Reprezentantki z 40 Kół Gospodyń Wiejskich wzięły udział w trzeciej edycji konkursu „Modna gospodyni pięknym życie czyni. Inspiracje dziedzictwem kulturowym województwa łódzkiego” zorganizowanej w Stefanówce. Każde z kół biorące udział w konkursie musiało zaprojektować, a potem wykonać strój inspirowany kulturą swojego najbliższego regionu.
Założeniem tego konkursu było przełamanie tej tradycji nowoczesnością, co widzimy po strojach. Zabawa, która objęła całe województwo, jest jednocześnie prezentacją bogatej i różnorodnej działalności KGW. Bez kół tak naprawdę nic się nie odbywa. Organizują imprezy, zawsze nam pomagają, panie z KGW są najlepszymi ambasadorami naszych miejscowości – mówi pomysłodawca konkursu, Paweł Kowalczyk, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego.
Nasz strój jest inspirowany lokalnym ubiorem z powiatu radomszczańskiego. Tradycyjny pasiak tego regionu jest użyty zarówno w żakiecie, jak i w sukience. Do tego torebka w maki – opisuje Karolina Cieciura z KGW „Makowe Panienki” z Kietlina.
Nasza propozycja to suknia ślubna inspirowana ludowymi strojami z powiatu piotrkowskiego, która została wykonana samodzielnie przez członkinie KGW Wolbórz. Nasza kopertowa suknia jest ozdobiona bufiastymi rękawami, z których jeden wykonany jest techniką koronki klockowej przez twórczynię ludową, panią Elżbietę Bąk. Głębokie rozcięcie kryje spódnicę z tradycyjnej zapaski, w których występują nasze dziewczyny z KGW – mówi Magdalena Wnukiewicz, reprezentująca KGW z Wolborza.
Ostatni etap regionalny zorganizowany zostanie w Skierniewicach. Finał odbędzie się 23 marca w Łodzi, gdzie na zwyciężczynie czekają nagrody finansowe w łącznej wysokości 20 tys. zł. Współorganizatorem modowych zmagań KGW jest Łódzki Dom Kultury, a celem konkursu, oprócz popularyzowania tradycji kulturowych naszego województwa, także promocja różnorodnej działalności Kół Gospodyń Wiejskich.
Fot. lodzkie.pl