Przez dwa dni mieszkańcy i turyści odwiedzający Strońsko w gminie Zapolice mogli korzystać z wehikułu czasu, który przeniósł ich do wczesnego i późnego średniowiecza. A wszystko to dzięki organizowanemu po raz 13. festiwalowi historycznemu „W grodzie Mściwoja – Strońsko na osi czasu”. Wydarzenie przypomina o średniowiecznych początkach wsi Strońsko i odwołuje się do postaci Mściwoja z rodu Pobogów – fundatora miejscowej świątyni i właściciela Strońska oraz okolicznych wsi.
Zapowiadałem niespodzianki i już mogę o nich powiedzieć. Taką niespodzianka jest turniej na miecz półtoraręczny. Rycerze walczą za pomocą mieczy długich, nie używają tarcz. Jest to bardzo dynamiczna walka. Za chwilę turniej wojów, potem inscenizacja, a wieczorem koncert – mówił Radosław Maniecki ze Stowarzyszenia Złoty Krzyż.
To walki dużo bardziej ostre i sędziuje je się trochę trudniej niż walkę na tarczę i miecz. Przede wszystkim liczymy tylko te punkty, które zadane są z pełnego wymachu, są trafione i nie są na przykład po innym mieczu. To muszą być po prostu czyste, widoczne ciosy – dodaje sędzia główny turnieju Tomasz Jóźwiak, chorąży Chorągwi Łęczyckiej.
Posłuchaj relacji:
W wydarzeniu uczestniczyli m. in. rekonstruktorzy z następujących organizacji: Stowarzyszenie Złoty Krzyż, Bractwo Rycerskie Ziemi Łęczyckiej „Signum Temporis”, Poczet rycerski herbu Sobol, Drużyna Najemna Miecza i Strzały Denemis Częstochowa, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej, G.R.H. Routiers, Konfraternia Burgus Carpinei, Chorągiew Miasta Braniewa – lekka piechota, Bractwo Rycerskie Ziemi Sieradzkiej, Wierczanie, Verthandi Vilja, Dziegciu Dzban, Drużyna Kupiecko-Najemna Wilcza Pieśń, Drużyna Warcianie z Lądu, Kram Mawka, Familia Manga Łowicz, Ogólnopolska Prywatna chorągiew Macieja von Reichl, Konfraternia Militus Regis Jadwiga, Wojowie Grodu Tura oraz Chąsa Przepiórcza.
Fot. główne: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zapolicach