106 lat temu, 28 lipca 1914 roku od wypowiedzenia wojny Serbii przez Austro-Węgry rozpoczęła się trwająca 4 lata I wojna światowa, zwana przez ówczesnych Wielką Wojną. W wyniku tego konfliktu zmieniła się diametralnie mapa polityczna Europy, m.in. po 123 latach niewoli powstała niepodległa Polska. Skutki działań zbrojnych odczuwalne były także na Ziemi Wieluńskiej.
Tutaj, w kościele sióstr bernardynek w Wieluniu również były straty. Kronika bernardyńska podaje ciekawe doświadczenie, kiedy siostry zakonne zabarykadowały się w tym kościele, nie chciały nikogo wpuścić, ale jednak ręka męska żołnierza niemieckiego, austrowęgierskiego była zdecydowanie silniejsza. Żołnierze weszli do kościoła, po drabinie weszli na chór, zabrali wszystkie cynowe piszczałki, a także dzwon, który znajdował się na wieży kościelnej. Jeżeli chodzi o kościół katolicki, o ten majątek kościoła katolickiego w powiecie wieluńskim, to każda parafia coś straciła na rzecz nowego okupanta.
– mówił dr ks. Kamil Kęsik.
Stosunkom politycznym i społecznym na Ziemi Wieluńskiej w czasie I wojny światowej poświęcimy najbliższy program „Marszem przez historię”. Już teraz zapraszamy w sobotę, o 14:15.
Fot. Fragment mapy wieluńskiego dekanatu powiatowego ułożonej przez ks. Bernarda Gratowskiego, opublikowanej na okładce książki dr. ks. Kamila Kęsika „Kościół Katolicki w powiecie wieluńskim w czasie pierwszej wojny światowej”.