pamiętać i trzeba brać pod uwagę, że ci młodzi ludzie wykazali się bardzo dużą odwagą – dodaje uczennica Marysia Bogacz, która wcieliła się w koleżankę chłopców, którzy wyruszyli na wojnę.
Tomasz Bańka wcielił się w dyrektora Gimnazjum Męskiego im. T. Kościuszki w Wieluniu, który żegnał swoich uczniów:
Kiedy dyrektor Kutyłowski żegnał tych uczniów, to u niego grały emocje. Na pewno był niesamowicie wzruszony i myślę, że nawet miał ściśnięte gardło, żegnając młodych ludzi, którzy szli na wojnę polsko – bolszewicką. To był wielki czyn ze strony młodzieży, poświęcenia dla ojczyzny. Dzisiaj to jest też bardzo ważne, aby wychowywać młodzież w duchu patriotyzmu nawet do tego stopnia, że kiedy ojczyzna będzie w niebezpieczeństwie, żeby potrafili złożyć ofiarę Polsce – mówi nauczyciel.
Mam nadzieję, że nasz zamysł wzbudzenia uczuć patriotycznych, przypomnienia tamtego wydarzenia został zrealizowany – podsumowuje Anna Przybylska, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Teodora Kubiny w Wieluniu.
Posłuchaj relacji:
Po inscenizacji kilkuosobowe grupy młodzieży ze wszystkich wieluńskich szkół ponadpodstawowych wyruszyły w teren, aby na poszczególnych punktach, rozmieszczonych w centrum miasta i na cmentarzu, zdobywać punkty w grze.
Wydarzenie odbyło się z udziałem grup rekonstrukcyjnych: Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej, które jest partnerem projektu, Walhalla z Wielkopolski, Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich oraz wieluńskich harcerzy, którzy również są partnerem w projekcie.
Muzeum Ziemi Wieluńskiej otrzymało dofinansowanie na realizację tego zadania, które nosi tytuł “Młodzi aktywni 1920 – Młodzi pamiętają 2020” ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego “Koalicje dla Niepodległej”.