W siedzibie WTN-u w czwartek odbyło się Walne Zebranie Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego. Prezes Towarzystwa dr Zdzisław Włodarczyk przedstawił działania podejmowane w 2021 roku.
Niestety, wiele inicjatyw nie doszło do skutku ze względu na sytuację sanitarną w kraju. Zrealizowano m.in. „Piknik Historyczny” w Siemkowicach, podczas którego uczczono pamięć Polaków zmuszanych do niewolniczej pracy na rzecz niemieckiego okupanta. Co istotne, członkowie Towarzystwa z tej miejscowości zaplanowali w sierpniu 2022 r. wycieczkę szlakiem powstałych w końcowym okresie wojny umocnień. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią odbyły się obrady sympozjum regionalistów w Praszce (Blisko i daleko), zaprezentowano wydany z tej okazji tom esejów. Oprócz tego wydano inne pozycje: opracowanie dr. T. Stolarczyka pt. „Inwentarze biblioteczne z konwentu paulinów w Wieluniu (XVIII wiek)” oraz tom 21. „Rocznika Wieluńskiego”. Członkowie WTN swą aktywność badawczą zaznaczyli również w periodykach ukazujących się na terenie kraju, m.in. „Przeglądzie Archiwalno-Historycznym” (Poznań), „Roczniku Powiatu Oleskiego” i kwartalniku „Na Sieradzkich Szlakach”. Należy zwrócić uwagę na pomoc władz miejskich polegającą na wsparciu „Rocznika Wieluńskiego”, którego tom 22. ukaże się w roku bieżącym, spodziewane są też i inne wydawnictwa. Na uwagę zasługuje fakt, że Towarzystwo, korzystając z dotacji celowych, organizuje wycieczki dla młodzieży szkolnej. Starania o uzyskanie wsparcia finansowego na ten cel prowadził kolega Piotr Pawlak – informował dr Zdzisław Włodarczyk, prezes WTN-u.
Zebrali przyjęli sprawozdanie Prezesa WTN oraz Komisji Rewizyjnej. Uczcili także minutą ciszy zmarłych członków Towarzystwa: Bogdana Walczaka (Poznań) oraz Jana Juszczaka (Sokolniki).
Fot. Joanna Gradowska/WTN